Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Черна гора прогласи своята независимост

59 коментара
Черна гора прогласи своята независимост

Премиерът на Черна гора Мило Джуканович обяви в неделя вечерта след края на проведения в страната референдум независимостта ѝ, предадоха световните информационни агенции.

“Дами и господа, позволете ми да ви съобщя, че по волята на гражданите си Черна гора възстанови своята независимост”, каза Джуканович пред сградата на черногорското правителство, където бе и изборният щаб на Блока за независимост.

Джуканович призова съгражданите си към търпение и посочи, че привържениците на независимостта от Сърбия са спечелили 55,5 процента от гласовете на базата на преброени 99 процента от бюлетините.

Остана да се преброят гласовете в още няколко общини в Подгорица, но те не могат да поставят под въпрос резултата, съобщи премиерът.

По думите му за независима Черна гора са гласували 45 000 граждани повече, отколкото за другата опция - оставането на страната в единна формация със Сърбия.

Той честити и независимостта на Сърбия и благодари на всички,  които са гласували, защото "с участието си в референдума са помогнали този успех да бъде реализиран в съответствие с най-високите европейски стандарти".

Джуканович подчерта, че в Черна гора няма победени и победители и каза, че новата независима държава Черна гора ще стане член на ООН и ще претендира да стане пълноправен член на Европейския съюз.

Черна гора ще съумее да понесе тежестта на отговорността за своята държава и европейското ѝ бъдеще, каза още премиерът.

Той бе продължително аплодиран от привържениците си, които развяваха черногорски знамена и скандираха: "Ние сме държава", "Да живее Черна гора" и "Мило, Мило".

Сръбските политици, високопоставените православни духовници и по-голямата част от населението в близост до границата със Сърбия се противопоставиха на отделянето.

Етническите черногорци от западната части на страната и албанското малцинство подкрепиха отделянето. Комисарят по въпросите на външната политика на ЕС Хавиер Солана похвали начина, по който са проведени изборите и заяви, че ще приеме резултата, какъвто и да е той.

Сръбски министър поиска връщането на парламентарната монархия в независима Сърбия

Министърът на външните работи  на Сърбия и Черна гора Вук Драшкович заяви, че независимостта на Черна гора е възможност  за възстановяване на парламентарната монархия в Сърбия, съобщи белградското радио Б-92.

Вярвам, че това е исторически момент Сърбия да се върне към своето историческо начало, което да бъде основано на исторически проверени и  победоносни стълбове на сръбската държава, а това са стълбовете на кралството”, обясни Драшкович.

По думите му връщането към монархията ще съкрати пътя на страната към Европа.

“Сръбският народ не бива да пропуска тази възможност, каза в неделя вечерта лидерът на Сръбското движение за обновление.

В същото време шефът на парламентарната група на Социалистическата партия на Сърбия в Скупщината (парламента – б. р.) Ивица Дачич заяви, че  резултатите от референдума в Черна гора представляват край на процеса на разпадане или разбиване на някогашна Югославия, съобщи ТАНЮГ.

Това, което не успя да стори международната общност през 1991 година, бе направено 15 години по-късно, заяви Дачич.

Дачич добави, че социалистите продължават да бъдат за съвместен живот, каквито и да бъдат окончателните резултати от гласуването и добави, че не бива да се позволява отношенията между Сърбия и Черна гора да станат  неприятелски, тъй като властите са преходни, а народите остават. 

Сърбия няма по-близък народ от народа в Черна гора, заяви Дачич, отбелязвайки, че преднината на Блока за независимост е била постигната от това, че режимът в Черна гора е излъгал народа с обещанието, че ще живее по-добре в независима държава.

Босненският сръбски премиер Милорад Додик коментира референдума като заяви, че подкрепя избора на мнозинството от черногорците.

Той посочи, че най-важното е да се запази спокойствието, което черногорците показаха вчера по време на гласуването.

Председателят на Конституционния съд на Сърбия Слободан Вучетич оцени, че в случай на победа на  Блока за независимост на референдума в Черна гора, Сърбия в срок от няколко дни с изменение на Закона за правителството и приемане на декларация за провъзгласяване на независимост може да се учреди като самостоятелна държава, съобщава белградският вестник Блиц.

Сърбия ще бъде в много по-добро международно-правно и конституционно положение от Черна гора, тъй като Конституцията на Сърбия от 1990 година, която по съдържание е правена като конституция на независима държава с пълен държавно-правен капацитет, позволява на страната без каквито и да било конституционно-правни проблеми да премине към статут на независима държава, заяви  Вучетич пред агенция Бета.

Косово видя в референдума шанс за собствената си независимост

Косовският премиер Агим Чеку приветства вота на черногорците за отделяне от Сърбия и създаване на независима държава и изрази надежда, че Косово ще направи същото до края на годината, предаде АП.

“Преди края на годината Косово ще се нареди до Черна гора като нова държава и тези нови страни ще бъдат важен фактор за стабилността на целия район”, каза още Чеку.

Лидерът на сепаратисткото движение Лигата на социалдемократите във Войводина Ненад Чанак заяви тази нощ, че победата на опцията за независима Черна гора  е доказателство, че със Сърбия никой не желае да живее в една общност, съобщи белградското радио Б-92.

Сърбия сега вече няма извинения. Очевидно е, че с такава Сърбия никой не желае да живее в общност и е крайно време хората в Сърбия да се запитат защо е така, заяви  Чанак. 

По думите му победата на  опцията за независимост на Черна гора е велик ден и за Сърбия, която по този начин си връща независимостта. 

Според Чанак Черна гора ще има сега по-голям шанс да тръгне по пътя на  европейската интеграция и добави, че референдумът е бил забележително добре организиран.

“Очаквах такъв резултат. Честитя на онези, които искаха да върнат независимостта на Черна гора. Страната има дълбока традиция в самостоятелността и съм сигурен, че те ще тръгнат по-бързо и по-добре към Европа. За съжаление нас ни оставиха да се  пържим  в собствен сос”, заяви  лидерът на Съюза на унгарците от Войводина Йозеф Каса.

Европа похвали Черна гора за допитването

Референдумът за държавния статут на Черна гора, който се състоя на 21 май, като цяло бе проведен съгласно изискванията на ОССЕ и Съвета на Европа и  международните стандарти за демократични изборни процеси, съобщиха представители на международната наблюдателска мисия за референдума.

В рамките на мисията бяха ангажирани около 365 наблюдатели от 35 страни.

Чрез прилагането на принципа на пряката демокрация гражданите на Черна гора проведоха достоен за доверие и прозрачен референдум и трябва да бъдат поздравени за конструктивния им подход при вземането на това историческо решение, каза проф. Неджат Ялчънташ, шеф на делегацията на парламентарната асамблея на ОССЕ, който бе назначен за специален координатор за краткосрочните наблюдатели на организацията.

Жан-Шарл Гардето, шеф на делегацията на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ), каза, че черногорските граждани са изразили свободната си воля по напълно демократичен и граждански начин, за което могат да бъдат горди и което представлява пример за региона.

“ПАСЕ е готова да подкрепя Черна гора по пътя, който избраха нейните граждани”, добави той.

Йелко Кацин, шеф на делегацията на Европейския парламент, каза, че наблюдателите са били впечатлени от изрядността и ефикасността на процеса на референдума.

Насърчаваме всички граждани на Черна гора заедно да градят по-добро общо бъдеще. Тяхното бъдеще е в европейската интеграция и в този смисъл всички би трябвало да се смятат за победители, подчерта Кацин.

Той каза още, че Сърбия и Черна гора трябва да си сътрудничат тясно за взаимно признаване на резултатите от референдума за консенсусно решение за по-нататъшните стъпки и за бързо възобновяване на преговорите по споразумението за стабилизиране и асоцииране с Европейския съюз.

Гръцкият правителствен говорител заяви, че “гръцкото правителството не може да диктува на един народ начина, по който ще изрази своята воля”.

Гърция допринася с всички сили, за да се запази климатът на стабилност, спокойствие и мир в целия балкански регион, заяви още той, съобщи агенция АНА-МПА.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

59 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. stray dog
    #61

    2007 - РУССИА КЕ ПАДНЕ!

  2. radezki
    #59

    zemetreseniata kak sa v turcia :)klatite li se :) she se klatite kade she hodite,svurshvavashto carstvo,sa nie sme nared :)IASNO?

  3. Valentinski
    #58

    Сега трябва първи да признаем независимостта на ЧГ, както първи признахме Босна и Македония. Поредният пирон в ковчега на сръбския шовинизъм е забит :) Интересно ще се получи през следващите няколко години с Войводина, Санджак, Западните Покрайнини и албанците в Прешево. Бумерангът се връща към Сърбия десетилетия след Ньой, Букурещ и Сен Жермен. Гарашанин не помага в 21 век ...

  4. Bosphorus
    #57

    Vashıya referendum beshe prez 1918 godına!Vıe ızbrahte putya da napadnete v tılturskıte voynıcı ı da ızbıvate cıvılnıte turcı po selata!Rezultatıte ot toya referendum sa yasnı navsı4kı! Nyama pove4e referendumı za vas!

  5. bulgarski nacionalist
    #55

    защо, боже, защо?!?!?първо съветския съюз, после югославия...а и самата русия е на път...какво ще правя сега, на кого ще разчитам, аз националист ли съм или лукова глАва?!?!?

  6. Андрей
    #54

    Абе, хора, за какво са ви притрябвали тези Западни покрайнини, тази Македония, тази Одринска Тракия и пр.? Пустеещи земи и вътре в границите си имаме в изобилие.Що се отнася до хората, живеещи в тези земи, те имат мозък в главите си и могат сами да преценят, къде им изнася: в България (член на ЕС) или извън (с всички възможни дискриминации, от които визовият режим е най-малката). Единственото, което трябва да направи българската държава, е облекчена процедура за получаване на българско гражданство

  7. Harvy
    #53

    Справедливо решение на проблема на Черна гора.Черногорците бяха 90 години така зависими от "братската грижа "на Сърбия,така както ние от Братска Русия.

  8. Паметлив
    #52

    Западните покрайнини са откъснати от Българската държава по силата на Ньойския мирен договор и присъединени към Кралството на сърби, хървати и словенци (КСХС, от 1929 г. Кралство Югославия). След като това кралство и наследника му Югославия не съществуват вече, трябва и тези територии да се върнат на България.

  9. Паметлив
    #51

    Западните покрайнини са откъснати от Българската държава по силата на Ньойския мирен договор и присъединени към Кралството на сърби, хървати и словенци (КСХС, от 1929 г. Кралство Югославия). След като това кралство и наследника му Югославия не съществуват вече, трябва и тези територии да се върнат на България.

  10. Nina
    #50

    от кой договор? И кои Покрайнини и територии?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.