Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България очаква позицията на ЕС за Международния наказателен съд

0 коментара

България се съобрази с призива на Евросъюза да не избързва с подписването на двустранно споразумение със САЩ за Международния наказателен съд. Макар че това решение не беше ясно обявено, на практика то се спазва като политика, стана ясно от изказвания на представители на външно министерство днес.

България не е подложена на натиск от страна на САЩ или на Европейския съюз при изработването на позиция по предложеното от САЩ двустранно споразумение за предаването на лица на МНС в Хага. Сключването или несключването на такова споразумение не е поставяно като условие пред България за приемането ѝ в НАТО или в ЕС и от нашата страна се очаква свободно и самостоятелно да вземе позиция. Това каза днес пред журналисти директорът на дирекция "Международно право" в Министерството на външните работи Катя Тодорова.

САЩ се обявиха против МНС, защото те имат най -голям брой участници в мироопазващи сили, които могат да станат жертва на манипулации да бъдат предавани на съда по политически причини. САЩ вече подписа с няколко държави, сред които и Румъния, двустранни споразумения за предоставяне на взаимен имунитет срещу юрисдикцията на МНС. Румъния бе разкритикувана от ЕС, че не е съгласувала позицията си с Брюксел. От Евросъюза призоваха държавите – кандидатки да изчакат общата позиция на ЕС, която се очаква да бъде готова през септември.

Днес директорът на "ООН и Съвет за сигурност" в МВнР Владимир Сотиров определи като ясна и категорична подкрепата на България за действието на Международния наказателен съд. Същевременно беше казано, че българската позиция все още се изработва.

Ако е необходимо, решението ще влезе за обсъждане в Народното събрание, каза Катя Тодорова.

Ние сме в непрестанен диалог с както с американската страна във връзка с направеното предложение за сключването на споразумение по силата на чл. 98, ал.2 от Римския статут, провеждаме и редовни консултации с ЕС по този въпрос, отбеляза тя.

В рамките на консултациите с ЕС българската страна е получила покана да представи позицията си и очакваме тя да бъде взета предвид при изработването на общата позиция на ЕС, добави Катя Тодорова.

Днес на неформална среща министрите на външните работи на страните от ЕС обсъждат политическите аспекти на въпроса, а международноправните аспекти ще бъдат разгледани на 4 септември в Брюксел на работно съвещание на правните съветници към министерствата на външните работи на държавите от ЕС.

Според Сотиров конструктивна и отговорна бе и българската позиция, че е необходим диалог и търсене на решения за участието на САЩ в операции по поддържането на мира. Тази българска позиция беше потвърдена на 12 юли, когато Съветът за сигурност на ООН единодушно прие три резолюции, свързани с осъществяването на юрисдикцията на Международния наказателен съд и с участието на държави, които не са страни по Римския статут, в операции по поддържането на мира, отбеляза Владимир Сотиров.

Международният наказателен съд, чието създаване е регламентирано с Римския статут, приет на 17 юли 1998 г. и влязъл в сила на 1 юли 2002 г., ще започне да действа в началото на следващата година. Съдът е първата постоянно действаща международна институция, която ще прилага международното наказателно право за най-тежките престъпления срещу човечеството.

Ако подпише споразумение със САЩ, позволяващо на двете страни да не предават свои граждани на Международния наказателен съд, България ще наруши международното право и принципите на Римския статут. Това становище изрази Бойко Боев - адвокат от Българския хелзинкски комитет. Според него чл. 98, ал. 2 на Римския статут се отнася само за държави, които са страни по договора, а САЩ не е такава държава.

Римският статут е подписан от 139 държави, а е ратифициран от 78 досега. Сред първите 60 ратификации, необходими за влизане на договора в сила, е и тази на България - представена в ООН на 11 април 2002 г. Сред държавите, които не приемат Римския статут, са САЩ, Китай, Израел, Япония, Либия, Ирак, Кувейт, Турция. Страни по Римския статут са всички държави членки на Европейския съюз.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.