Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България няма механизми за управление на структурните фондове

12 коментара
България няма механизми за управление на структурните фондове

България на практика няма механизми за управление на структурните фондове, заяви Хорхе Нунес Ферер, експерт по структурните фондове и селскостопанската политика на Европейския съюз, консултант по разработването на стратегията за националния план за развитие на България за периода 2007 - 2013 година.

“Имам чувството, че България прекалено много се концентрира върху това да влезе в ЕС през 2007 г., но съществува рискът, ако това стане, програмите да не работят”, посочи Ферер в интервю за БНР във вторник, часове преди да бъде оповестен мониторинговият доклад на Европейската комисия. Както е известно, след земеделието е една от най-критикуваните области.

“Най-сериозната критика, която лично аз мога да отправя, е, че, когато пътувам през България, виждам огромни терени, които не се култивират. Разбира се, основната причина е в законовите разпоредби, свързани със собствеността. Спомням си, че бях тук през 1995 година, когато съществуваше същият проблем. И сега, когато отново съм тук, виждам, че запустелите терени стават все повече. За мен това е един от основните проблеми в областта на земеделието, които трябва да се решат възможно най-бързо, да не говорим, че вече трябваше да бъдат решени”, каза Ферер.

По думите му Европейската комисия има опасения, че България няма да може правилно да управлява структурните фондове и че те ще бъдат изразходвани зле. Евроекспертът е убеден, че ЕК, която досега е била прекалено заета с 10-те нови страни –членки, ще окаже много силен натиск върху България по отношение на финансовия контрол.

Ферер припомни, че България е първата страна, която започна да прилага програмата САПАРД, но според него нещата в момента “не са наред”.

В отговор на въпрос той каза, че от административна гледна точка не е възможно една страна да се присъедини към Европейския съюз една година след друга страна, защото съществува период на ратификация.

“Така че България и Румъния ще вървят в тандем - или двете остават навън, или влизат заедно. Всъщност основният проблем за България не е дали ще се присъедини през 2007 или 2008 година. За мен най-важно е, когато влезе, тя да е готова да прилага всички програми по структурните фондове в областта на земеделието, защото става дума за големи програми с много пари, много трудни за контролиране и правилно използване. Първите 10 страни се справиха доста лошо в това отношение. Те не успяха да се възползват изцяло от структурните фондове, особено през първите години”, каза Хорхе Нунес Ферер пред БНР.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. праведник
    #12

    те всички ще го духат здравоте всички там, във софия ще спятна наровете дървени в затворакраката ще опъват жално, жалноно няма, няма никой да ги види.и няма никой да ги чуеи няма никой да ги разберекрадците никой не обичакогато падне - режат им ръце ех вие мазни лъснати муцунисега в реклами, бордове и банерини гледате нахално и без срамдали тогава утре в мракапоне един ще ви заплюекрадците всички мразятзабравени дори от близките дъвчат старите историикак, колко и кога.

  2. Пиночет
    #11

    Какво искате от един циганин?Той може само да лъже и краде! Престанете да бъркате циганина Доган с турците! Той няма и капка турска кръв, а си е един татарски циганин - от баща татарин и майка циганка!

  3. Тончо -агроном
    #10

    Предишното и настоящото правителства силно подцениха интелекта на инспекторите от ЕС. Успяха да прогонят от бранша всичко свестно и почтено и набутаха в най-важното за България министерство - земеделското хора без виждане и достатъчно интелектуална енергия.Нямам нищо против етническата принадлежност на никого, но факт е, че по времето на социализЪма да си турчин беше привилегия за влизане в университет.Сега е още по-голяма привилегия , ама у нас. Време е да ни просветне, че европейците не са глупаци и като така, с хайдуци-управници и промюсюлманско управление ще гледаме Европа отдалеко и завинаги.

  4. коментатор
    #9

    Интересна констатация прави европейския експерт: "Ферер припомни, че България е първата страна, която започна да прилага програмата САПАРД, но според него нещата в момента “не са наред”.Та за нас точно програма САПАРД беше гордостта. С нея се опитвахме да се равняваме с отличниците от източна Европа. И сигурно щяхме да имаме основания, ако земеделието не беше преминало под управлението на ДПС. Тогава започна опорочаването на това, което правителството на Иван Костов постигна. Развитието на програма

  5. Аднро
    #8

    Меди Доган неслучайно потрива ръце и държи ДПС да има министър на земеделието. Та нали при тази почти неработеща администрация парите много лесно могат да се стекат в "обръча от фирми" около ДПС, асъл на Доган бе, джанъм!!!

  6. Петър
    #7

    Проблемът е в това, че всички положителни промени у нас стават само под външен натиск от западните държави и организации. Ако ние се оправяхме сами, нямаше въобще да има значение дали ще бъдем или не членове на ЕС. Но при нашето положение е наложително час по-скоро да се присъединим към общността, защото тогава ще се намали драстично възможността да правим глупости. Няма да ни позволят. За съжаление, западните правителства и структури, защитават в много по-голяма степен българските интереси, отколкото българското правителство. Най-пресен е примера с МВФ.

  7. Петър Петров
    #6

    Не е верно, има! Попитайте Доган и Симеон!

  8. софиянец
    #5

    Прав е моят адаш от Испания, няма закъде толкова да бързаме за ЕС, не сме дорасли, ще ни смачкат там! Една година не е голямо чудо и все едно ще влезем, вместо да се стягаме толкова за една година да си оправим земеделието и конкурентността на българските фирми, че после ще ни изядат западните гиганти, нищо българско няма да остане, както сега в Унгария няма нищо унгарско, дори бурканите им с люти чушки носят австрийски и германски марки

  9. кънчо
    #4

    още една "блещяшта" оценка за управлението на малоумника С2 и крадливата му шаика.

  10. Зъл
    #3

    Българинът е чичко Себичко. Хич не му пука какво става с държавата - важното е да му е добре зад оградата на къщичката, при килимчето, пантофките и автомобилчето. От този манталитет спасение няма. Щом разбойниците сърби се впечатляват от нашата престъпност, няма за какво да се говори. По времето на Беров, вместо да свалим изкуфелия дядка, кротко наблюдавахме как цяла Западна България изнасяше горива през границата и печелеше пари, а останалите гладуваха. Сега граничните райони гладуват, останала част си трае. Важното е нещастието да не е в твоя двор.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.