Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България продължава да държи неправомерно чужденци в Бусманци

0 коментара
България продължава да държи неправомерно чужденци в Бусманци

Българските власти продължават да задържат чужденци бежанци неправомерно и продължително в Центъра за временно настаняване в Бусманци, съобщи в понеделник Татяна Вълчанова, представител на Върховния комисариат на ООН за бежанците.

Срещу неправомерното задържане на бежанци в центъра периодично се провеждат протести и текат съдебни дела на засегнати. В центъра бежанците стоят между две седмици и един-два месеца, преди да бъдат преместени в отворени центрове.

Вълчанова каза още, че един от основните проблеми на бежанците е задържането им при влизане в страната, въпреки че търсенето на убежище и международна закрила не е престъпление.

Анна Андреева от Агенцията за бежанците също заяви, че в Бусманци не трябва да бъдат задържани бежанци и са предприети мерки за извеждането им оттам. Вече е отчетено намаляване на неправомерно задържаните.

Правозащитници отдавна настояват за законови гаранции, че в центъра се задържат само хора, които подлежат на депортиране и има опасност да се укрият.

Сред основните проблеми на бежанците у нас е и намирането на работа, достъпът до институциите и до образование и други. Тази година обаче вече има 25 бежанци, които са регистрирани в бюрата по труда. За сравнение до миналата година не е имало нито един.

Вълчанова каза още, че бежанците трудно намират законна работа, а за да имат право на социални помощи, те трябва да са наети на работа или да са регистрирани като безработни поне за девет месеца.

Данните са от проучване за живота на бежанците и търсещите убежище в Централна Европа за 2009 година. Докладът е изготвен на базата на интервюта с бежанци и търсещи закрила през 2009 г. в България и още шест страни от Централна Европа. В България са интервюирани 166 души предимно от приемните центрове на Агенцията за бежанците в София и Баня и в центъра за временно настаняване в Бусманци.

През 2009 година са получени 853 молби за международна закрила от 47 страни. Получилите статут на бежанец миналата година са 39 души. Това е увеличение от 30 на сто в сравнение с 2008 година, когато е даден статут на бежанци на 27 души.

Най-много молби през 2009 година са подадени от Ирак – 307, от Афганистан – 58, от Иран – 50, от Армения - 39.

Според данни на представителството в България на Върховния комисариат на ООН за бежанците, които бяха изнесени по-рано тази година, от 1993 г. до края на май 2010 г. 18 378 чужденци са потърсили закрила у нас, от тях по-малко от 10% или 1497 са получили статут на бежанец.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.