Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Буш ще прости на Русия, ще накаже Франция и ще игнорира Германия

0 коментара

Администрацията на Буш оправя отношенията с някои свои съюзници, които бяха против иракската война, но процесът на помирение не е никак безпристрастен.

"Да накажем Франция, да игнорираме Германия и да простим на Русия", била казала на сътрудниците си президентската съветничка по въпросите на националната сигурност Кондълиза Райс.

Анализаторите смятат, че нейните думи обобщават становището на администрацията, още повече, имайки предвид, че страни като Полша, Испания и България, които подкрепиха войната, трябва да бъдат богато възнаградени.

Когато в началото на идния месец президентът Джордж У. Буш и лидерите на Русия, Франция, Германия, Япония, Великобритания, Италия и Канада се съберат на икономическа среща на високо равнище в Евиан, Франция, напрежението ще е голямо.

Малко вероятно е те да намерят много общи позиции, освен след неотдавнашните бомбените атентати в Саудитска Арабия да се споразумеят да удвоят усилията си в борбата с международния тероризъм.

Сериозни различия продължава да има около възстановяването на Ирак и бъдещата роля и значение на основни институции като Обединените нации и НАТО.

Буш ще използва това свое пътуване и за да възнагради коалиционните си партньори.

Преди още да го съобщи Белият дом, полският президент Александър Квашневски разкри, че Буш планира да посети на 30 май Краков.

Полша бе една от страните, които най-твърдо подкрепиха войната. Сега тя се готви да поеме командването на една от трите зони, на които ще бъде разделен следвоенен Ирак. Другите ще са под контрола на САЩ и Великобритания.

Освен в Полша Буш ще направи и други спирки, за да изрази своята благодарност. Може би те ще са в приятелски страни от Персийския залив като Катар и Кувейт.

Процесът на лекуване на раните изглежда дава най-добри резултати с Русия, въпреки различията около войната и помощта на Москва за иранската ядрена програма. Буш има нужда от помощта на президента Владимир Путин в борбата срещу тероризма и разпространението на ядрените оръжия. Освен това той се надява, че Москва ще играе - заедно с Китай - важна роля за преодоляване на севернокорейския ядрен конфликт.

На път за икономическия форум Буш ще посети Путин в родния му Санкт Петербург и ще участва в тържествата по случай 300-годишнината на града.

"Напоследък ние, разбира се, имахме доста спорове, свързани с иракския проблем, но успешно преодоляхме тези различия", каза Путин пред репортери по време на посещението в Москва на американския държавен секретар Колин Пауъл.

Още един знак за затопляне на американско-руските отношения даде руската Дума, която миналата седмица ратифицира важния договор с Вашингтон за съкращаване с две трети на стратегическите ядрени оръжия на двете страни. Американският Сенат го ратифицира през март.

Администрацията на Буш се опитва да закърпи и връзките с Турция, въпреки че турският парламент блокира плановете на Пентагона да отвори фронт в Северен Ирак.

За САЩ Турция е важна за стабилността в района. Тя е и единствен член на НАТО в Близкия изток. Освен това американските официални представители виждат в нея пример за света, че демокрацията и ислямът могат да съжителстват.

Буш продължава да се държи хладно с германския канцлер Герхард Шрьодер и с френския президент Жак Ширак - негови опоненти от иракската война. Тази година не е разговарял с Шрьодер и е водил само един кратък телефонен разговор с Ширак.

Но след като войната свърши, Шрьодер прояви желание за сдобряване, като се съгласи със Съединените щати, че санкциите на ООН срещу Ирак трябва бързо да бъдат вдигнати.

"Очаквам, че санкциите скоро ще бъдат отменени", каза Шрьодер неотдавна, по време на посещението на Пауъл в Берлин. "В края на краищата, става дума за иракския народ, на когото трябва да се помогне колкото може по-бързо".

Германия засили и ролята си в Афганистан, където обучава местната полиция.

Буш не се опитва особено да прикрие пренебрежителното си отношение към германския лидер, който по време на предизборната си кампания през 2002 г. се обяви против иракската политика на Буш. Но лошите му чувства към Ширак са още по-силни.

"Едно е да бъдеш на различно мнение като германците. Съвсем друго е да подемеш голяма дипломатическа кампания против нас. Затова Франция ще си плати", каза Иво Далдър от Института Брукинс.

Американски служители говорят за ограничаване на френското влияние в НАТО, а Буш ясно даде да се разбере, че няма намерение да кани Ширак в своето тексаско ранчо.

На срещата на водещите индустриални страни световните лидери ще обсъждат въпроси като възстановяването на Ирак и актуалните търговски спорове, ядрените амбиции на КНДР, близкоизточния мирен процес и епидемията на ТОРС.

"Тази среща не бива да бъде възприемана като възможност да се наказва когото и да било, а като шанс да се върви напред по много неотложни въпроси", каза Ли Хамилтън, бивш председател на комисията за външни отношения на Камарата на представителите на САЩ и настоящ директор на Международния изследователски център "Удроу Уилсън".

Неотдавнашните терористични атентати в Саудитска Арабия "по драматичен начин ни показаха, че имаме нужда от сътрудничеството на хора и страни, за да се справим с тези проблеми", смята той.

Заглавието е на Mediapool, по БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.