Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Британските социолози търсят отговори

3 коментара

Британските гласоподаватели нанесоха тежък удар не само на лейбъристката партия, а и на социолозите, които предсказаха много по-различен резултат за изборите в четвъртък.

Консерваторите спечелиха мнозинство от 331 места в Камарата на общините, а Лейбъристката партия ще остане безсилна на пейките за опозицията с почти 100 места по-малко. Резултатът се оказа пълен шок за всички, след като от месеци проучванията на общественото мнение показваха, че двете големи партии са с почти еднаква подкрепа и няма да е дори близо до спечелването на пълно мнозинство.

"Има само едно проучване на общественото мнение, което има значение и то е произведеното в деня на изборите, и аз не съм сигурен, че някога е имало по-точно проучване от днешното", заяви премиерът Дейвид Камерън, след като спечели в собствения си район - Уитни.

Някои социолози признаха, че някъде сериозно са сбъркали, но все още не са наясно къде.

"Изборните резултати повдигат сериозни въпроси за всички социолози. Ще преразгледаме методите си и подканихме Британския съвет на социологическите агенции да го направи", заяви в Туитър "Популус", една от главните фирми за проучване на общественото мнение.

Други агенции, като "Сървейшън" и "КомРес", защитиха работата си, изтъквайки, че са се оказали прави за възхода на Шотландската национална партия, рязката загуба на позиции на Либералните демократи и голямото увеличаване на процента на гласовете, дадени за антиевропейската партия Партия за независимост на Обединеното кралство (ЮКИП).

Ендрю Хокинс, председател на "КомРес", заяви че това фрагментиране на политическия пейзаж е създало на социолозите "допълнителни главоболия", превръщайки изборите в "сбор от регионални състезания", където националните тенденции имат по-малко значение.

Почти всички прогнози бяха, че Консервативната и Лейбъристката партия са на едно равнище с разлика от един-два пункта - с около 32 или 33 процента от гласовете. Всъщност консерваторите спечелиха около 37 на сто, а Лейбъристката партия спечели около 31 на сто.

Завръщане на срамежливите тори?

Роб Форд, един от най-уважаваните британски експерти по политически науки, сравни случилото се с провала на социолозите от 1992 г., когато се очакваше Лейбъристката партия да спечели, но Консервативната партия надхвърли средния ѝ резултат с 9 пункта и удържа лесна победа.

"Социолозите винаги споменават 1992 г. почти с ужас. Сега могат да добавят и 2015 г. към ужасните си спомени", заяви той пред Ройтерс.

Проблемът през 1992 г. беше обяснен с така наречените срамежливи Тори, които се колебаели да признаят, че ще гласуват за Консервативната партия в момент, когато партията беше непопулярна. Тори е другото название на консерваторите.

Но Форд заяви, че макар че този път може да е имало много срамежливи торита, това в най-добрия случай е частично обяснение, защото всички социолози са коригирали данните си, за да отразят този феномен.

Друга възможност е анкетьорите да не са направили представителни извадки от електората. Само експериментиране с методите ще позволи решаване на този проблем в бъдеще.

"Проучванията във Великобритания и другаде по света изглежда стават по-малко представителни, защото става по-трудно да се осъществи контакт с представителна извадка", заяви Нейт Силвър, гуруто на прогнозите от САЩ, на сайта си FiveThirtyEight.

Възможно е освен това избирателите, които до последно не са били решили за кого да гласуват, масово да са гласували за Консервативната партия и решението им вече да не е било отразено в социологическите проучвания, заяви Форд.

Повдигат се и въпроси защо различните проучвания са се ориентирали към сходни прогнози, всички от които се оказаха погрешни.

"Става дума за различни социолози с различна методика, но всички сбъркаха. Това е много, много голям пропуск и на този етап просто не знаем защо. Шокирани сме", заяви Форд.

Деймиън Лайънс Лоу, ръководител на института "Сървейшън", заяви че "не е посмял" да публикува проучване преди изборите, показващо резултати много по-близки до това, което се случи, защото е изглеждало прекалено различно от останалите, намеквайки, че може да не са били отчетени някакви данни.

Усложнявайки допълнително картината, според британската мажоритарна система най-важното е спечелването на повече гласове в отделните избирателни райони, а не в национален мащаб. Това означава, че Лейбъристката партия е загубила над 20 места, въпреки че е увеличила процента си от спечелените гласове с около два процентни пункта от 2010 г., а Консервативната партия е спечелила над 20 места, макар че е повишила процента от спечелените гласове с по-малко от един процентен пункт.

Главният проблем за Лейбъристката партия беше, че беше смазана в Шотландия, губейки 40 места там в полза на Шотландската национална партия. Лейбъристката партия освен това не успя да отнеме от торите ключови мандати, които могат да бъдат спечелени и от двете партии, в части от Англия като Уест Мидландс. Макар че подкрепата за нея се е засилила в други региони като Йоркшир, това само е увеличило мнозинството ѝ за депутатски мандати там, които вече беше спечелила.

"Проблемите на Лейбъристката партия се оказаха дори по-сериозни, отколкото показват националните промени на нагласите на избирателите, защото печели гласове в райони, където това не ѝ помага, а губи там, където това ѝ вреди", заяви Силвър.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. В и К
    #3

    Това показва, що за "наука" е социологията. Според мен правилната дума е не "търсят", а "съчиняват".

  2. Kurt_deactivated_1433320998
    #2

    обяснението е просто - британците се срамуват от гласа си за националния егоист - Камерън и затова заявяват в анкети, че са за Лейбъристите(което е по-приемливо от обществена гл. точка). Досущ като синдрома Атака и Волен - социолозите не го ловят до последно, едва последната седмица прескача 4%. Впрочем, ако бях на мястото на Камерън бих си подал оставката на мига. Самият факт, че Британската общност е толкова разделена чертае мрачно бъдеще.

  3. анита хегерланд
    #1

    Ние не сме наясно с тънкостите на английската избирателна система, но като цяло най-непредсказуеми са "гласовете" на "тъмната" част от обществото: малцинства, имигранти, емигранти, безработни, домакини. Те могат да гласуват "емоционално", в последния момент и да не са обхванати в достатъчна степен в социологическите проучвания.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.