Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България :"";Старите измират, а младите отиват в чужбина"",N

0 коментара

Американският вестник "Вашингтон таймс" помества статия за демографския срив в България, озаглавена "Старите измират, а младите отиват в чужбина", предаде радио Дойче веле.

В публикацията се посочва, че един милион българи са напуснали страната след края на комунизма в 1989 година, почти 85 процента от тях - под 30-годишна възраст. Повечето от тях са се установили в Германия, следвана от САЩ и Испания. Около 15 процента от българите на възраст между 15 и 60 години все още се надяват да се изнесат от страната, според данни на Национален статистически институт.

Въпреки че България е на път да се присъедини към ЕС след 2 години, страната е по-бедна от западните си съседи. Средната месечна заплата възлиза на 211 долара, а безработицата - на 12 процента. Но Кристън Годси, професор от "Бадуан колидж" в щата Мейн, която е правила проучвания в България в продължение на повече от 10 години, казва, че безработицата сред младите е два пъти по-висока от официалното равнище за страната. Много младежи напускат България по напълно обясними причини, казва тя.

Безработицата е висока, а качеството на висшето образование - силно компрометирано. И все пак г-жа Годси не смята, че в българския случай може да се говори за изтичане на мозъци.

Впрочем постепенно се очертава, изглежда, известна промяна, тъй като повечето младежи, които отиват в чужбина, правят това, за да следват. Други пък с дипломи за висше образование от България мигрират главно по разни курортни места, работейки по хотели и ресторанти.

България е страната с най-бързо стопяващото се население в Европа. Към миграцията се добавя и резкият спад в раждаемостта.

Правителството, заето с борба срещу корупцията, модернизиране на правосъдната система и повишаване на стопанския ръст, не полага специални усилия, за да задържи младите хора. В България броят на възрастните хора започва драматично да надвишава броя на младите, което представлява огромен проблем за почти банкрутиралата пенсионна Система, цитира вестникът Христина Митева, директор на българската пенсионна служба.

Реформата на пенсионното дело, заедно с вградените различни спасителни мрежи, едва ли ще реши проблема. По изчисления на ООН делът на българското население над 65 години ще се удвои на 30 процента от 2000 до 2050 година. Положението вероятно ще се влоши, защото раждаемостта едва ли ще се увеличи, а колкото повече млади българи просперират в чужбина, толкова повече техният успех ще стимулира и други да последват примера им, отправяйки се на гурбет към Европа или Северна Америка.

Когато младежта напуска една страна, това означава, че в тази страна нещата не вървят добре, отбелязва проф. Годси, но добавя и един по-ведър акцент - българските гурбетчии изпращат редовно пари на близките си у дома.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.