Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България пуска споразумението с Канада само срещу падане на визите

БСП и "Атака" обвиниха управляващите в национално предателство и убийство на демокрацията

6 коментара
България пуска споразумението с Канада само срещу падане на визите

България ще подкрепи подписването на споразумението между Европейския съюз и Канада СЕТА, само при "необратими гаранции от страна на канадското правителство за падането на визите за всички български граждани".

Това реши правителството преди срещата на европейските лидери в края на седмицата, на която се очаква споразумението да бъде финализирано.

Докато министрите обсъждаха позицията за срещата в Братислава, депутатите отхвърлиха искането на БСП кабинетът да изготви доклад за очакваните последици за България и българската позиция да бъде гласуване в пленарна зала. Левицата от месеци експлоатира темата, а в сряда в един глас с "Атака" обвини управляващите в "национално предателство" и прогнозира "смърт за българската икономика".

ДПС и Патриотичният фронт също подкрепиха искането за изготвяне на анализ, но гласовете им не стигнаха то да бъде прието.

По споразумението се преговаря от години, а до дни се очаква да бъде официално подписано. От обясненията на левицата и останалите партии с резерви така и не стана ясно защо не са обявили исканията си по-рано.

България и Румъния продължават да имат резерви около споразумението, които са свързани с искането да паднат визите за граждани на двете страни. Канада вече обяви, че е готова на поетапно сваляне на режима за българи, но София все още не дава окончателно "зелена светлина".

От кабинета посочиха в сряда, че "само такъв подход би позволил на България да се възползва равноправно от постигнатите договорености, а българските икономически субекти да бъдат конкурентни на останалите от държавите-членки и от Канада".

Споразумението

Всеобхватното икономическо и търговско споразумение с Канада ще премахне над 99% от вносните мита от двете страни на океана. То урежда достъпа до пазара за услуги, инвестиции и обществени поръчки, приравняването на производствени стандарти и други.

Взаимното отваряне на пазарите ще доведе до икономически ръст от 12 милиарда евро годишно, твърди Европейската комисия, която години наред преговоря по текста.

Засега най-сериозната пречка пред подписването на споразумението е белгийският регион Валония, който блокира решението на Брюксел. Властите във Валония не приемат арбитражния механизъм, чрез който ще се гледат споровете между компаниите от ЕС и от Канада.

Притесненията в останалите страни бяха преодолени.

От "национално предателство" до "убийство на демокрацията"

Председателят на БСП Корнелия Нинова заяви, че падането на визите е много "ниска цена за това национално предателство".

"Ако това споразумение се подпише, ще убие българската икономика, ще убие българското земеделие, ще отнеме национален суверенитет, ще засегне трудови дела", заяви Нинова.

По думите ѝ посещенията на българи в Канада са под половин процент от всички международни пътувания на българите, а стокообменът между България и Канада е една десета от процента на нашия износ.

"Германия, например, е поискала от това споразумение да се изключи управлението на водите, защото смятат, че е национално важно. Българското правителство не е поискало да се изключи нито една публична услуга - здравеопазване, образование, концесии, води - всичко ще подлежи на това споразумение", коментира Нинова.

По думите ѝ в споразумението липсва т.нар. принцип на предпазливостта и в България ще навлязат евтини продукти с ГМО. В същото време Канада съди ЕС за това, че си е позволил да забрани ГМО и използването на хормони в месото, коментира тя.

От "Атака" също възразиха срещу споразумението с Канада, тъй като според тях то ще убие демокрацията и суверенитета на България и ще доведе до паралелна съдебна система.

Подобна позиция заеха и от Патриотичния фронт.

"Възниква въпросът, ако българското НС реши да ратифицира това споразумение срещу какво в крайна сметка трябва да го направим. Не считам, че срещу една милостиня да получим безвизово право на пътуване до Канада си заслужава да ратифицираме споразумението“, заяви Димитър Байрактаров от ПФ.

Да не се подписва преди да паднат визите

Председателят на Комисията по външна политика Джема Грозданова от ГЕРБ заяви, че преговорите по това споразумение са приключили през септември 2014 г. По думите ѝ българската позиция е, че България няма да подпише споразумението, докато не отпаднат визите за Канада за всички български граждани през 2017 г.

Борис Станимиров от РБ заяви, че България не трябва да подписва споразумението, докато няма писмен ангажимент за отпадане на визите за български граждани.

Анализът на ДПС пък показва, че споразумението по-скоро ще има положителен ефект върху българската икономика, но въпреки това правителството трябва да представи доклад за ефекта от документа.

"Къде е Министерският съвет в този дебат, има ли все още правителство", попита Станислав Анастасов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Иван Сусанин
    #6

    Тъпо е срещу едни визи да се подписва такова нещо. Умрели сме за канадски визи. Който иска да емигрира в Канадската ледена пустиня - той ще си получи виза и без това.

  2. Васил Митов
    #5

    Както показа Доналд Трумп, такива споразумения са изгодни за канадските фирми, за българските работници и за България като цяло. Те са неизгодни за канадските работници и за Канада като цяло. Това ще бъде така, докато заплатите в България и Канада се изравнят, дай Боже.

  3. joro
    #4

    Комунягите както винаги на висота с идиоти//зма си...
    "Ако това споразумение се подпише, ще убие българската икономика, ще убие българското земеделие“
    Мари кУрнелиьо, Канада има малко производство на земеделска продукция и изобщо не изнася земеделски продукти,а внася в големи количества.Което е добре дошло за българските земеделци. Канада произвежда високотехнологични земеделски машини на много добра цена, също добре за земеделието ни. А за икономиката ефекта ще е същия както и при търговията с ЕС.

  4. αлферац
    #3

    Не само да не се подписва това споразумение, но и да се отнеме лицензът на Дънди!

  5. αлферац
    #2

    Ами време е за по-национално отговорно управление. Стига толкова мижитурстване!

  6. Калико Джо
    #1

    Доколкото разбирам споразумение ще има независимо какво реши България. И смъртта на българската икономика ще е не заради Канада, а заради вътрешни фактори - високата държавна корупция, несъществуваща съдебна система, лошата бизнес среда и т.н. за които БСП носи огромна вина.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.