Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БСП, НДСВ, премиерът и кабинетът са във възход, според НЦИОМ

0 коментара

Правителството, премиерът, НДСВ и БСП са повишили рейтингите си в началото на новия политически сезон, сочат данните от последното проучване на НЦИОМ, разпространено в четвъртък.

С 10 процента е намалял делът на онези, които заявяват, че няма да гласуват, а една пета от българите допускат, че е възможно догодина парламентарните избори да се спечелят от партия, която не съществува в момента.

Сред политическите сили с водеща позиция остава БСП. Ако изборите бяха днес, за нея биха гласували 24.1 на сто от избирателите, което с 3.2 на сто повече в сравнение с юли, а за НДСВ биха дали вота си 11.8 на сто, което е ръст с 5.2 процента. За СДС биха гласували 7.5 на сто, за ДПС - 4.3 на сто, за Демократи за силна България - 3.5 на сто, а за ССД - 1.6 процента.

43.1 процента няма да гласуват

През септември 43.1 процента от пълнолетните българи отговарят, че няма да гласуват. 45 на сто от тях посочват като причина разочарованието си от политиците, а 36% не смятат, че от вота им не зависи нищо. По 8 на сто от негласуващите заявяват, че не гласуват по принцип или че са разочаровани от конкретна политическа сила. 2.5 на сто изтъкват, че не харесват избирателната система.

Запитани какво трябва да се промени, за да преразгледат решението си да не гласуват, по 29 на сто от анкетираните отговарят "нищо" или, че не знаят, 13 на сто - че политиците трябва да спечелят доверие и да работят за хората, 11 процента - че трябва да се подобри жизненото равнище и икономическите условия, а за 6.3 на сто е важно да има нова партия и нови политици.

Според НЦИОМ нарасналият дял на българите, решили да гласуват, повишеният интерес към политическите въпроси в началото на новия политически сезон и вероятни очаквания за позитивна промяна на ситуацията в страната преди парламентарните избори догодина.

Националното представително проучване е направено от 17 до 24 септември сред 1 000 души.

Една пета от българите очакват нова партия да спечели изборите

Според данните една пета от българите допускат, че е възможно изборите догодина да бъдат спечелени от партия, която не съществува в момента, а 56 на сто не вярват, че може нови партии да поднесат изненада. Сред тези, които вярват, че бъдеща партия може да спечели следващите избори, 19 процента са симпатизанти на НДСВ, 19.7 процента - на ДСБ, 14 процента - на БСП, 20 процента - на ССД, 32.6 на сто - на СДС, а 14.5 процента - на ДПС.

43 на сто от допускащите, че е възможна изненада на предстоящите избори, са готови да подкрепят нова партия.

50 на сто от българите посочват, че биха дали вота си на предстоящите избори за личности, а останалите 50 на сто заявяват, че биха гласували за партии.

Рейтингът на кабинета се увеличава с 5 на сто

Рейтингът на кабинета се увеличава с 5 на сто в сравнение с юли и става 26.3 процента.

Правителството стабилизира рейтинга си, като го приравнява към стойностите от юни, след като през юли трагичните събития около българските заложници в Ирак доведоха до рязък спад в доверието към управляващите, коментира директорът на НЦИОМ Лидия Йорданова.

Значителен ръст от 6 процента отбелязва рейтингът на премиера - в момента той е одобряван от една трета от българите, като подобно одобрение министър-председателят е имал през ноември 2002 г. Одобрението за министър-председателя е равномерно разпределено сред всички прослойки. Сакскобургготски е одобряван и от по около 30 на сто от симпатизантите на БСП и СДС.

Според Лидия Йорданова повишеният рейтинг на управляващите има връзка с преговорите с МВФ и твърдата позиция на кабинета за увеличаване на минималната работна заплата, както и заради предвижданите данъчни облекчения. Изводите социолозите правят от отговорите на хората, че за да се чувстват добре, основните проблеми, които трябва да бъдат решени, са увеличаване на минималната работна заплата, намаляване на данъците и справяне с уличната и организираната престъпност.

НЦИОМ регистрира също, че подкрепата за правителството е най-голяма сред елитните обществени прослойки - хората с висок стандарт на живот и с високо образование. Въпреки, че едва една трета от гласоподавателите на НДСВ през 2001 г. биха повторили вота си днес, то НДСВ успя да спечели на своя страна нови хора, създавайки своя управленска среда, посочи Лидия Йорданова.

Чувствителен ръст бележат рейтингите на финансовия министър Милен Велчев и на социалния министър Христина Христова. Сред министрите, които подобряват рейтингите си, са и Славчо Богоев заради изявлението, че държавата поема още безплатни лекарства за тежки болести, Милко Ковачев - заради обявената тръжна процедура за АЕЦ "Белене", Долорес Арсенова, както и Васил Иванов-Лучано заради добрата си работа по време на Олимпиадата в Гърция в деликатната ситуация след разкритията около Иван Славков, обясниха от НЦИОМ.

Ранглистата на най-одобряваните министри в момента е водена от Милен Велчев и Соломон Паси, следват ги Васил Иванов-Лучано, Меглена Кунева, Георги Петканов, Лидия Шулева и Христина Христова.

Одобрението за работата на главният секретар на МВР Бойко Борисов остава високо - 84 на сто. Президентът Георги Първанов също запазва висок рейтинг - 74.1 процента.

Социолозите отчитат изразителен спад в одобрението за работата на полицията - с 5.5 на сто, като рейтингът на полицията през септември е 52.3 на сто

Парламентът има ръст на одобрение с 4 процента и рейтингът му достига 18 на сто. Расте и одобрението за работата на председателя на парламента Огнян Герджиков с 3 на сто и през септември е 29.7 процента.

36 на сто биха гласували по интернет

36 на сто от българите заявяват, че биха гласували по електронен път, а 64 на сто - че не биха дали вота си по този начин. Най-често електронно биха гласували хората на възраст до 40 години, висшистите, столичаните и заможните българи.

Електронно биха гласували 55.4 на сто от привържениците на НДСВ, 52.9 от симпатизантите на СДС, 41 процента от електората на ДСБ, 35 процента от гласуващите за ДПС, 62.3 на сто от избирателите на ССД и 27.8 на сто от привържениците на БСП.

Първи Демократи за силна България (ДСБ) внесоха проектозакон за гласуване по интернет.

Данните на НЦИОМ сочат, че през годината се наблюдава високо и стабилно одобрение към членството на България в ЕС и в НАТО, съответно със 74.3 % и 60 %.

Към момента оптимизмът на българите взема връх над песимизма както за бъдещото развитие на страната, така и в личен план.

Повече хора смятат, че БСП е спечелила от дебата за 9 септември

Според 36 процента от българите БСП по-скоро е спечелила от дебатите в парламента по повод годишнината от комунистическия преврат на 9 септември 1944 г., когато всички политически сили излязоха с декларация срещу левицата. Едва 7 на сто смятат, че социалистическата партия е загубила от дискусията.

21 на сто от българите смятат, че дясната опозиция е загубила от дебатите за декларация за 9 септември, срещу 5 на сто, които са на мнение, че десните сили са спечелили от дискусията. За голямата част от българите дебатите в парламента не са променили нагласите им към политическите сили.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.