Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Британците са с най-дълъг платен годишен отпуск, Колумбия е с най-много празници

България е в златната среда, но има прекалено много привилегировани

6 коментара
Британците са с най-дълъг платен годишен отпуск, Колумбия е с най-много празници

Работниците и служителите във Великобритания се радват на най-дълъг платен годишен отпуск, регламентиран по закон. Това показва проучване на консултантската компания Mercer сред 62 държави. България не е включена, но с 20-те дни, гарантирани по закон, може да се нареди в "златната среда“ на класацията. У нас обаче има значителен брой "привилегировани“ категории, чийто платен отпуск може да достигне до 48 работни дни.

Минималният платен годишен отпуск за британците е 28 дни. Като се прибавят осемте дни официални празници, годишно работниците и служителите почиват 36 дни. В британското законодателство е предвидено по преценка на отделните фирми 8-те национални празника да бъдат включени в минималния законово определен платен годишен отпуск.

Втора в класацията на Mercer е Полша с 26 дни среден платен годишен отпуск. Националните празници в страната обаче са 11, което увеличава почивката на поляците до 37 дни годишно.

Трета в списъка е Австрия с 25 дни гарантиран от закона платен годишен отпуск. Австрийците имат още 13 дни, обявени за национални празници и така почивката им се удължава до 38 дни.

Боливия, Дания, Финландия, Франция, Гърция, Люксембург и Швеция допълват топ 10 на страните с най-дълъг платен годишен отпуск, гарантиран със закон.

Колумбия е с 18 официални национални празници

Страната с най-много официални празници е Колумбия – 18 дни, показват данните на Mercer. Следват я Тайланд, Индия, Ливан и Малайзия с по 16 дни, Япония и Филипините - 15 дни, Малта, Испания, Мароко, Чили и Индонезия - 14 дни.

Най-малък е законово гарантираният платен годишен отпуск на работниците и служителите във Филипините, Тайланд, Китай и Канада. Във всяка от тези страни броят на дните варира в зависимост от регионалното законодателство, прослуженото време и/или възрастта на работниците и служителите.

В САЩ федералните закони не определят никакви лимити за платен годишен отпуск. Той се договаря между работниците и бизнеса чрез синдикалните организации или в колективни споразумения. В много от случаите платеният годишен отпуск зависи от прослуженото време.

Експертите поставят в "златната среда“ държави като Кипър, Хърватия, Белгия, Италия, Германия, Ирландия, Холандия, Словакия и други, където законът определя 20 дни платен годишен отпуск за всички.

България е в златната среда

Въпреки, че не фигурира в класацията, България може да бъде поставена в "златната среда“ с 20 работни дни платен годишен отпуск според Кодекса на труда. Още 5 дни се дават при работа на ненормирано работно време, но това рядко се спазва от частните компании.

Държавата обаче щедро раздава допълнителни дни за платен отпуск. Това става чрез наредбата за работното време, почивките и отпуските, където са посочени "привилегированите“ категории.

Директорите на детските градини и училищата, помощник-директорите, учителите, възпитателите, педагогическите съветници, логопедите, психолозите, корепетиторите, хореографите и рехабилитаторите в сферата на образованието имат право на 48 дни платен годишен отпуск, съгласно наредбата.

На също толкова платена почивка право имат и професорите, доцентите, главните асистенти, асистентите, старши преподавателите и преподавателите в университетите.

Научните работници в зависимост от научните степени и звания, които притежават, могат да получат платен годишен отпуск от 35 до 45 дни. Военните получават максимум 40 дни при поне 10 години служба, иначе нормативно гарантираният им платен отпуск е 30 дни годишно.

Право на допълнителни дни имат и работещите в системата на МВР – за всяка прослужена година, но не повече от 10 дни. Началниците в системата могат да раздават и награди под формата на допълнителен платен отпуск, но не повече от 12 дни.

Чиновниците от държавната администрация имат право до 12 дни допълнителен отпуск за работа на ненормирано работно време. До 2010 г. те можеха да ползват до 15 дни в зависимост от длъжността им, но заради натрупаните над 2.1 млн. неоползотворени дни отпуски, които се равняват на около 60 века, бонусът им беше намален. За изплащането на всички тези неползвани отпуски на бюджета ще са му необходими около 70 млн. лв., показваха разчетите на финансовото министерство.

Заради проблема с неизчистените отпуски на държавните служители през 2010 г. беше променен Кодексът на труда с въвеждане на ограничението най-много 10 дни от предходната година да остават за следващата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #6

    В най-големия работодател в Америка Уолмарт просто няма нито един ден регламентирана отпуска и ако искаш да почиваш напускаш и после ако искаш да работиш отново кандидатстваш и те те вземат ако искат... така си е Америка уникат...

  2. Анонимен
    #5

    3ти, в щатите няма отпуска по закон. Много фирми не предлагат отпуска. Някой фирми го дават като привилегия на служителите си, като обикновено става дума за 12 - 15 дни в годината, но сега в кризата много го махат или намаляват. Не става въпрос да стигаме до такива крайности, щото това намалява продуктивността, ама и 30-40 дни 12-15 празника е абсурд.

  3. Анонимен
    #4

    У нас държавните служители се радват на 30 дена годишен отпуск. А частниците на нула дни. Ако прибавим и това, че не ползват и почивни дни, почват от минус сто. Средно прави минус 65.

  4. Анонимен
    #3

    Gen. Augusto Pinochet: Частния бизнес в САЩ дава само 14 дни като начало, че някъде и само 9.. Само служители с дълъг стаж в компанията могат да си позволят 21 -22 дни, но само когато шефа позволи точно в кое време на годината. Не винаги е възможно в юни, юли или август. Бизнеса си върви и през лятото. Никой не иска загуби.

  5. Анонимен
    #2

    Тия безкрайни отпуски на държавните служители трябва да се премахнат - или им дават основания да работят още по-малко, или натоварват бюджета.

  6. Анонимен
    #1

    Viva Colombia!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.