“На Балканите сме се разбрали да няма велики и сме се разбрали Балканите да бъдат пример в Европа за мир, стабилност и просперитет”, заяви премиерът Бойко Борисов след балканската среща на върха в Евксиноград.
В нея участваха още премиерите на Гърция и Румъния Алексис Ципрас и Михай Тудосе, както и президентът на Сърбия Александър Вучич.
”Фактът, че президентът на Сърбия е между нас, показва, че макар и все още неприсъединена, ние всичките настояваме и знаем, че естественото ѝ място е в ЕС, и между Гърция, България, Румъния, Хърватия, Словения, Австрия и Унгария не може да стои държава, неприета в ЕС. Всички ние полагаме усилия този процес да бъде ускорен”, каза Борисов.
Той посочи, че четирите държави не трябва да се сравняват с Вишеградската четворка и помоли да не се появяват подобни интерпретации.
”Нашата позиция е да помогнем на ЕС да не мисли за нашия регион, да не създаваме проблеми. От загубите, които сме преживели сме се разбрали да търсим примирие. Така даваме сигнали, че в този регион има отговорни, искащи мир политици, оставящи назад, това което пречи, и градящи просперитет“, каза той.
”Нашето събиране дойде вследствие на естествен процес след срещите ни. Това, че интересът в този регион в инфраструктура като проекти - жп линии, магистрали, съвпада, това ни прави партньори”, добави българският премиер.
Сръбският президент Александър Вучич от своя страна се съгласи с Борисов, че мирът и стабилността на региона са много важни.
Той обаче коментира и състоялия се в неделя референдум за независимост на Каталуния от Испания, като използва случая да разкритикува ЕС за двойните стандарти, които прилага спрямо испанската провинция и Косово.
”Сърбите се питат защо трябва да са жертва на тези двойни стандарти“, добави сръбският президент.
Вучич отчете важността за страната му на бъдещата газова връзка между Сърбия и България.
Тудосе също акцентира върху важността на този интерконектор, която се планира да се свързва с газовата връзка между България и Румъния край Русе и Гюргево.
"Всички заедно трябва да действаме като един в отношенията с други страни и да избегнем зависимостта от един доставчик на енергийни ресурси“, посочи румънският премиер.
Според него не трябва да се губи време, а трябва четирите балкански държави да осъществят общите транспортни и енергийни проекти, които не са насочени срещу други страни.
"Ние не сме съседи на Гърция, но сме партньори с тях и ги чувстваме близки. Всички ние сме част от Балканите, имаме един и същ икономически и стратегически интерес. Имаме интерес Сърбия да се присъедини към ЕС“, каза още Тудосе.
Четирите държави можем да играем съществена роля за развитието на региона, заяви от своя страна министър-председателят на Гърция Алексис Ципрас.
Той приветства българската инициатива да се проведе среща на върха за Западните Балкани в рамките на предстоящото ни председателство на Съвета на ЕС.
"Връзките на ЕС с държави като Сърбия, които са в процес на предприсъединяване, също е въпрос, който трябва да бъде решен", заяви Ципрас.
Той допълни, че четирите държави са решили да има тясно сътрудничество в редица сфери - енергийна, икономика, транспортни връзки, както и в управлението на кризи и в сферата на сигурността.
"Разговаряхме за много мащабни развойни проекти, които, ако се случат, ще се промени целият ни хоризонт. Динамиката на четиристранното сътрудничество има голямо бъдеще и нашите страни трябва да си сътрудничат тясно", смята Ципрас.
Според него общото бъдеще не може да бъде изградено върху национализма, но не може да бъде изградено и върху проекти на трети страни за нашия регион.
В края на съвместната пресконференция Бойко Борисов подчерта, че срещата във Варна не е началото на нова Вишеградска четворка. Домакин на следващата среща ще бъде Белград.
Нещастната ни Родина е пример за "стабилност и просперитет". "Стабилно" ни баламосва и лъже КАПО ДИ ТУТИ КАПИ, докато разбойническата му банда краде ли, краде. "Просперитет" за Гробарските бандити и техните приятелчета. Не е ли време да кажем "Баста!"
Когато балканските държави са заедно Турция, а и всеки друг ще има много по-голям респект ! Това е правилната политика !
Браво ! Най-после взе да ни идва акъла ! Такава политика заслужава уважение!
ама и с евро-аталантическа турция също ли сте се разбрали? Или то се подразбира,че в НАТО те са великите?