Над три пъти са се увеличили фалитите на български фирми през миналата година в сравнение с 2011 г. и страната ни е лидер в Централна и Източна Европа (ЦИЕ). Това показва проучване на компанията за управление и събиране на дългове “Кофас” (Coface).
Веднага след нас е Хърватия, а положението в считаните доскоро центрове на растежа Турция и Полша се влошава. На другия полюс са Латвия, Естония и Украйна, където производствата по несъстоятелност намаляват.
Прогнозата на “Кофас” за тази година са ситуацията да продължи да се влошава и производствата по несъстоятелност да се увеличат в повечето държави от ЦИЕ. За България се препоръчва реформиране на законодателството по обявяване в несъстоятелност и държавата да предприеме реални стъпки по изчистване на натрупаните задължения към бизнеса.
Най-засегнатите сектори в ЦИЕ са строителните и производствените компании, както и търговците на дребно, сочи проучването на “Кофас”.
Троен ръст на фалитите в България
През миналата година в България са фалирали 1339 компании, докато през 2011 г. техният брой е бил 390. Това е увеличение от над 243% и превръща България в лидер по несъстоятелност в Централна и Източна Европа, отбеляза Милена Виденова, управител на българския клон на “Кофас”.
Делът на фалиралите компании не е голям на фона на общия брой регистрирани фирми – 380 000 през 2012 г. Трябва да се отчете обаче, че активни на пазара са не повече от 60-70 000 компании. Освен това кредиторите избягват процедурите по несъстоятелност и предпочитат да събират вземанията си на по-ранен етап, коментира Милена Виденова.
Най-проблемните сектори у нас, в които се наблюдава концентрация на фирми в затруднение и несъстоятелност, са строителството, товарните превози, добивният сектор, производството на текстил и търговията на дребно. Като успешни се открояват фармацията, ИТ-секторът, консултантските услугите и селското стопанство.
Основните причини за фалитите на българските фирми са голямата задлъжнялост на бизнеса, високата волатилност на цените на суровините и ниската ликвидност. Проблем представлява и неефективното законодателство в областта, посочи Виденова.
Най-малко три години се точат съдебните процедури по обявяване в несъстоятелност на една компания. Има отделни производства, които се бавят повече от 10 години, докато в Европа тенденцията е сроковете да се скъсяват, отбеляза Виденова. Тя посочи, че остава нерешен проблемът с обявяването на несъстоятелност със задна дата, което ощетява кредиторите и е предпоставка за измами.
Останалите от ЦИЕ
Хърватия е втората държава в региона със сериозни проблеми с несъстоятелността след България, сочат данните на “Кофас”. За една година броят на фалиралите фирми в страната, която от 1 юли става член на ЕС, е нараснал близо два пъти. Трета е Словения, където процедурите по несъстоятелност са се увеличили с близо 40% за година.
Проблемите се разпростират и в държавите от ЦИЕ, които се считаха за двигатели на региона – Полша и Турция. Политическите протести в южната ни съседка обаче засягат чуждите инвестиции, от които турската икономика е изключително зависима, посочи Виденова. Според нея анализът на “Кофас” показва, че икономиката на Полша все още се отличава с ръст на важните макроикономически индикатори, но проблемите стават все по-забележими.
На другия полюс са Латвия, Естония и Украйна, където през 2012 г. се наблюдава спад на случаите на несъстоятелност. Латвия беше една от държавите, които пострадаха най-много от кризата, но след процеса по стабилизация през 2010 г. броят на фалитите намалява, а темповете на растежа се засилват. Очаква се и скоро ЕС да вземе решението за приемането на Латвия в еврозоната. Подобни са тенденциите и в Естония, която стана член на еврозоната още през 2011 г.
В Украйна се отчитат 30% по-малко компании в несъстоятелност през 2012 г. спрямо година по-рано. Проблем за Киев остават неефективните процедури по несъстоятелност.
Позитивни сигнали се наблюдават и в Сърбия, където се отчита още по-рязък спад на компаниите в несъстоятелност – с близо 44%. Това обаче се дължи на правителствено постановление, което преустановява практиката за автоматичен фалит.
Прогнозите
Очакванията на “Кофас” са през следващите две години броят на фирмите в несъстоятелност както в България, така и в Европа да се увеличи. През тази година ситуацията ще продължи да се влошава и производствата по несъстоятелност ще се увеличат в повечето държави от ЦИЕ.
Полша ще усети кризата в много по-голяма степен през тази година, прогнозира “Кофас”.
За България се препоръчва да бъде реформирано законодателството в областта, както и държавата да започне да се издължава на доставчиците си, 90% от които са малки и средни фирми, коментира Иво Тодоров, председател на Асоциацията на българските износители.
Според него правителството трябва да работи за подобряването на услугите на данъчната администрация. Препоръката му към бизнеса е да се ориентират към износ, тъй като вътрешният пазар ще намалява заради демографските тенденции. Външните пазари обаче също трябва внимателно да се диверсифицират.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
15 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
ПАК ДЕЗИНФОРМАЦИЯ - НЕ КРИЙТЕ ИСТИНАТА ТЕЗИ ФИРМИ СА ФАЛИРАЛИ ЗАРАДИ ТРОЙНАТА КОАЛИЦИЯ ОТ ПРЕДИШНОТО УПРАВЛЕНИЕ/ Според “Кофас” повечето приключили миналата година дела са били заведени в съдилищата през 2008 - 2009 г., когато кризата започна да се отразява сериозно в България.Милена Виденова, управител на "Кофас" за България, обяснява ръста на фалитите у нас с факта, че едно дело за несъстоятелност се води средно три години и три месеца. Така финализираните през 2012 г. дела са заведени през 2008-2009 г., когато държавните мъже обърнаха плочата и от "ипотечната криза на САЩ няма да ни достигне", започнаха да говорят, че ни чакат тежки времена и трябва да затягаме коланите.
EU А филити на граждани физически лица? Закон за защита на физически лица от фалит?? Мария Капон обещаваше да иска гласуване на такъв закон, но ЕНП, РЗС, СДС... бяха изместени от глигани на БСП ДПС "Атака". Както и ГЕРБ. Глигани ли са или трактори... ще решава Антимафията. РЗС настоява за въдворяване в психиатрия на хулигански проявения лидер на "Атака", но без помощ от Европейски институции това е трудно постижима цел. Може би е време българският парламент да се обърне с молба за помощ до ЕК, Европол и Луфтханза. "България е лидер по фалити на фирми в Централна и Източна Европа Тройно повече компании са затворили през 2012 г. спрямо година по-рано"
Мутрокомунизъм в действие.
Нищо не може да върви в България - банки, данъчни, мутри и други рекетьори съсипват всеки опит на честен човек да сътвори нещо и законно да си изхранва семейството!Положението е потресаващо - държавата чрез служителите си пречи на икономическото развитие. Няма перспектива, няма радост - всички са се овълчили и не позволяват на способния човек да надигне глава и да си върши работата. Толкова е гнусно, че ми се повдига от отвращение!
То производството е вид бизнес, хехе. Остави производството на китайците, ние си имаме достатъчно потенциал в услугите, селското стопанство и туризма.
Ето това е тъжната истина.Няма производство ,няма бизнес.Всички българи-продавачи в бензиностанции и хипермаркети.Последните пък досъсипаха БГ производителите с откровенно изнудване.Към това пребавям и вихрещата се вече 23г.контрабанда. Т.н.р. "карга" са просто "вечни",те имат задача да пълнят партийните каси.Сложи и корупцията от страна на даначни и мутро-ченгета и се вижда защо сме в г**а.
А бе ясна работа - каквито ни фирмите, такива ни и фалитите
Станишковите хора говореха преди изборите за стотици хиляди фалирали фирми, сякаш тук не е България, а Америка. Оказва се - 1339, съвсем нормално число за България. След раздутия от същите Станишко и Орешарко кредитно-строителен балон, твърде много фирми са на ръба на оцеляването. Нашествието на моловете от тяхното време има същият ефект върху малките семейни магазинчета. Некомпетентните действия имат неочаквани последици даже след много години.
Секторите, които показват най-много фалити са и тези, които бяха част от балона на лесното кредитиране - най-вече строителството. Там си трябва малко изчистване така и така. А фалитите са си част от пазарната икономика. Като изключим забавените плащания от държавата (което наистина говори за липса на контрол - държавата трябва да знае какво може да си позволи) няма нещо кой знае колко притеснително поне от тая статия.
4, не се мъчете! Това във Винету не го пише!