Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България остава под евронаблюдение заради безработицата и слабите външни позиции

1 коментар

България остава под наблюдението на Европейската комисия по процедурата за прекомерните дисбаланси по макроикономически показатели. Продължаващият ръст на безработицата, бедността и социалното изключване и слабите външни позиции продължават да са проблем пред устойчивия растеж на страната ни. Това стана ясно при представянето на годишния обзор за растежа на Европейския съюз, чието най-голямо предизвикателство е как да се запази посоката на възстановяване от кризата.

България остава под наблюдение заедно с още 15 страни, като през пролетта на 2014 г. ще е ясно кои от тях ще излязат от процедурата. Освен нашата страна, в "черния списък" са оставени Испания, Словения, Франция, Италия, Унгария, Белгия, Дания, Малта, Холандия, Финландия, Швеция, Великобритания, Германия, Люксембург и най-новият член на ЕС Хърватия.

През април Европейската комисия отчете, че България има макроикономически дисбаланси по отношение на задлъжнялостта на частния сектор, развитието на външната позиция на страната, конкурентоспособността и пазара на труда. Публикуваният в сряда анализ показва прекрачване на два прага - нетната инвестиционна позиция като процент от БВП и безработицата.

Страната ни е отбелязала напредък по отношение на текущата си сметка, имайки предвид демонстрираните в предходни години големи дефицити и неустойчиво развитие. Намаляването на дефицита по текущата сметка има нецикличен характер и е имало малко влияние върху икономическата активност. Нетната международна инвестиционна позиция остава негативна - над 50% от БВП, но външният дълг намалява, отбелязва ЕК. Положителна тенденция се забелязва и по отношение на търговията, където страната ни е увеличила своите пазарни дялове в световната търговия.

Подобряват се индикаторите за конкурентоспособността на цените и разходите, като подкрепят ръста на износа. Разходите за единица труд, които бяха проблем, вече са приведени в съответствие със стойностите от 2012 г., базирани на по-ниския ръст на работните заплати и на устойчивия ръст в производителността.

Остава обаче прекомерната задлъжнялост на българските фирми, която е по-висока в сравнение с тази в други страни.

Кредитната активност остава свита, като оказва влияние върху бавния темп на икономическо възстановяване.

Най-проблемен остава пазарът на труда, като броят на безработните продължава да се увеличава. Стараната ни е на челно място в ЕС по младежка безработица. Бедността и социалното изключване също се увеличават през последните години.

Еврокомисията препоръчва на страната ни да разгледа по-задълбочено устойчивостта на дисбалансите и да работи в посока тяхното намаляване.

Изненадата в годишния доклад за растежа на ЕК е включването на богатите Германия и Люксембург в процедурата под наблюдение. Брюксел критикува Германия заради зависимостта ѝ от износа, който стимулира икономическия растеж на страната, в ущърб на по-слабите ѝ европейски партньори.

"Това е повратен момент за европейската икономика. Усърдната работа на ЕС започва да се отплаща, а растежът бавно започва да се връща. Годишният обзор на растежа за 2014 ни посочва къде трябва да проявим дързост, за да се справим с реформите, необходими за постигането на трайно възстановяване и създаване на нови работни места“, заяви председателят на Еврокомисията Жозе Мануел Барозу.

През следващия семестър ЕК ще се фокусира върху пет основни приоритета – стремеж към диференцирана, благоприятстваща растежа фискална консолидация, възстановяване на банковото кредитиране за икономиката, насърчаване на растежа и конкурентоспособността, справянето с безработицата и социалните последици от кризата и модернизиране на публичната администрация.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #1

    Спокойно! Не сме сами,има и други като нас,което е успокоително.А ние сме научени да бъдем наблюдавани от отдавна...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.