Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България става малко по-конкурентна, но оценките за съда и институциите се влошават

13 коментара
България става малко по-конкурентна, но оценките за съда и институциите се влошават

България продължава да подобрява позициите си по отношение на конкурентоспособността, като вече заема 57-ма позиция сред 148 страни в тазгодишния доклад за конкурентоспособност "The Global Competitiveness Report 2013-2014" на Световния икономически форум. Това съобщи във вторник Центърът на икономическо развитие, партньор на форума в България, цитиран от БТА.

Индексът за конкурентоспособност на страната се повишава от 4.27 през миналата до 4.31 през настоящата година (максимална стойност 7). След големия скок, който направи България в миналогодишния доклад - тя се придвижи от 74-то до 62-ро място - страната отново показва добри резултати. Тази година България изпреварва няколко държави членки на ЕС - Кипър, Словения, Унгария, Румъния, Словакия и Гърция, която е едва 91-ва.

Индексът се основава на 12 фактора, които влияят върху конкурентоспособността. Това са институции, инфраструктура, макроикономическа среда, здравеопазване и основно образование, висше образование и обучение, ефективност на стоковите пазари, ефективност на пазара на труда, финансови пазари, размер на пазара, технологична готовност, степен на развитие на бизнеса, иновативност.

Докато през миналата година България подобрява стойността на индексите и позициите си по всички фактори за конкурентоспособност, то през тази година се наблюдават някои негативни промени, свързани с пазара на труда, иновациите и развитието на бизнеса.

Отново най-голям принос за доброто позициониране има макроикономическата стабилност - България заема 30-то място сред 148 държави. Тези благоприятни позиции са свързани с добрите показатели за управлението на държавния дълг; ниския бюджетен дефицит; нивото на националните спестявания (23.2 на сто от БВП), ниската инфлация (2.4 на сто) и други.

Другият фактор, по който страната се представя добре, е технологичната готовност - 44-то място, като през миналата година е била 52-ра. Това е и факторът, който има най-голямо значение за придвижването напред. Тук са включени няколко количествени индикатора, които имат много добри стойности. Това са: интернет потребители (55.1 процента от хората и 55-то място в класацията); брой абонати на широколентов интернет (17.6 на 100 души от населението и 38-о място); както и висока скорост на интернет.

България продължава да е назад в класирането по отношение на качеството на институциите - 107-о място през настоящата и 108-о през миналата година. Много негативни са оценките за съдебната система (123-то място), ниска степен на прозрачност на правителствените политики, слабо доверие в политиците ( 97-о място и оценка 2.4 при максимална 7), наличие на множество бизнес регулации (105-то място).

По отношение на пазара на труда България отстъпва от 49-та позиция през миналата година на 61-о място. Особено негативно се оценява капацитетът на страната да привлича и задържа способните млади хора - по тези показатели България е на последните места в класацията.

По фактора иновации страната отстъпва от 92-о на 105-о място тази година. Общият потенциал за внедряване на иновации от фирмите е много нисък - страната заема едва 103-то място, разходите на компаниите за научно изследователска и развойна дейност (НИРД) ни поставят на 107-о място, а при сътрудничеството между университетите и индустрията страната ни е на 117-та позиция. Много сериозен проблем е липсата на достатъчно кадри в областта на инженерните науки, пише в доклада.

Състоянието на българския бизнес продължава да се оценява негативно - по този фактор България също отстъпва много съществено - от 97-о на 106-о място. Принос за влошаването на позициите има икономическата криза и трудностите, с които се сблъскват предприемачите. Те произтичат от неефективните политики за обучение и квалификация на персонала, липса на активни маркетингови стратегии, нежелание да се делегират права на подчинените.

В България все още слабо развити са клъстърите (страната е на 108-о място). Естеството на българските конкурентни предимства произтича преди всичко от евтината работна ръка, посочват експертите.

Пречките за развитие на бизнеса са: разпространение на корупционни практики, неефективна държавна администрация, затруднен достъп до финансиране. Прави впечатление, че през последната година сред основните бариери за бизнеса се появяват и политическата и правителствена нестабилност. Проблем остава и липсата на квалифицирана работна ръка, се посочва в съобщението на ЦИР.

Отново най-конкурентоспособна в световен мащаб е Швейцария, на второ място в доклада е Сингапур. В първата десетка са пет държави членки на ЕС. Това са Финландия, Германия, Швеция, Холандия и Великобритания. Сред новоприсъединилите се през 2004 г. страни най-добре са позиционирани Естония - 32-ра и Полша - 42-ра. САЩ се придвижва с две места напред от 7-о до 5-о място.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #13

    Този анализ непременно трябва да бъде прочетен и разбран от тези,които гласуваха за т.н.цар,тройни и шесторни коалиции,ГЕРБ и сегашни управляващи.Дано разберат смисъла.

  2. Анонимен
    #12

    Чудя се как България заема последните места във всички класации. Една Сърбия преживя десетки войни и пак е в пъти по-добре от смешната ни държава. Мизерията, чалгарщината и тъпотията на българина нямат граници.

  3. Анонимен
    #11

    А столицата на Бълхария по условия и качество на живот се нарежда до такива развити градове като Кабул и Дамаск, където се водят военни действия. Бравос Фандъкова все така! Дори моят настоящ град Лондон не може да се похвали с такова престижно място в класация.

  4. Анонимен
    #10

    Много негативни са оценките за съдебната система (123-то място) от всички 148 държави... РЕЗИЛ... И как няма да е така, като има такива "СЪДИИ" КАТО ралица манолова от СГС- ПЪЛНА НЕКАДЪРНОСТ И ЕДНОСТРАНЧИВ ПОДХОД ПРИ ПРАВОРАЗДАВАНЕТО. За такива -вън от системата, ЗАЩОТО СА СРАМ ЗА НЕЯ и я резилят!

  5. Анонимен
    #9

    В допълнения към "другара Тодар Живков" Очаквайте огромен спад за следващата година особено що се касае до показателите по управление на държавния дълг - тоя допълнителен 1 милиард няма как да не ни прати сред последните места Бизнесо вече рече дека правителството се осели и влияе зле на конкуренциата Бай Мангау (пардон, бай Сали) стана депутат щото разбира от енергетика от първа ръка (същата, дето реже кабелето нощем, той ли не разбира!) Политицки назначения по социалистицки в стил "Петър Младенов" на всицки фронтове, дрОгари Линиите за производство на канабис от партийни вече са в частни ръце Да живей България, всички са маскари! - казал Бай Ганьо

  6. Анонимен
    #8

    Какви институции бе! Няма такива. Има само групи по интереси!

  7. Анонимен
    #7

    другара Тодар Живков Aкo нeкoй нe знae, чe нaй-нoвият Дoклaд зa кoнкypeнтocпocoбнocт "The Global Competitiveness Report” e изpaбoтeн изцeлo пo дaнни oт 2012 г., дa ca oбaди дa мy кaжeм. Твa e, зa дa ca имa пpeд вид кoй e дoпpинecъл пpeднaтa гoдинa зa пpидвижвaнeтo нa икoнoмикaтa пo Индeкc зa кoнкypeнтocпocoбнocт oт 62-po дo 57-мo мecтo, a oщe пo пpeднaтa гoдинa oт 72-po дo 62-po.

  8. Анонимен
    #6

    Ами нека българския народ да продължава да избира най-неподходящите субекти да го управляват, а после да се оплаква че лошите европейци го дискриминират и третират като треторазреден народ. Има една поговорка че ако нещо ходи като паттка и кряка като паттка, трябва да е наистина паттка. Та така и с терзанията на многострадалния български народ.

  9. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #5
  10. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #4

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.