Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България не е готова за драматичното противопоставяне между ЕС и Русия

0 коментара

Г-н Кръстев, срещата на ОССЕ в София приключи без съвместна декларация заради възраженията на Русия. Към проблема за изтеглянето на войските ѝ от Грузия и Молдова, който беше ябълката на раздора при предишната среща в Маастрихт, сега се добави и Украйна. Русия изглежда последователна в отказа си да се съобразява с мнението на международната организация по отношение на държави от бившия СССР, но как изглежда тази позиция от гледна точка на принципи, които Русия прокламира в ООН, например, по отношение на други конфликти?

Това е голямото противоречие. В рамките на първия мандат на президента Путин Русия превърна мултилатерализма в основна позиция, от която тя се опитваше да защитава своите интереси. Затова защитата на международните организации беше център на външнополитическата риторика на Русия. Това прави срещата на ОССЕ в София водоразделна и изпраща сигнал, че Русия отказва мултилатерален подход, когато става дума за територията на бившето съветско пространство. Това пък безспорно ще отслаби позициите на Русия и в ООН, и в други международни организации, тъй като се оказа, че на тази среща Русия направи това, което в продължение на дълги години обвиняваше САЩ - използва правото си на вето и не позволи приемането на политическа декларация, която имаше подкрепата на около 95% от страните участнички в организацията.

Покрай този сблъсък между Русия и страните от ЕС и НАТО за Украйна все повече наблюдаваме, че се възражда риториката на Студената война. Смятате ли, че има шанс Русия да се примири с факта, че губи ефективно контрола си в държави от бившия Съветски съюз?

От момента, в който украинската криза навлезе в горещата си фаза, сме свидетели не просто промяна в риториката, а на промяна на стратегията на руската външна политика. Това стана доста видно в тона на руската преса, където се появява един много силен консенсус за това, че Русия има право на своя сфера на влияние и тази сфера на влияние покрива територията на бившия Съветски съюз без балтийските републики. Русия не се примирява с това да бъде просто една от страните, които функционират в този регион.

Моето впечатление е, че Москва много неправилно прочете случващото се в Украйна. Русия отказва да приеме спонтанния характер на случващото се в Украйна и руските официални гласове и руските медии през цялото време се опитват да говорят в категориите на "преврат", в категориите на "активни мероприятия на чужди сили". Ангажиментът, който лично президентът Путин пое за защита на едно бих казал незащитимо статукво дестабилизира и самия Путинов модел. Легитимността на Путин в Русия пряко произтича от антиолигархическата му риторика. В същото време на територията на бившия Съветски съюз президентът Путин последователно защитава олигархични и корумпирани режими, отхвърлени от своите общества, каквито са режимите в Централна Азия, какъвто е случаят с Кучма в Украйна и с Лукашенко в Беларус. Именно тази липса на последователност, превръщането на Русия в защитник на едно криминално статукво, е основният проблем в защитата на какъвто и да било руски интерес на територията на бившия Съветски съюз. Показателно е, че в Русия вече се появяват гласове, че Кремъл се е ангажирал прекалено, при това не където трябва и не с когото трябва.

Според някои анализи заради кризата в Украйна Европа и САЩ отново се обединиха след разрива около Ирак.

Нещо повече, много дълго време противоречието вътре в Украйна се мислеше като противоречие между САЩ и Русия. Истината е, че големият сблъсък в Украйна е сблъсък между Европейския съюз и Русия. ЕС в никакъв случай, поне до преди три седмици, не виждаше в своята стратегия Украйна като евентуален бъдещ член на ЕС. Ясно си даваха сметка, че Украйна е изключително разделена, а и Брюксел изглеждаше да е загубил воля за разширяване. Последните дебати около Турция карат европейските лидери да потръпват всеки път, когато думата "разширяване" бъде повторена. В същото време обаче ЕС не е готов да позволи на Русия да има своя сфера на влияние, която достига до границите на Полша и балтийските републики. Призивите на ЕС бяха за едно общо съседско пространство, където Украйна, грубо казано, щеше да бъде 60% прозападна и 40% проруска или обратното, ако трябва да използвам езика на Ялта. Но се оказа, че Русия не е готова на такъв тип сътрудничество. Русия искаше твърд, тотален, 100-процентов контрол върху украинската политика и икономика и това направи сблъсъка между ЕС и Русия неизбежен. Не случайно ЕС и Полша, а не американци са посредници заедно с руската страна в този конфликт.

Оттук нататък европейската позиция по Украйна не може да бъде променена, защото всяка промяна би довела до разделение на ЕС, което ще бъде много по-драматично, отколкото това, което се случи по време на иракската криза.

Как влияят тези процеси в страни като България, чието ръководство се въздържа от директна конфронтация с Русия, където съществуват проблеми с висши военни, служители на специални служби и дипломати заради връзките им с бившите тайни служби и с Москва?

България домакин на срещата на ОССЕ имаше своите аргументи да не демонстрира свръх-активност по отношение на конфликта в Украйна. И това не е проблем. Проблемът е, че България не е готова да реагира на едно по-драматично противопоставяне между Русия и ЕС. Повтарям - не между Русия и НАТО, не между Русия и Запада, а между Русия и Европейски съюз. Досега в продължение на няколко години част от политиците в България успяха да убедят себе си, че не съществуват сериозни стратегически различия и не съществува основа за противоречия между ЕС и Русия. Този анализ може да се окаже неверен, но България трябва да е готова и за такъв сценарий, колкото и нежелан да е той. Защото при този сценарий на България ще ѝ се налага да избира между ЕС и Русия и то вече като член на ЕС, а не като някакъв въображаем мост между ЕС и Русия. България не може да води политика на равна отдалеченост между ЕС и Русия по простата причина, че след две години България ще бъде член на ЕС, а - поне на този етап - не планира да бъде част от Руската федерация.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.