Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България, Сърбия и Румъния няма да са буферна зона за бежанците

Борисов предупреди Запада, че ако затвори границите си за мигрантите, трите страни ще направят същото

5 коментара
България, Сърбия и Румъния няма да са буферна зона за бежанците

България Сърбия и Румъния отиват с обща стратегия за решаване на проблема с бежанците, които напират по границите, на срещата в неделя в Брюксел, свикана от председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер.

За това се разбраха премиерите на трите страни Бойко Борисов, Виктор Понта и Александър Вучич. Българският премиер беше домакин на срещата. Трите страни стигнаха до общо становище, за да бъде чут по-силно гласът им в Европа.

Румънският премиер Виктор Понта поиска общо решение за цяла Европа, като всяка страна поеме своята отговорност за решаването на проблема. В противен случай, ако Западът затвори границите си за притока на бежанци, трите страни също ще затворят своите, каза българският премиер Бойко Борисов. По думите му другите възможности са ЕС да подпомогне Ливан, Турция и Йордания да държат бежанците на тяхна територия. Анкара вече поиска 3.3 млрд. евро годишна помощ от ЕС за да може да удържи бежанците. "Третият план е предаваме се", каза Борисов.

"Ако вземете картата на Европа ще се получи, че България Румъния Сърбия и Гърция ще останат буферната зона между Турция и ЕС. Усиленото строене на огради в Европа ни притеснява. Заявяваме, че имат пълната ни европейска солидарност, но не сме слепи и ако отидат на този експеримент, да затворят още държави и да оставят бежанците при нас няма да сме съгласни. Не става дума за пари", каза още българският премиер.

Борисов: Затваряне на границите и стоп на бежанците

По някакъв начин трябва да кажем "стоп" на бежанците, каза Бойко Борисов.

"Опитвахме се да си обясним докъде ще се стигне всъщност. Какъв е планът – дали можем да предотвратим тази катастрофа. Не само, че не виждаме светлина в тунела, а все повече бежанци идват. Всички сме в Европа – тези хора къде ще живеят и какво ще работят, какви граждани ще са децата, които ще се раждат? Как ще бъде разпределена тази тежест? Затвори ли ще изградим в България и Сърбия, за да ги държим при нас, ако искат да идат в Швеция например?", попита Борисов. Той изрази надежда да имат отговори на тези въпросив неделя.

Според българския премиер, ако ще правим ограда, трябва да я направим веднага и да спрем притока. "Хиляди хора седят в калта и дъжда и искат да отидат в хърватско, а не да останат в Сърбия. По някакъв начин трябва да им се каже „стоп”. Продължаваме да правим някакви декларации и да се събираме през три дни на една и съща тема. Жал ми е и за парите, които харчим вече”, каза още Бойко Борисов.

Борисов посочи, че България и Румъния са по-добри в охраняването на шенгенските граници, поне от половината страни, които са част от това пространство. Сърбия, макар да не е член на ЕС, се държи като такава, справя се със ситуацията и показва, че е „много по-добре подготвена от други държави от ЕС", каза Борисов.

Той допълни, че в същото време през Гърцияи Македония преминават огромни вълни от бежанци и отиват в Сърбия. Проблемът е с оградите при Унгария, където се правят едни буфери, каза българският премиер.

"И трите държави сме в готовност, ако Германия Австрия и други държави затворят границите си, няма да оставим народните ни да станат буферна зона. Ще имаме готовност по същия начин да затворим нашите. Няма да изложим страните си на опустошителния натиск от бежанските вълни“, каза Борисов.

Той призова да се подкрепят договореностите с Турция да задържа милионите бежанци на тяхна територия.

Виктор Понта: Отиваме в Брюксел с обща стратегия за да бъдем чути

От днес Румъния, България и Сърбия имаме обща стратегия, така нашите три гласа ще бъдат чути по-добре заедно, отколкото по отделно, каза румънският премиер Виктор Понта.

Той също посочи, че трите страни изпълняват задълженията си и са солидарни с цяла Европа, но "отговорността не може да бъде само на едни държави, а други да нямат". Според Понта ако има държави, които затварят границите си или изграждат огради, ние също имаме право да се защитим, но това не е добро решение.

"Доброто решение е общо решение на цяла Европа. И трите страни ще заявим това на европейско ниво и ще работим заедно точно в тази посока и смисъл", каза Виктор Понта.

"Ако погледнете картата- България, Сърбия и Румъния представляват входната врата на Европа от нашия регион. Трябва заедно и съвместно да действаме, както и с всички останали европейски държави. Позицията на трите страни, които сме най-важни в този регион, трябва да се поддържа на европейско ниво", заяви Понта.

Понта подкрепи Борисов, че е необходима стратегия за това какво ще се прави в близко бъдеще, защото "не става само със срещи и изявления".

"От днес трите държави имаме обща стратегия и това е много важно. Ако днес говорим за кризата с мигрантите, то ние, трите държави, искаме да имаме и обща стратегия и за енергетика, Шенгенско пространство. Така нашите три гласа ще бъдат чути по-добре заедно отколкото по отделно", допълни Понта.

Той посочи, че румънското правителство е готово да подкрепя съседите си.

Александър Вучич: Обсъдихме и доставките на газ

"В Сърбия следим с огромен интерес работата на трите страни по отношение на това, което Крайовската група трябва да представлява в бъдеще. Убедени сме, че икономическото сътрудничество може да бъде по-добро. Приятелските ни отношения могат да бъдат издигнати на по-високо равнище. Говорихме за проблема с бежанците, както и за енергетиката и доставките на газ. Най-важното е мигрантската криза. Договорихме се да имаме общо становище и взаимно да си помагаме”, заяви сръбският премиер Александър Вучич.

По думите му, Сърбия ще привежда в изпълнение изцяло всички решения, тъй като са лоялни партньори и съседи.

"С Борисов постигнахме съгласие за бежанците. Не сме имали нито един инцидент и проблем. Ще защитаваме трите си държави и нашият глас в случай, че бъде изразен от една от трите държави в Брюксел, ще бъде много по-силен", каза още Александър Вучич.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. граф Оман Логореев
    #5

    Този лоен мех в средата като се захили и свинските му очички съвсем изчезват! И по-добре така - той и без това нищо не вижда с тях. Не вижда, например, якия шут, който се е задал зад него.

  2. Милостипросим
    #4

    Дано Борисовото се държи така и в Брюксел. Щото обикновено се репчи тук, а там се (ни) подлага. Дали утре няма да е конкурс за предател в таз чета от трима балканци? :-(

  3. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #3
  4. Борето от София
    #2

    Когато българско правителство не допусна косовски бежанци навремето имаше ли избори? В деня за размисъл ли се направи отказът? Правете разликата и утре не ходете за гъби!

  5. И какво от това
    #1

    Борисов предупреди Запада, че ако затвори границите си за мигрантите, трите страни ще направят същото, >> идат избори след часове, та пуделa на Меркел веднъж и той да се държи като мъж

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.