Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България с видим напредък в защитата правото на собственост

Въпреки това страната ни остава далеч от развитите държави и е изпреварена от Гана и Колумбия

1 коментар
България с видим напредък в защитата правото на собственост

България отбелязва видим напредък в защитата на правото на собственост придвижвайки се с 22 места напред в международния индекс "Право на собственост" за 2018 година. Въпреки това страната ни остава далеч от развитите държави и е изпреварена от страни като Колумбия, Гана, Мароко и Тринидад и Тобаго.

Международният индекс "Право на собственост" оценява защитата на физическата и интелектуалната собственост по света. В изданието за 2018 г. са включени 125 държави, в които живее 93% от населението по света и произвеждат 98% от световния брутен вътрешен продукт. В България индексът се представя от Института за пазарна икономика (ИПИ) и е разработен от Алианс "Право на собственост".

Резултатите в индекса са формирани въз основа на представянето на държавите в три различни области - правна и политическа среда, право на физическа собственост и право на интелектуална собственост.

Средният резултат в света леко се повишава спрямо предходната година до 5.7 точки. от максималните 10 точки. На първо място в тазгодишната класация е Финландия (с 8.692 точки), която измества с минимална разлика миналогодишния първенец Нова Зеландия (8.632 точки). Топ пет се допълва от Швейцария, Норвегия и Сингапур.

Правото на собственост и благосъстояние

Докладът измерва как защитата на правото на собственост влияе върху благосъстоянието.

При съпоставката на резултатите от индекса и икономическото представяне на различните държави се забелязват сериозни разлики.

Държавите са подредени в пет групи според резултата си. Първенците в класацията (първите 20% от включените държави) се радват на над 20 пъти по-висок доход на човек от населението в сравнение със страните на дъното (последните 20% от включените държави). България води предпоследната група по доходи.

Анализът показва, че по-добрата защита на правото на собственост води до повече предприемачество, по-ниско неравенство, по-висока икономическа свобода, по-голямо гражданско участие и по-голяма сигурност, посочва ИПИ.

България заема 63-та позиция от 125 страни

В тазгодишното издание на индекса България отбелязва значително подобрение спрямо миналата година, когато се срина надолу. Все още обаче страната ни е далеч от първенците с резултат от 5.4 точки от 10 възможни. Това ѝ отрежда 63-то място от 125 страни. Миналата година България заемаше 85-та позиция с 4.8 точки.

В доклада България е посочена сред успешните примери, заедно с Кипър, Латвия, Румъния и Турция, които са успели да се придвижат в по-висока категория на защита на правото на собственост преминавайки от първи във втори клъстер. В първия са общо 57 държави с най-слаба защита на правото на собственост, а във втория попадат 42 страни.

Добрият резултат на страната ни се дължи основно на включения в тазгодишното издание на индекса индикатор "регистрация на собственост". Той попада в категорията, измерваща защитата на правото на физическа собственост, при който България получава най-високия си резултат, отбелязва ИПИ.

Въпреки забележимото покачване в резултата, страната ни все още е далеч от първенците в класацията – 26-те най-развити държави в света. Пред България са Кувейт (62 позиция), Колумбия (61), Гана (60), Индия (59), Мароко (58) и Тринидад и Тобаго (57). Освен това вече близо десет години страната ни все още не може да подобри и най-добрия си резултат от 2009 г., когато постигна 5.6 точки.

От съседите ни в тазгодишния доклад България е изпреварена единствено от Румъния (54 позиция) в защита правото на собственост, докато Турция (66), Гърция (67), Черна гора (98) и Сърбия (101) са след нас.

Общото представяне на България в тазгодишния индекс е обусловено от оценката на страната в трите включени категории.

Правната и политическа среда смъкват представянето на България

Традиционно най-слаб резултат страната ни получава в областта на "правната и политическата среда" - 4.6 точки. Това за пореден път доказва, че в страната липсват независимост на съдебната власт, върховенство на закона, политическа стабилност и контрол над корупцията, посочват ИПИ. Все пак дори и в тази категория резултатът на страната се увеличава макар и с най-малко - 0.2 точки, за разлика от миналата година, където имаше срив.

В тазгодишното изследване страната ни получава най-висок резултат в областта на правото на физическа собственост – 6.1 точки. Причината е нарастващият индикатор за достъп до заеми, който следва възстановяването на кредитната активност и по никакъв начин не показва някакви усилия на управляващите. Тук са и нововключените данни за регистрацията на собственост, при който България получава най-високия си резултат (9.3 точки), посочва ИПИ.

Подобрява се и резултатът в областта на защитата на правото на интелектуална собственост с 0.2 точки, достигайки до 5.5 точки. Според ИПИ категорията за защита на правото на интелектуална собственост отново показва, че слабата защита на интелектуалната собственост и широкоразпространеното пиратство продължават да са сред големите проблеми в страната. В тази категория е и индикаторът с най-висок ръст - патентната защита, което вероятно отразява промените в Закона за патентите и Закона за марките, приети през 2017 г., посочва ИПИ.

Според ИПИ "индексът "Право на собственост" още веднъж показва изключително притеснителните проблеми в правната среда в България, както и липсата на значително подобрение". Това води до по-малки доходи, повече корупция, по-високо неравенство, по-ниска предприемаческа активност и по-слаба защита на индивидуалната и икономическата свобода, посочват от института.

 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Васил Антонов
    #1

    Това означава, че олигарсите, Пеевски и руските собственици започват да се грижат за собствеността си. Те изкупиха България, сега трябва да си я пазят...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.