Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България и Румъния ще понесат трудно отказ и от НАТО, и от ЕС, предупреждава Фертхойген

0 коментара

Европейският комисар по разширяването Гюнтер Ферхойген предупреди за психологическите последици за страните, които няма да бъдат поканени да се присъединят към Европейския съюз и НАТО в края на годината, съобщи Би Би Си. В реч пред членове на Северноатлантическата асамблея в Брюксел Ферхойген ги призова да имат предвид България и Румъния. Двете страни ще бъдат изключени от първата вълна на разширяването на Европейския съюз и не са сред фаворитите за членство в НАТО.

Следващият декември, когато лидерите на Европейския съюз се съберат в Копенхаген, тъй както се очаква, ще поканят 10 страни да се присъединят към организацията. Няколко седмици преди това ръководителите на НАТО ще отправят вероятно покани за членство на 7 държави. Това, разбира се, е оптимистичният сценарий. Няма гаранции, че всичките 10 страни ще отговорят на критериите за членство в Европейския съюз в края на годината, а само 4 от тях са фаворити за присъединяване към НАТО.

Комисарят по разширяването Ферхойген отправи молба за неофициалното свързване на двата процеса по време на среща с парламентаристи от НАТО в Брюксел. Той каза, че е желателно в Европа да има система за сигурност, която не е прекалено фрагментарна, така че страните, които са в Европейския съюз, да бъдат членки и на НАТО.

"Трябва да си даваме сметка, че тези страни, които няма да бъдат поканени в Европейския съюз, едновременно с това няма да се присъединят и към НАТО. Този двоен отказ може да създаде много трудна психологическа ситуация. Вече знам, че България и Румъния няма да са в първата вълна, така че ви призовавам да обърнете внимание на този проблем", казва Фертхойген.

НАТО обсъжда внимателно колко нови членки може да приеме, без да променя из основи структурите си. Очаква се това да бъдат 4 или 5 държави. Остават обаче сериозни съмнения за България и Румъния, главно заради състоянието на техните икономики. Американският конгресмен Ник Лапсън призна, че има вероятност тези две държави да получат двоен отказ - от Европейския съюз и от НАТО.

Гюнтер Ферхойген обясни решението да не се бърза с приемането на България и Румъния така:" Едно от условията за присъединяване е приемането на цялото европейско законодателство. Повече от 20 000 закони и разпоредби трябва да бъдат приети от националното законодателство, трябва да бъдат наложени и спазвани. България и Румъния не могат да постигнат това, нямат административната способност, нямат структури, нямат пари, нямат икономика, за да го постигнат. Те самите знаят, че имат нужда от още време за подготовка".

Малко вероятно е двете страни да бъдат приети в Европейския съюз преди 2006-2007 г. НАТО може да се опита да смекчи удара, като им предостави допълнителна подкрепа. Но в двете страни, където общественото мнение е в подкрепа на членството в НАТО и Европейския съюз, въздействието на двойния отказ може да се окаже непредвидимо, коментира радио Би Би Си.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.