Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България получи похвали за напредъка си в Европейския парламент

0 коментара

Днес състоянието на България е доста близко до състоянието, в което беше Португалия преди присъединяването си към ЕС, "със същите средства за успех и същия потенциал". Това заяви по време на дебатите в Европейския парламент по докладите за бъдещите членки евродепутатът Жан-Томас Нордман от групата на либералите, предаде АФП. Той посочи още, че положението в България е "напълно различно" от това в Румъния.

Докладчикът за България Джефри ван Орден поиска България да бъде отделена от Румъния при следващото разширяване на ЕС през 2007 г., защото София напредва по-бързо от Букурещ в подготовката за членство. По думите му в Румъния корупцията все още е широко разпространена в политическата система, в икономиката и в съдебната власт, а освен това страната имала да наваксва в човешките права, здравеопазването и водоснабдяването. В заключителния доклад на Европейския парламент се напомня също необходимостта присъединяващите се към ЕС страни да разрешат проблемите с ромските си малцинства.

Евродепутатката Катрин Лалюмиер от групата на социалистите защити Румъния и изрази съжаление за "строгостта" на доклада на Ема Никълсън. Румъния "има нужда да бъде разбрана, критикувана, когато го заслужава, но и съветвана и окуражавана да продължава по пътя, който ще я доведе при нас", каза Лалюмиер.

Християндемократите и либералите критикуваха Румъния в рамките на дебатите по доклада за напредъка на страната, изтъквайки необходимостта от осъществяване на реформите, отбелязва Медиафакс, цитирана от БТА.

От десетте страни, които предстои да влязат в ЕС на 1 май, особено критична е оценката за Полша. Посочва се, че корупцията е сериозна пречка за напредъка в политическата и икономическата област, че правосъдието не функционира ефикасно, а изграждането на управленски структури в аграрния сектор се бави. Освен това Полша все още не прилага изцяло законите на ЕС за безопасността на хранителните продукти, за опазването на околната среда и защитата на животните, се казва още в доклада.

Най-добри оценки Европейският парламент дава на Литва, Малта и Словения. Независимо от посочваните недостатъци в изпълнението на критериите за членство, докладът на Европейският парламент не поставя под въпрос приемането на нито една от десетте нови страни-членки на ЕС на 1 май.

В четвъртък Европейският парламент ще гласува по резолюция за приемането на десетте нови членки, отделни резолюции ще се приемат за България и Румъния.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.