Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Борбата срещу тероризма развърза ръцете на Путин в Чечения

0 коментара

Светът вече не е същия, повтаряха наблюдателите след 11 септември, и имаха предвид и Русия при управлението на Путин. Президентът наистина даде знак на американците, че е готов на сътрудничество с тях, и предостави на Вашингтон информация за Афганистан. В замяна на това Путин поиска да се прояви разбиране за "борбата срещу международните терористи" в Чечения. Промени ли Москва наистина външната си политика?

Сътрудничеството на Русия със Запада не бива да се тълкува като жест, че тя признава западните ценности. Путин се възползва от благоприятния момент, за да защити руските интереси. До голяма степен те са същите, каквито бяха и преди 11 септември.

До момента не може да се говори за "рязък завой". Кремъл не промени видимо външнополитическите си позиции нито пък се отказа от тях. Той се позовава на "борбата срещу тероризма" не само в името на антитерористичната кауза, но и за да прокара други цели. Това е типично за Русия.

В Афганистан западният свят за пръв път започна "война срещу тероризма". В Чечения обаче Русия трупа от години опит в борбата срещу "чеченските терористи". След октомври 1999 г. руската армия завладя чеченски градове и разруши до основи столицата Грозни. Мирните граждани стават непрекъснато жертва на брутални "чистки", унищожават се цели села. Руското участие в западния "антитерористичен съюз" цели не на последно място да представи пред Запада собствената война като справедлива.

Промени ли се начинът, по който воюва Путин, след терористичните нападения срещу САЩ? Отговорът не е еднозначен. Непосредствено след атентатите Путин заговори за връзки между терористите, които нападнаха САЩ, и чеченците, срещу които воюва Русия. Руската секретна служба се опита да докаже на обществеността в страната и чужбина, че съществуват контакти между Бин Ладен и чеченските бойци, като се позова на открити в Чечения дискети. Освен това Путин призова чеченците, които се борят за независимост, да предадат оръжието си и да се разграничат от "терористите". В хода на преговори между руската страна и представител на чеченския президент Аслан Масхадов трябваше да се уточни по какъв начинът ще бъде предадено оръжието.

Преговори наистина се водеха през ноември 2001 г., така и не стана ясно обаче какво се е обсъждало на тях. Сега чеченската администрация, назначена от Русия, подготвя конституция, която ще превърне страната в "президентска република" в състава на Руската федерация. По този начин Кремъл бързо се опитва да изгради бъдещите граждански структури на кавказката република. Като че ли Путин разчита на мир чрез победа в чеченския конфликт вместо на преговори и компромисно решение. Ето защо преговорите се свеждат до привиден диалог.

Успоредно с това започна нова ескалация на бойните действия след Нова година. Руски войски предприеха "чистки" в много чеченски села, както и специална операция в гр. Аргун. Предполага се че в началото на януари са убити над 100 чеченски бойци. По данни на руската страна само през последните дни са убити над 50 бунтовници. На 8 януари имаше демонстации в Шали и Аргун, на които чеченски граждани настояваха за спиране на артилерийския обстрел и спазване на човешките права.

Очевидно руското ръководство прилага двойна тактика. От една страна то създава граждански структури, а от друга страна залага на ескалацията на военните действия без оглед на загубите в името на победата. След терористичните атентати срещу САЩ Путин вече не се страхува, че ще бъде обект на остра критика от чужбина или вътре в страната. С две думи, Чечения заплати скъпо за антитерористичния съюз между Русия и Запада.

Отгоре на всичко Москва засилва присъствието си и в останалата част на Кавказ. В съседна Грузия се очертава ескалация на конфликта между Грузия и Абхазия, в който Русия неофициално подрепя абхазците. Има сведения, че руски военни самолети са бомбардирали грузински села. Макар че не е изяснено дали това действително са били руски самолети, оттогава грузинско-руските отношения са обтегнати. Грузинският парламент дори настоя за изтегляне на руските "сини каски", които следят за прекратяването на огъня между грузинци и абхазци. Развоят на събитията в Грузия показва, че и там Москва използва "борбата срещу тероризма" като параван, за да разшири сферата си на влияние в Кавказ. Бъдещето ще покаже дали стратегията на Путин ще даде резултати.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.