Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България затвори най-тежките преговорни глави с ЕС

0 коментара

В петък в Брюксел България затвори трите най-сложни преговорни глави - "Земеделие", "Регионална политика" и "Бюджет и финанси" от процеса на присъединяване към ЕС.

До окончателното приключване на преговорите остават още две - "Конкуренция" и "Други", които българската страна се надява да затвори по време на министерската среща на ЕС на 15 юни в Люксембург. По-трудната е глава "Конкуренция", която включва държавната помощ за компаниите, антитръстовите разпоредби и правилата за сливания и изкупувания.

Също в петък Ройтерс предаде, че според предварителния дневен ред за срещата на върха на Европейския съвет на 17 и 18 юни, лидерите на съюза много скоро ще решат да започнат подготвянето на договор за присъединяване на България и Румъния, който да бъде подписан в началото на 2005 година.

България договори по-висока квота за тютюн и добив на зърно

През първите три години на членството си в Европейския съюз, България ще получи общо 733 млн.евро за развитие на селските региони. Договорената днес сума е с 116 млн. по-висока от предложението на Европейската комисия.

По глава Земеделие страната ни успя да договори и квота за производство на рафинирана захар, която не фигурираше в първоначалната позиция на ЕС.

Досегашната подкрепа на ЕС за фермерите чрез субсидиране на цени постепенно отпада и за сметка на това ще се увеличи подкрепата за развитие на селските райони. Преките плащания се откъсват от показателите за обема на произведената продукция и ще имат повече социална функция, отколкото регулатор на пазара. Това обясни Слави Кралев от земеделското министерство по време на работен семинар за стимулиране на селското стопанство у нас.
още

Завишен е и референтният добив за полски култури, който вече достига 2.9 тона на хектар, съобщиха от министерството на външните работи.

С няколко хиляди тона е увеличена и квотата за производство на тютюн, а преобладаващата част от произвежданите в България тютюневи сортове са включени в шеста група тютюни, за които ЕС изплаща най-високи субсидии.

България извоюва и право след присъединяването си да може да засади с 1.5 % повече лозя от наличните към 1 януари 2007 година.

Европейският съюз не отстъпи пред искането на София и Букурещ субсидирането на селските стопани в двете страни от 2007 г. да тръгне от нивото, на което тогава ще бъдат първите десет - тоест 40% от субсидиите за фермерите в старите 15 страни членки. Запазва се принципът, приложен за присъединилите се на 1 май т.г. държави - 25% от субсидиите за 15-те стари през 2007 г., първата година на членството, 30% - през 2008 г., 35% през 2009 г. и 40% през 2010 г. През следващите шест години субсидиите ще се увеличават с по 10% и от 2016 година ще се изравнят.

"Оттук насетне България ще работи усилено за изграждането на ефективни структури, за да може от 1 януари 2007 г. успешно да усвоява договорените субсидии и средства за развитие на селските региони", заяви министърът по европейските въпроси Меглена Кунева, цитирана от МВнР.

Кунева оглавява българската делегация на срещата на ниво главни преговарящи в Брюксел, на която бяха затворени трите преговорни глави. Заедно с нея във финалните преговори участваха и зам.министърът на земеделието Меглена Плугчиева, зам.министърът на финансите Любомир Дацов и зам.министърът на регионалното развитие Савин Ковачев.

България иска директна подкрепа за бюджета през първата година на членството ни

Пълно безумие е на този етап да се преотварят преговорни глави, това само би забавило процесите на интеграция, заяви министърът на външните работи Соломон Паси в коментар на наново отправените искания от страна на БСП. Вчера социалистите призоваха правителството да отвори глава "Енергетика", за да предоговори сроковете за затваряне на 3 и 4 блок в АЕЦ "Козлодуй". БСП вече е събрала необходимите над 60 депутатски подписа, за да внесе в парламента искане за референдум за АЕЦ.

Вноската на България към бюджета на Европейския съюз след присъединяването ни ще е около 1.2% от Брутния вътрешен продукт на страната, е договорено в глава "Бюджет и финанси". От МВнР съобщиха, че средствата, които България ще получава от ЕС, са значително повече, като до 2009 г. те ще достигнат до 7% от БВП.

Въпреки това, за да се застрахова от евентуално финансово затруднение заради вноската, евроминистър Кунева е поискала от ЕС директна финансова подкрепа за българския бюджет през първата година на членството ни. По това ще преговаряме допълнително, съобщи Кунева пред БНР.

Тя е поискала и директна финансова подкрепа за укрепване на българските граници, които ще станат външни за ЕС след присъединяването ни.

При всички положения средносрочно и дългосрочно ще получаваме повече от ЕС, отколкото ще плащаме, въпросът е в първата година дали няма да се окажем в позицията на нетен платец, коментира в София министърът на финансите Милен Велчев. Той обясни, че по-богатите държави като цяло са се оказвали в такава позиция, за което са получили компенсация през втората година. България като по-бедна страна най-вероятно няма да се окаже в такава позиция, но в случай, че това стане, ще получим и съответната компенсация, добави Велчев.

2.3 млрд.евро по "Регионална политика" ще идват само срещу конкретни проекти

По глава "Регионална политика" представителите на България и на 25-те страни членки на ЕС се разбраха, че през първите 3 години от членството си страната ни ще получи 2.3 милиарда евро за структурни действия и за подобряване на жизнения стандарт. В съответствие с правилата на Съюза, отпусканите средства от Структурните и Кохезионния фонд не трябва да надвишават 4% от брутния вътрешен продукт на страната получател.

Постъпването на тези средства в България ще става срещу конкретни проекти, постепенно, в съответствие с нарастването на капацитета на страната ни да усвоява парите.

Парите по "Регионална политика" ще са за регионално сближаване и намаляване на междурегионалните различия и за икономическо и социално развитие на ниво общини, области и райони.

Предвидени са и средства за изграждане на националните инфраструктурни обекти.

Според Белин Моллов, експертен съветник на министър Церовски, в изпълнение на ангажиментите си по затворената днес глава, България трябва да довърши изграждането на общинските и областните институции за по-ефективно усвояване на средствата от европейските фондове.

Трябва да се подготви и целия пакет документи, свързан с изработването на Националния план за развитие, Националната оперативна програма за регионално развитие и на регионалните планове за развитие, областните стратегии и общинските планове.

"За да можем да се възползваме от еврофондовете, сега ни предстои да доизградим и укрепим механизмите за програмиране, управление, разплащане, мониторинг и финансов контрол на средствата от тях", обясни министър Кунева.

Пред колегите си от 25-те страни членки Кунева е изразила готовността на България да приключи преговорния процес в рамките на ирландското председателство на ЕС, тоест до края на юни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.