Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България трябва да има нов НПК през 2005 година

0 коментара

Правителството е обещало пред Европейската комисия да имаме нов НПК до края на 2005 г., съобщи вицепремиерът Пламен Панайотов при представянето на доклада на Европейската комисия за напредъка на България в Министерски съвет в четвъртък.

Спешното изпълнение на ангажимента произтича от най-критикувания сектор в доклада - съдебната реформа. България няма възможност да се бави, защото в края на 2005 г. излизат тематичните доклади на еврокомисията, които ще съдържат отговор дали страната ни не изостава драстично по някои от ангажиментите си, което е условие да се задейства предпазната клауза със съгласието на всички 25 страни членки.

В Министерски съвет Панайотов посочи, че реформата в съдебната власт ще продължи с предлагане до края на 2005 г. на нов Наказателно-процесуален кодекс, както и на нови Гражданско-процесуален кодекс и Административно-процесуален кодекс до края на 2006 година.

Министърът по европейските въпроси Меглена Кунева уточни пред БНТ, че е задължително поне на някакво ниво новият НПК да мине през парламента преди следващия доклад на еврокомисията.

Панайотов, както и Кунева посочиха, че борбата с престъпността е постоянно усилие не само на правителството, но и на цялата политическа класа и на съдебната система.

Необходимостта от кардинална реформа в досъдебното производство, и в тази връзка приемане на нов НПК, е посочена от Европейския съюз на България още през 1998 година. Ангажимент по преговорните глави не е поеман от това правителство, а изработката на НПК се налага при изпълнението на политическите критерии на ЕС, сред които е ефективното правосъдие, отговори на критиките на опозицията евроминистърката Меглена Кунева. Вчера зам. шефката на Демократи за силна България Екатерина Михайлова упрекна кабинета, че е поел неизпълним ангажимент в преговорите с Брюксел - да се приемат нови НК и НПК. Според партията на Костов по този начин държавата се излага на риск да не изпълни поети ангажименти и членството да бъде забавено.

Кунева обаче припомни, че още в редовния доклад на ЕК от 2000 г. се казва, че поправките в НПК, извършени от ОДС същата година, целят да утвърдят съдебната фаза като централен етап от процеса и да отстранят редица ненужни формалности по време на предварителното следствие. Тогава около 60 процента от делата бяха прехвърлени от следствието към полицията и за първи път бе създаден дознателски апарат в МВР. Мотивът на еврокомисията за необходимост от продължаване на усилията е "съдебната система да стане силна, независима, способна да гарантира пълно зачитане на правовия ред, както и ефективно участие във вътрешния пазар".

В правителствената стратегия на НДСВ и специално в екшън плана на министъра на правосъдието фигурира годината 2005 като краен срок за приемане на нов НПК. Преди дни Станков допусна, че следващият парламент ще гласува новия НПК, защото това е сложна работа, равна на писането на констутицията. Според Кунева обаче кодексът трябва да бъде приет преди изборите идното лято, защото новият парламент едва ли ще се справи до ноември, когато ще излезе мониторинговия доклад на Европейската комисия. А от него зависи дали ще се задейства предпазната клауза за отлагане на членството с една година.

Министърът подчерта, че разчита на юридическата гилдия, която би могла да се справи със създаването на НПК. Междувременно страната ни ще бъде подложено на интензивни проверки, като първите наблюдатели идват още сега през ноември.

Шефът на ПГ на НДСВ Станимир Илчев пък коментира, че приетите преди дни поправки в НПК, с които бяха прехвърлени значителна част от разследванията от следствието към дознателите в МВР, показвали способността на парламента и на всички политически групи в него да се справят дори предсрочно с останалите задачи и ангажименти към европартньорите.

Опозицията заедно с управляващите от ДПС и "Новото време" не позволиха на правителството да прехвърли към МВР 95 процента от делата по престъпленията и в периметъра на следователите останаха делата за корупция сред висши държавници, както и на престъпления срещу финансовата, данъчната и осигурителната система. В резултата на това в последния редовен доклад останаха критиките за недовършената реформа по отношение на досъдебното производство.

Затова засега остава под съмнение способността на съдебната власт и политиците да постигнат съгласие по изготвянето на нови НК и НПК.

Правителството прие проект за концепция за цялостна реформа в наказателното производство, която е пусната за съгласуване до 10 октомври. Оттук нататък първо ще се одобрява концепцията, а после ще се сформират екипи за изработка на кодексите.

Според левицата има нужда от радикални реформи в съдебната система и МВР. Социалистите настояват за цялостна концепция за промени в НК и НПК, която да бъде изработена обаче след дискусия с участието на всички заинтересовани страни, включително съдебната система и магистратите.

От СДС и ОДС пък многократно посочиха, че е необходима промяна в конституцията за структурна реформа на съдебната система, срещу което се обявиха от БСП и част от магистратите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.