Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

КПКОНПИ - ключ към евентуален кабинет с третия мандат

"Ако се получи, получи. Ако не – отиваме на избори", каза Нинова

53 коментара
КПКОНПИ - ключ към евентуален кабинет с третия мандат

Ключово за това дали ще има кабинет с третия мандат ще бъде дали ще има мнозинство за избирането на Бойко Рашков за шеф на КПКОНПИ и за приемане антикорупционния закон. Такава изглежа ситуацията след проведената среща между БСП и "Продължаваме промяната" в рамките на консултациите, които получилите третия мандат социалисти започнаха в търсене на подкрепа за правителство в рамките на 47-ото Народно събрание. Това е последният опит преди да се стигне до нови предсрочни избори. 

След срещата с БСП от ПП обясниха, че са поставили само едно условие -  още докато текат преговорите Рашков да бъде избран за шеф на КПКОНПИ и антикорупционният закон да бъде приет. Вицепремиерът в оставка и съпредседател на ПП Асен Василев посочи, че така от партията му ще са сигурни, че в този парламент има работещо антикорупционно мнозинство.

"Колегите от ПП поставиха едно искане – мандатът да бъде държан толкова, колкото е необходимо, за да бъде прието антикорупционното законодателство, законът за КПКОНПИ и да бъде избран Бойко Рашков за председател. На първите разговори ще изслушаме всички искания на всички партньори. След това ще търсим съгласие. Засега най-важно е да препотвърдят законодателната и управленска програма", каза Корнелия Нинова след разговора.

Лидерът на БСП обаче посочи, че "що се отнася до фигурата на Бойко Рашков, обществото трябва да даде оценка за неговата работа". Освен това от ИТН, с които е следващата среща на социалистите, вече обявиха, че имат резерви към внесения от ПП проект за антикорупционен закон. В началото на месеца депутатите от ИТН изпратиха писмо до ПП по повод законопроекта. В него те обявиха, че "настоящият закон за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество има многобройни несъвършенства и липсват трайни резултати, което обаче не оправдава предлагането на изцяло нов закон".

Във вторник началникът на кабинета на премиера Лена Бориславова каза пред журналисти, че ПП ще държи на това промените в антикорупционното законодателство да бъдат приети във варианта, в който вече са внесени в парламента, въпреки настояванията за редакция от страна на ИТН. По думите ѝ партията на Кирил Петков и Асен Василев няма да отстъпи и от предложението начело на антикорупционната комисия да застане настоящият министър на вътрешните работи в оставка Бойко Рашков. От думите на Бориславова се разбра, че без да бъдат изпълнени тези условия, ПП няма да участва в коалиционно управление.

"Без убедително мнозинство, което да застане срещу корупцията и престъпността, от която страдаме всички ние, няма как да вървим наред", каза Бориславова.

Няколко часа след изказването на Бориславова от ИТН обявиха, че по темата антикорупционния закон с ПП имат не толкова разминавания, колкото трябва да се направят уточнения. "Не съм чул ултиматумът, който е поставен. Ние сме "за" антикорупционният закон да се приеме. Нека да видим какви ще са нормите, как ще бъдат разписани точно и ще реагираме по-нататък", каза Любомир Каримански от ИТН.

По думите на Нинова разговори за персонален състав на евентуален кабинет ще има, след като БСП се увери, че има мнозинство от 121 депутати около програмата на бъдещо правителство. Лидерът на БСП каза още, че срещата с ПП е преминала добре – "препотвърдихме управленската и законодателна програма, която съставихме преди две седмици заедно".

"Търсим мнозинство. Всичко ще бъде нормално и аргументирано. Искаме работещ парламент и да посрещнем тежката зима, която ни чака. Ако се получи, получи. Ако не – отиваме на избори", каза тя.

Разминаване за Русия и "Газпром"

От изказванията на ПП и БСП се разбра, че двете формации имат разминаване по въпроса с договора с "Газпром" и отношенията с Русия.

"Ние и в момента имаме договор с "Газпром", който фирмата не изпълнява. Ако "Газпром" започне да изпълнява договора, това трябва да бъде обсъдено от състав на Министерския съвет", каза Асен Василев.

Той подчерта, че отношенията с Русия в момента не са прекъснати. "Има руско посолство в София и българско в Москва", посочи Василев.

Очаквано обаче Нинова има по-различен прочит на темата: "В програмата е записано, че ще положим усилия за възстановяване на отношенията с Руската федерация по дипломатически път и да не допуснем да се закриват посолства. В програмата е записано, че България ще търси разговори с всички възможни доставчици на газ, което включва и "Газпром".

Нинова: Нямаме намерение да тупаме топката

"Загрижени сме за месеците, които предстоят, нови предизвикателства ни чакат, и затова смятаме да положим усилия да съставим редовно правителство, трето – имаме намерение да стъпим върху програмата, която заедно изработихме. Имаме сериозно намерение да съставим правителство, нямаме намерение да имитираме преговори и да тупкаме топката", посочи Нинова в началото на срещата с ПП.

В отговор премиерът в оставка и съпредседател на ПП Кирил Петков обяви, че в сегашното правителство "работихме много конструктивно, особено относно социалната политика". "Имаме най-големия растеж в Европа на индустриалното производство", посочи той.

По думите му допълнителна политическа криза не трябва на България. Петков припомни и за законопроектите, които трябва да бъдат приети в следващите месеци по Плана за възстановяване и развитие.

Предстоящите разговори

Социалистите вече заявиха, че ще положат всички усилия за реализиране на мандата и ще говорят само с досегашните партньори от четворната коалиция, която беше провалена след решението на "Има такъв народ" да я напусне и да гласува срещу правителството на Кирил Петков в първия успешен вот на недоверие в българската история.

Първият разговор с "Има такъв народ" ще бъде в сряда в 14:00 часа, отново в Народното събрание. Вероятно в четвъртък ще е срещата с "Демократична България".

От БСП вече заявиха, че според тях ще е най-трудно да се намери "сечението и добрият тон" между ПП и ИТН. "Въпрос на мандатоносителя е как ще се сглоби мнозинство, така че да бъде приет закона за КПКОНПИ и да бъде избран г-н Рашков", каза след срещата Асен Василев.

"Поставиха се много разделителни линии, партньорите прекрачиха и граници с лични нападки, надявам се с преговорите да изчистим тези противоречия. Не може да поставяш условия кой да е лидер на партия, нека всяка партия да си решава вътрешно нещата, а за България - да се решава на масата за преговори. Отиването на избори в момента е по-страшно даже от това ГЕРБ да управлява", каза пред БНТ преди срещата с ПП председателят на парламентарната група на БСП Георги Свиленски.От партията вече завиха, че няма да водят разговори за кабинет с третия мандат с ГЕРБ, ДПС и "Възраждане".

"ПП да предложи кандидат за премиер"

След разговорите във вторник от ПП и БСП заявиха, че не е обсъждан въпросът за това кой да е премиер или каквито и да е постове, структура на правителството. Първо трябва да видим, че има работещо парламентарно мнозинство против корупцията, посочи Василев.

Корнелия Нинова пък обясни, че от БСП очакват от ПП номинация за премиер.

Социалистите неколкократно заявиха, че са готови да предложат евентуалното премиерско място на ПП, а от формацията вече дадоха заявка, че вероятно предложението им за поста ще е настоящият вицепремиер и министър на финансите в оставка Асен Василев. Той беше предложението на ПП за премиер и при опита за съставяне на правителство с първия неуспешен мандат.

До това не Кирил Петков, а Асен Василев да е кандидатът за министър-председател, се стигна заради ултиматум на БСП заради изгонването на 70-те руски дипломати. В края на миналия месец социалистите обявиха, че се оттеглят от преговорите за нов кабинет и обявиха, че ще се върнат, ако кандидатът за премиер не е Петков. Малко след това официално като кандидат за премиер с първия мандат беше представен Василев, който и сега се представя от ПП като най-вероятна номинация за поста.

През последните дни обаче неофициално се говори за друга фигура, която би била по-консенсусна - тази на бившия председател на парламента Никола Минчев. В края на миналата седмица Минчев обяви, че с него подобни разговори не са водени, но няма да избяга от тази отговорност, ако бъде номиниран от формацията си за поста.

Причината за търсене на кандидат, различен от Василев, е в това, че от напусналите управлението "Има такъв народ" настояват нито Петков, нито Василев да заемат премиерския пост. А БСП вече даде заявка, че ще се опита да върне на масата на преговорите формацията на шоумена Слави Трифонов.

Какъв е шансът за правителство с третия мандат?

Дали БСП ще се справи със задачата за съставяне на правителство с третия мандат, е съмнително. Освен проблема с ИТН, които станаха причина за разтурянето на досегашната управляващата коалиция, стои и изначалното недоверие на ДБ към БСП. Това показва, че правителство по-скоро няма да има, а въпреки официалните заявки на БСП - ще се печели време до разпускането на парламента, за да може изборите да бъдат насрочени в началото на октомври, каквато заявка вече даде президентът.

При третия мандат има възможност за "тупане на топката". В конституцията не е записан срок, в който той трябва да се върне на държавния глава реализиран или не. Тълкувателно решение на Конституционния съд казва, че след като бъде излъчен, кандидатът има срок от седем дни да реализира мандата. В решението обаче не е посочен срок за издигането на кандидат за министър председател, който да го върне, независимо дали изпълнен или не. Това оставя евентуална възможност за забавяне преди парламентът да бъде разпуснат.

"Конституцията не е точна в този текст. Както знаете има и тълкувателно решение... Вероятно няма да го бавим, ако видим, че няма разбиране по програмата. Но и при най-малките знаци, че можем да постигнем съгласие по програмата - ще си отделим повече време", каза в понеделник Нинова по повод тази възможност.

Във вторник Георги Свиленски посочи, че БСП няма намерение да бави мандата, въпреки че по конституция има такава възможност. "В момента, в който постигнат съгласие кой да бъде министър-председател ще го предложат на президента. Свиленски не коментира конкретни имена. Той заяви, че очакват да чуят предложение от "Продължаваме промяната" и това може да стане още днес", каза той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

53 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Бойко Рашков е корумпиран, забогатял е незаконно, той не става за никакви постове. Корумпираният Бойко Рашков иска да няма разследване слещу него и затова драпа за този пост.Всички на власт са корумпирани, така че чистичък сред тях няма, но Бойко Рашков е пълен с имоти на показ, дето няма как да ги е купил от заплата.

  2. kvsz2008
    #52

    Щом умнокрасивата п а п л а ч опря до собственика на 12 К е не фа е б а т и и държавата. ФРОЙД да идва. .

  3. Селска десница
    #51
    Отговор на коментар #49

    От 1918 година България е в Гражданска война, която в момента е студена гражданска война. Спиралата на насилие започва от Войнишкото въстание, минава през Септемврийското въстание, когато народа е клан както турчин не е клал. След 1918 царскате офицери стават част от репресивния апарат на Кобургите, а Народния съд е създаден от САЩ, Великобритания и Русия със съдействието на американското еврейско лоби. Беззаконията на царските офицери преди 1944 и на комунистите след 1944 следва да бъдат осъждани с еднаква сила! Гледайки чужд символ на логото ти се надявам да се не се опитваш прокарваш чужди интереси с твоите постове!

  4. Мазен Кумунис
    #50

    Рашко дамаджаната ще срути третия мандат! ;)

  5. АниD
    #49

    Сега ако някой може да обясни как престъпниците от столетницата БКП/БСП, организирали най големия терористичен акт в църквата Св. Неделя, убийците от "народния съд" и Белене, ограбвали България от окупацията през 1944 до днес са по приемливи от клонинга си ГЕРБ, обслужвал путинските интереси чрез газови потоци и разпродал българското Черноморие на рАссия? Как войната между Мултигруп и СИК ще освободи България от корупция?

  6. ирис
    #48
    Отговор на коментар #19

    Чалгаря е изпълнител на поръчки от 2000 година.Помните ли когато се изцепи "България уби дете".Изобщо не му гледам тъпото купено шоу

  7. ирис
    #47
    Отговор на коментар #40

    и кой ще управлява,лели ГЕРБ ли

  8. ирис
    #46
    Отговор на коментар #44

    Независимо от факта,че ГЕРБ имат много структури в страната,ще загубят доверие ,те са едно тъжно минало,начело с вождът им,ИТН са пътници

  9. Boris Kamov
    #45
    Отговор на коментар #37

    №37: Дано повече хора мислят като тебе!

  10. Boris Kamov
    #44

    С БКП напред! В единен строй с ДеБилите и начело с клоуна-алкохолик Рашков да променим статуквото (как пък не?!) и да изкореним корупцията (хайде бе! че как ще "правим" пари?)! И да не забравя да повторя: Без ГЕРБ не може да има стабилно правителство - те до голяма степен представят средната класа в държавата. За ПП и ИТН не говоря - те ще си отидат тихо и набързо както дойдоха... :)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.