Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България се нуждае от мащаб и скорост по пътя към зелена икономика

0 коментара
България е страната с най-нисък доход на глава от населението и в същото време използва енергията по възможно най-неефективния начин, заяви Маркус Репник, постоянен представител на Световната банка у нас, по време на Форум "Зелена икономика".

По думите му зелената икономика може да се опише по следния начин: ниски емисии на въглероден диоксид, ниско използване на природни ресурси, ниски нива на замърсяване и на отпадъци. България обаче при едни и същи нива на вредни емисии като Швеция, например, има 8 пъти по-нисък брутен вътрешен продукт (БВП).

България има нужда от три неща, за да дръпне по пътя към зелената икономика – мащаб, скорост и координация, каза Репник. Имате нужда от дръзки и смели решения, а не от малки фрагментирани инициативи, каквито се наблюдават в момента, каза представителят на Световната банка. Скоростта трябва да се увеличи в пъти и движението трябва да се случва по един много координиран начин, каза още Репник.

Той посъветва представителите на правителството да се фокусират върху енергийната ефективност на сгради, ако искат да наваксат по пътя към зелената икономика. Всяко евро, инвестирано в енергийна ефективност спестява 2 евро, инвестирани в енергийни мощности. Около 40% от енергията в Европейския съюз се потребява от сгради, каза Репник и заяви, че ефективността на всяка сграда може да се подобри до 50%.

По думите на Репник българското правителство трябва да осигури сериозен финансов ресурс за подобряване на енергийната ефективност като европейските фондове могат да се използват за съфинансиране. Представителят на Световната банка посъветва неусовените пари от еврофондовете да се насочат именно към такива дейности.

Плевнелиев: Не съм усетил критика

"Аз не съм усетил критика. Дори напротив – страхотно въодушевление, защото човекът каза няколко много важни неща: смели решения, мащаб и бързо придвижване на темата с енергийната ефективност – да бъде тотален приоритет на правителството", коментира думите на Репник регионалният министър Росен Плевнелиев.

"Всъщност ние не се чувстваме критикувани, а по всякакъв начин потвърдени, защото работим от първия ден в това министерство по темата за енергийната ефективност. Имаме 1 млрд. евро по Оперативна програма "Регионално развитие" директно по мерки за енергийна ефективност. Нали се сещате, че това не е плод на работа от днес за утре. Имаме вече 270 договора които се изпълняват по мерки за енергийна ефективност (на публични сгради – бел.ред.) за над 500 млн. лева, каза още Плевнелиев.

Санирането на българските панелки ще струва 4 млрд. евро

По думите му проблемът, е че България е в една много начална фаза по пътя към зелената икономика. Едва през лятото на тази година ще стартира мярката по ОПРР за подобряване на енергийната ефективност в 600 многофамилни сгради (панелки и монолитни блокове) за 63 млн. лв. Идеята на регионалното министерство е на базата на тази мярка да създаде нова програма за милиарди. За нея ще се търси финансиране от еврофондовете, от продажба на въглеродни емисии, от т.нар. фонд "Козлодуй", в който ще постъпят 250 млн. евро от Европа, както и от държавната хазна под формата на данъчни облекчения. Към схемата ще се привлекат и търговските банки и ютилити компаниите.

По разчети на министерството, базирани на досегашната програма за саниране на жилища по линия на ПРООН, за реновирането на 700 000 апартамента, в които живеят 3 млн. българи ще са нужни 4 млрд.евро. С тази инвестиция ще бъдат икономисани около 1600 мегавата енергия, което значи, че страната ще икономиса АЕЦ "Белене", заяви Плевнелиев.

Той заяви още, че ще се търси подкрепата на няколко министерства, за да няма увеличение на данъците за санирани жилища. Проблемът е, че след саниране се увеличава данъчната оценка на апартамента, повишава се и данък сгради. Няма логика инвестирането в енергийната ефективност да води до увеличение на данъците.

Министърът на околната среда и водите Нона Караджова каза, че дори да няма данъчни облекчения за хората, които инвестират в саниране на жилища, разходите им за отопление ще паднат с 30% за година и това е достатъчен стимул.

Караджова каза още, че се обмисля да се спрат енергийните помощи за отопление на въглища и да се пренасочат към зелена енергия, без да обясни как точно социално слабите ще се отопляват със зелена енергия.

По време на форума Мартин Бурсик, бивш екоминистър на Чехия, обясни, че за няколко години страната му увеличила с 10.5% цената на енергията от традиционни източници, а данък добавена стойност за възобновяеми енергийни източници паднал от 19 на 9%. Сега на едно средностатистическо семейство в Чехия му излиза по евтино да се отоплява със зелена енергия, каза Бурсик.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.