Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Брюксел въвежда задължителна екооценка за шистовите проекти

3 коментара

Европейският парламент предложи проучването и добивът чрез хидравлично разбиване на неконвенционални въглеводороди да подлежи на задължителна оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС). Това ще стане с приемането на изменението на съществуващото законодателство на ЕС, съобщиха от Европарламента в сряда. Предлагат се също така мерки за борба с конфликтa на интереси, както и гаранции, че обществеността е информирана и консултирана предварително за последиците от шистовите проекти.

"Изменихме това ключовото законодателство с цел привеждането му в съответствие с новите приоритети на Европа, като опазване на почвите, устойчиво използването на ресурси и опазване на биологичното разнообразие. Хидравличното разбиване предизвиква безпокойство. Ние определихме ясни критерии за избягване на конфликт на интереси и за участие на гражданите“, заяви докладчикът Андреа Дзанони (АЛДЕ, Италия), който получи мандат да преговаря с министрите на ЕС.

Действащото сега законодателство обхваща газовите проекти, които извличат най-малко 500 хил. куб. м дневно. Много проекти за добив на шистов газ обаче са с по-малък обем, поради процеса на хидравлично разбиване, и следователно не са обект на оценка на въздействието. Евродепутатите обаче смятат, че ОВОС трябва да има за всички извършвани чрез хидрофракинг проучвания и експлоатации на неконвенционални въглеводороди като шистов газ и нефтоносен шист, светилен газ и др., независимо от количеството добивана суровина.

Предложението включва и мерки, насочени към борбата с конфликта на интереси. между предприемачите и специалистите извършващи проучванията. В измененията се казва, че експертите трябва да притежават необходимата квалификация, опит и технически умения. Те трябва да могат да работят по научно обективен начин, независимо от предприемачите и дори публичните органи, се казва в текста.

Депутатите предвиждат още гаранции, че обществеността ще е информирана и консултирана в съответствие с Конвенцията от Орхус.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #3

    BLUE:Я да напомним какво прие "десния" парламент при господството на "десния"бб-забрана на всякакви проучвания-и тези неграмотни герберски популисти, които подготвиха идването за пореден път на комунягите ми ги пробутват за алтернатива на комунистите

  2. Анонимен
    #2

    Лошо, руски братя и техни помагачи.Като започнем да си добиваме газ от нашите богати находища, няма как да ни пробутвате прескъпо азърбейджанския,през измисления Южен поток. Ама това население трябва да се граби от руските и наши олигарси.

  3. Анонимен
    #1

    "...експертите трябва да притежават необходимата квалификация, опит и технически умения. Те трябва да могат да работят по научно обективен начин, независимо от...публичния натиск, организиран от Газпром.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.