Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България твърдо срещу нови условия за Шенген, Румъния очаква да влезе и по земя през 2024 г.

Букурещ: Искането на Австрия не означава масово прехвърляне на мигранти

2 коментара
България твърдо срещу нови условия за Шенген, Румъния очаква да влезе и по земя през 2024 г.

България няма да приеме допълнителни условия, като приемането на допълнителни мигранти, за да стане член на Шенген. Освен това българската страна ще настоява да влезе в зоната за свободно пътуване и със сухопътните си граници, защото именно това улеснява бизнеса. Това стана ясно от обясненията на българския премиер Николай Денков във вторник.

През последните седмици Австрия промени позицията си и обяви, че може да допусне България и Румъния в Шенген с въздушните им граници, но при определени условия, ключовото от които е да приемат повече бежанци. И двете балкански държави вече обявиха резерви, но във вторник от Букурещ обясниха, че искането на Виена всъщност се отнасяло до спазването на сегашните процедури.

“В действителност става въпрос за пристъпване към репатриране на онези граждани, които са влезли през Румъния, регистрирани са в Румъния, в системата ЕВРОДАК или в Шенгенската информационна система (ШИС) и след това са мигрирали нелегално в Австрия. Според действащите Дъблински правила, след като бъдат заловени в Австрия и се установи, че са в състояние на нелегална миграция, според съществуващите правила те се изпращат в страната, от която са дошли, т.е. Румъния. Не става въпрос за друга процедура”, обясни румънският вътрешен министър Каталин Предою, цитиран от БТА.

По думите му в момента Румъния прилага техническите процедури, залегнали в критериите за Шенген и по-специално в Дъблинското споразумение, и няма нищо допълнително, което страната е длъжна да направи.

Денков: Няма да приемем допълнителни условия

“Къде ще бъде границата на приемливи и неприемливи условия за Шенген ще видим през следващите дни и седмица. Няма да приемем допълнителни условия, които не съответстват на това, което се очаква от другите държава“, каза премиерът Николай Денков.

Той обаче каза, че България ще приеме исканията на Виена за засилване на граничната охрана.

В края на седмицата пък се очаква гласуване в парламента в Хага. Нидерландия спира само България и промяната на позицията ѝ е от съществено значение, за да продължат София и Букурещ да се движат в пакет към Шенген.

България настоява за пълноценно влизане в Шенген

Денков коментира, че България настоява за пълноценно влизане в Шенген.

“Остава обаче проблемът с големите опашки по сухопътните граници, което е най-вече проблем за бизнеса, допълни министър-председателят. Според него това е проблем не само за българския бизнес, но и за австрийския. Затова продължаваме преговорите с идеята, че можем да напреднем и в тази посока“, каза Денков.

Във вторник министърът на вътрешните работи Калин Стоянов участва в тристранна среща с вътрешните министри на Австрия и Румъния - Герхард Карнер и Каталин Предою, на която ги запозна с позицията на България за пълноправно членство в Шенген, съобщиха от МВР.

“България и Румъния са изпълнили всички критерии за пълноправно членство в Шенген и резултатите от последната мисия в България, проведена от експерти на държавите членки, сред които и Австрия и Нидерландия, отново доказва това“, посочи по време на срещата министър Стоянов. 

Ще се търси прагматичен подход, а не конфронтация

Денков бе внимателен по отношение на завеждане на колективен иск в Съда на ЕС, ако не бъдем приети в Шенген.

“Ако се тръгне по линия на съдебни процеси, това ще отнеме години и през това време ние ще бъдем блокирани за Шенген, без да имаме възможност за решение“, каза Денков.

За разлика от България, Румъния втвърди тона към Австрия и отправи серия заплахи към Виена.

“От другата страна при Румъния има известна непоследователност, но съм сигурен, че накрая ще балансираме позициите, защото ние трябва да работим заедно с Румъния. До последния работен ден на тази година ще продължава да се преговаря“, посочи Денков.

Румъния очаква да влезе изцяло Шенген следващата година

Властите в Букурещ очакват тази година да бъде установен точен календар за присъединяването на страната, съответно с летищата от март 2024 г. и със сухопътните граници в края на 2024 г. по време на унгарското председателство на Съвета на ЕС, каза от своя страна румънският премиер Марчел Чолаку.

Той съобщи още, че САЩ са помогнали на Румъния да постигне промяна на отношението на Австрия по въпроса за Шенген.

”Те ни помогнаха. Канцлерът Олаф Шолц, Германия ни помогна, министър-председателят на Испания Педро Санчес ни помогна. Администрацията на Съединените щати също наистина ни помогна, тя се включи в това начинание и за тази несправедливост, която засегна Румъния”, коментира Чолаку, цитиран от БТА.

Румънският премиер подчерта, че укрепването на границите на страната е процес, който трябва да продължи.

“Да, трябва да укрепим нашите граници. Имаме европейска програма, съгласувана с председателя на Европейската комисия от 1.2 милиарда евро за укрепване на границите с Украйна. Това е най-големият проект, финансиран от Европейския съюз. Укрепване на границата с Република Молдова. Имаме по-дългата граница с държава в конфликт в Европа. Трябва да приемем тези неща", каза Чолаку.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ПyтлЭр Xyйло
    #2

    Приятно ме изненада акад. Денков! Отново! Без да повиши тон и да се пеняви, обясни, че тиролските путинкантропи, дето 70 г. бозаха от мАЦква и заобикаляа КОКОМ, тъпчейки си джоба, НЕ МОГАТ едностранно да налагат допълнителни условия. И че това ще огорчи българите, които можели масово и спонтанно да бойкотират австрийските бизнеси у нас.

  2. ефрейтора
    #1

    Румъния ще я приемат . Но ние ще гледаме през крив макарон и Шенген и Еврозоната . Въпреки лезбийското и васално поведение на правителството на " сглобката " . Западните либерал-глобалисти ще ни използват , докогато и доколкото сме нужни за интересите им , а след това-в ъгъла на Европа , като изолатор...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.