Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Буш поиска от Рим и Белград имунитет от МНС за американски граждани

0 коментара

Американското правителство отправи официално искане към Рим за подписване на двустранно споразумение, което да защитава американските граждани на италианска територия от преследване на Международния наказателен съд /МНС/, пише днес италианският вестник Стампа.

Американският заместник държавен секретар за контрола над въоръженията и международната сигурност Джон Болтън, който е на посещение в Италия, връчи официално запитване от името на правителството на САЩ за подписване на двустранно споразумение, което да гарантира имунитет на американските граждани на италианска територия от юрисдикцията на МНС, пише вестникът. Срещите на Болтън в Рим и получените отговори на поставените въпроси били сметнати от Вашингтон за положителни, пише изданието. Подписването на въпросното споразумение обаче по взаимно решение беше отложено за следваща среща, вероятно през есента.

"Ние не можем да заемем позиция, противоречаща на духа на договор, който сме подписали", заявява анонимен източник от италианското правителство, цитиран от вестника. "По-скоро трябва да се стремим да направим така, че американците да не се страхуват. Трябва да ги убедим, че това не е договор, насочен срещу тях", добавя източникът от италианското правителство.

Подобно искане за подписване на двустранно споразумение, с което да се осигури непредаване на американски граждани на МНС в Хага Вашингтон е поскал вчера и от Белград.

Администрацията на американския президент Джордж Буш е започнала инициатива за подписването на междудържавно споразумение с Югославия, с което властите в Белград ще се ангажират да не се започват преследвания срещу военни или цивилни американски представители пред Международния наказателен съд за извършването на евентуални престъпления на югославска територия, пише в днешния си брой белградският в. Политика, като цитира информация на агенция СЕНСЕ. Според изданието става въпрос за американските военнослужещи в Косово.

В интервю за агенция СЕНСЕ Пиер Ришар Проспер, американски посланик по въпросите на военните престъпления, казва, че предстоят преговори и с властите в Белград за освобождаване на американските военнослужещи от юрисдикцията на МНС.

Планираме да постигнем споразумение за разбирателство с всички държави, където има наши служещи. Ще разговаряме и с правителството в Белград за имунитета на американските войници пред МНС, казва Проспер.

От друга страна, когато става въпрос за задълженията на Югославия към Международния трибунал за военните престъпления в бивша Югославия, той предупреждава, че забавянето от страна на Белград при изпълнението на

международните ангажименти към Хагския трибунал неминуемо ще повлияе върху по-нататъшното темпо на желаната нормализация на отношенията на САЩ с Югославия и Сърбия.

Посланик Проспер планира през септември отново да посети Белград, а главна тема на разговорите му с югославските официални представители ще бъде сътрудничеството с Хагския трибунал и МНС.

Първото споразумение за имунитет на американски граждани от преследване от МНС САЩ подписаха миналата седмица с Румъния.

Преговори за предоставяне на имунитет на американските граждани се водят с правителството на Босна и Херцеговина за служещите в състава на ЕСФОР, а предстоят преговори и с всички останали страни, в които САЩ по някакъв начин са ангажирани в международни мироопазващи операции.

САЩ подписаха договора за създаването на МНС през 1998 г., но не го ратифицираха. Въпреки това до 1 юли тази година се събраха нужните 50 ратификации и МНС започна да действа от тази дата.

Съгласно статута на МНС под негова юристдикция попадат само четири престъпления - геноцид, военни престъпления, престъпления срещу човечеството и водене на агресивна война (не е влязло в сила тъй като няма постигнато съгласие за легално опраделение на това престъпление).

Право да сезират съда има Съветът за сигурност, държави, чиито граждани са пострадали и главния прокурор на МНС.

Американското правителство се противопостави на МНС, страхувайки се от възможността американски военни на служба в чужбина или участващи в мироподдържащи операции да бъдат съдени от този съд. Според повечето европейски страни опасенията за повдигане на обвинения срещу американски граждани са преувеличени и неоснователни.

С тези аргументи в началото на юли САЩ блокираха в Съвета за сигурност удължаването на мандата на мироопозващите сили ЕСФОР. След двукратно отлагане беше постигнато споразумение с другите членове на Съвета за сигурност, което предостави имунинет на американските служители в мисии на ООН за времето на мандата на съответната мисия. Европейски дипломати в централата на ООН коментираха, че този частичен компромис е спасил мироопазващите операции на ООН по света, които едва ли са възможни без американско участие, като едновременно с това е запазен и сатута на МНС.

САЩ настояваха да получат от Съвета за сигурност именно това, което сега искат в двустранни договори - перманентен имунитет за американските граждани.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.