Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България иска 1 година отсрочка за завършване на агропроекти с европари

3 коментара
България иска 1 година отсрочка за завършване на агропроекти с европари

България иска 1 година отсрочка за реализирането на агропроекти с европейски пари по Прогрмата за развитие на селските райони (2014-2021). Това стана ясно във вторник от среща на българския министър на земеделието Георги Тахов с еврокомисаря по земеделие Януш Войчеховски в София.

“Предлагаме да се удължи с една година срокът за реализиране на проектите по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) 2014-2020 г., като самото разплащане да се осъществява и краят на реализацията на проектите да приключи през 2026 г.", каза земеделският министър.

Проверка на Mediapool показа, че към момента са разплатени 70% от средствата по ПРСР. От общ бюджет 3.129 млрд. евро са изплатени 2.195 млрд. евро.

Страната ни поиска също така намаляване на административната тежест върху земеделските стопани с цел предвидимост на получаване на подпомаганията към тях.

Третото искане е да се помисли за увеличаване на праговете по "украинската помощ", защото в някои страни в Европа те се изчисляват на хектар площ или глава животно и така големите фермери още през 2022 г. са стигнали тавана и оттам нататък не могат да се възползват от опцията.

Тахов лансира спорна идея стандартите на “Зелената сделка” да се наложат както на страни членки, и така и на страни, които не членуват в ЕС, а използват европейския пазар.

"Знаем много добре, че това е един дългосрочен разговор, но много се надяваме той да започне от тук, от София", коментира земеделският министър.

Войчеховски определи България като важна страна в ЕС по отношение на селското стопанство и осигуряването на продоволствената сигурност в целия ЕС, особено в тези трудни времена.

По думите му е важно да се посети страна, която е усетила в много голяма степен отрицателното въздействие първо на пандемията, след това на войната на Русия срещу Украйна.

"Въздействието върху селскостопанските производители е осезаемо и имахме възможността да обсъждаме тези въпроси с президента на републиката, с министъра на земеделието и храните, с народни представители и с други заинтересовани страни", посочи Войчеховски.

Той допълни, че в селското стопанство има две много деликатни теми, които са важни за стопаните както в ЕС, така и в България.

Едната е споменатата “Зелената сделка” - въпрос, по който стопаните смятаха, че търпят ограничения.

"Говоря в минало време, защото междувременно ние реагирахме на техните притеснения и направихме сериозни промени, свързани със сертифицирането. Също така със задължението 4 % от земята да бъде използвана за екосхеми – сега това не е задължение, а доброволно решение, което дава възможност за повече диверсификация", обясни еврокомисарят.

Другият въпрос, на който той обърна внимание, е свързан с гъвкавостта за държавите членки при избора на периода, през който да се прилагат мерките. В момента всяка държава членка има възможност да избира периода според своята специфика и спецификата на своето селско стопанство.

Освен това за стопанства под 100 дка, които в България са значителен брой, над 100 000 броя, не важат системите за контрол и санкции, които се прилагат за по-големите фермери.

Той продължи с втория въпрос, също свързан с чувствителна не само за българските, а изобщо за европейските стопани тема, а именно руската агресия в Украйна, която доведе до блокиране на коридорите за износ в Черно море и увеличаване на украинската продукция, достигаща ЕС.

По думите на Войчеховски България е сред най-засегнатите страни - през 2022 г. стойността на вноса на селскостопанския внос от Украйна в България възлиза на 1 млрд. евро. В тази връзка у нас бяха осъществени възможности за подпомагане на стопаните за справяне със ситуацията. Беше приета забрана за внос от Украйна на царевица, рапица и слънчоглед.

Еврокомисарят припомни, че ситуацията се подобри в известна степен през 2023 г., но пак остана голямото разминаване между внос и износ.

Той посочи, че България е може би държавата, в която най-много държавна помощ е оказана на земеделските производители - за България тази сума възлиза на 452 млн. евро.

Според Войчеховски е важно да се говори какви са възможностите на българското правителство за подкрепа на земеделците.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Гений
    #3

    Колко му е една година? Само да се дипломират в Швейцария децата на замесените нашенски чиновници, пък след това и потоп!

  2. ABV
    #2

    Никаква отсрочка не трябва да се дава! Докато администрацията се състои от некадърни търтеи евросредствата винаги ще бъдат прахосани и няма да носят полза на страната!

  3. ABV
    #1

    аZен VaZилев некокократно увеличи заплатите на чиновниците, но от това изглежда администрацията ника не е заработила по-добре. Излиза, че си е купувал лоялност!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.