Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бюджетът няма за загуби от нулевия данък печалба

0 коментара

Г-н Данев, каква е вашата оценка за осемте мерки, обявени от премиера Симеон Сакскобургготски?

Първото нещо, което ме впечатли е, че премиер-министърът обеща много радикални изменения в данъчния закон до края на годината. Тоест, приемам, че тези изменения, които той каза, са само една първоначална оферта. За да отговори на очакванията, които има обществото към него. Положително е въвеждането на нулева ставка за данък печалба, която ще се реинвестира в икономиката. По мое мнение ефектът за бизнеса от тази мярка е съществен в няколко направления. Първо, към икономиката ще могат да бъдат вкарани средства, които са необходими за технологичното обновяване. Второ, ще се прекъсне една порочна практика да има двойно счетоводство в икономиката, тъй като може спокойно вече да се отчита печалбата. Мисля, обществена тайна е, че почти 90% от фирмите имат подобно счетоводство. Може би не е красиво да се казва, но това е истината. Освен това тези средства ще доведат до едно оживление както на външния, така и на вътрешния пазар по линията на междуотрасловите връзки. Не е без значение е,че показването на действителната балансова картина, на отчетите за приходите и разходи, те ще се увеличат доверието в междубанковия сектор и реалния бизнес. Другият положителен ефект ще е част от сивата икономика да изплува и естествено да привлечем чуждестранни инвеститори. Приходната част на бюджета едва ли ще пострада, тъй като досега при тези деформирани счетоводни баланси получаваше от 5,5 до 7,5 -8 процента. Тоест, той няма да бъде съществено нарушен дори и при разширение базата.

Има ли противоречие между онова, което каза в обръщението си премиерът Симеон Сакскобургготски и предизборните ангажименти ?

Негативният ефект е по отношение на увеличение на цените на електроенергията. Ние знаем, че електроенергията по принцип се задържаше на определено равнище, независимо от повишените цени на енергийните източници и девалвацията на еврото към щатския долар и оттам на лева към щатския долар. Това дава отражение в енергийния отрасъл. Безспорно електроенергията е в дъното на ценовата пирамида и можем да очакваме един лек инфлационен натиск, но той е прогнозируем, той не е толкова силен - знаем, че под един процент спокойно може да се поеме и да бъде в рамките на предвиденото от бюджета. Очакванията, които изрази премиерът заради радикални изменения в данъчната система, аз не бих се ангажирал в момента да коментирам, тъй като програмата ще е готова до края на седмица.

Но това са леви очаквания. Той генерираше леви социални очаквания по време на кампанията.

Тези леви социални очаквания според мене влизат в един конфликт с либералната позиция към икономиката. И ще продължи да бъде защитена тази позиция. Сега виждаме, че има едно увеличение на минималната работна заплата. Този ефект също е с многопосочно действие. Фирмите ще бъдат натоварени с допълнително социално плащане, върху сто лева. Положителната страна на това увеличение е, че ще позволи малко да се намали скалата на облагането на общия доход. Хората с висок доход ще могат да влязат част от парите си в икономиката и по линията на междуотрасловите връзки да оживят икономиката, да създадат работни места. Още е рано да се дадат прогнози, но аз продължавам да твърдя, че изпълнението на либералните икономически виждания влизат в конфликт със социалните виждания, които това правителство има.

Засега то дава социални сигнали. То отговаря на социалните очаквания.

Не смятам. Намаляването на данък печалба и позволяването за реинвестиране във всички случаи е либерално виждане в икономиката. Другите са свързани с минималната работна заплата и социалните виждания.

Тези социални акценти ще дойдат за сметка на бюджета, вероятно?

Да, те във всички случаи ще бъдат за сметка на бюджета. Тъй като знаете, че с минималната работна заплата са вързани и социални плащания.

Това означава ли, че можем да направим извод, че новото правителство се възползва от финансовата стабилност и финансовите натрупвания по време на предишното правителство?

Специално за мене намаляването на данък печалба с нулева ставка е предлагано много отдавна и на предишното правителство. Аз също не съм намирал икономически смисъл, защо не се направи това нещо. За мене има една бъза реакция в неща, които могат леко да бъдат въведени в ход в икономиката.

Смятате ли все пак, че бюджетът ще има необходимия ресурс да понесе обслужването на такива облекчения?

Ако това, което Емил Димитров казва, при увеличение дори само с 20% на приходите само от митниците, загубите за бюджета ще бъдат покрити. Не говоря за проценти. Но като се затегнат каналите, може да се получи един доста сериозен приход. Или като се разшири данъчната основа, при намалена данъчна ставка.

Със затягане на пропускателния режим към нова социална политика?

Затягането на пропускателния режим на митниците във всички случаи ще увеличи сериозно доходите. Аз предполагам, че самата програма, която да се надяваме, че тези дни ще я видим, ще предлага начините, по които да бъде компенсирана тази разходна част.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.