Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Черно море влиза във фокуса на САЩ. Планират да увеличат военната помощ за България

16 коментара
Сн. БГНЕС

Съединените щати планират да увеличат военната помощ за страните от Черноморския регион, по-специално за България, Украйна, Румъния и Грузия.

НАТО се ангажира да увеличи присъствието си в региона, по-специално в рамките на четирите нови бойни групи в Румъния, България, Унгария и Словакия. САЩ ще подкрепят черноморските държави в усилията за предотвратяване на корупцията, както и ще увеличат подкрепата за инициативата на държавите от Централна и Източна Европа "Три морета".

Това предвижда Законопроект за обезпечаване на сигурността в Черноморския регион, част от бъдещ Закон за сигурността на Черно море, представен на Сената и Камарата на представителите на САЩ, където предстои да бъде приет, съобщи БГНЕС.

В него се констатира, че Русия дестабилизира региона чрез кампании за зловредно влияние, а след нахлуването в Украйна единството между държавите от Черноморския регион се е засилило, особено между държавите-членки на НАТО Румъния, България и Турция.

Русия използва Черноморския регион, за да извършва военни учения, с които заплашва териториалния суверенитет на Украйна и убива невинни цивилни граждани. Русия има дълга история на използване на позицията си в Черно море и Крим, за да заплашва съюзниците на НАТО.

Присъствието на Съединените щати в Черно море е намаляло след анексирането на Крим от Русия поради липсата на налични кораби и ресурси и липсата на ясно определена регионална стратегия.

Основното заключение е, че Русия се опитва да се възползва от понякога различаващите се приоритети на членовете на НАТО в региона, за да предяви експанзионистични претенции.

Посочва се, че действията на Русия в и около Черно море са нарушили достъпа до енергийни ресурси в цяла Европа.

"По-специално, на 27 април 2022 г. "Газпром" спря доставките на природен газ за Полша и България, след като двете държави отказаха да се съобразят с руското постановление от 31 март 2022 г. всички плащания да се извършват в рубли, в нарушение на условията на договорите им с "Газпром".

Относно Турция констатациите са, че тя се противопоставя на опитите за промяна на тълкуването на Конвенцията от Монтрьо, за да не отслаби позициите си в региона.

Китай също се очертава като заплаха за Черноморския регион.

"Принудителната икономическа политика на Китайската народна република (КНР) също застрашава икономическата стабилност на Черноморския регион“, се посочва в документа. 

Конгресът смята, че в интерес на Съединените щати е да предотвратят разпространението на по-нататъшен въоръжен конфликт в Европа, като признаят Черноморския регион за арена на руската агресия, а крайбрежните членове на Черно море са от решаващо значение за противодействие на агресията на руското правителство и за поддържане на колективната сигурност на Алианса на НАТО.

Съединените щати следва да продължат да работят в рамките на НАТО за разработване на дългосрочна стратегия за повишаване на сигурността и установяване на постоянно и устойчиво присъствие в източния фланг.

Препоръчва се също и възстановяване на доверието и двустранните отношения с Турция, която е "ключов съюзник в Черноморския регион и опора срещу Иран“.

С държавите в Черноморския регион трябва да се работи за подобряване на комуникацията и обмена на разузнавателна информация и увеличаване на способностите за киберзащита.

"Съединените щати следва да подкрепят инициативата, предприета от държавите от Централна и Източна Европа, за постигане на напредък по Фонда за инициативата "Три морета" с цел укрепване на свързаността на транспортната, енергийната и цифровата инфраструктура в региона между Адриатическо, Балтийско и Черно море“, се твърди в текста за препоръките от страна на Конгреса.

Противодействието на принудителните икономически стремежи на КНР остава важен политически императив с цел по-нататъшно интегриране на черноморските държави в западните икономики и подобряване на регионалната стабилност.

Сред основните приоритети са военна помощ, включително инфраструктура в подкрепа на засиленото разгръщане и логистиката на доставките в региона; икономическа помощ, включително подкрепа за кризата с продоволствената сигурност; противодействие на руската дезинформация и пропаганда в Черноморския регион; енергийна диверсификация и интегриране на регионалните пазари и доставки; увеличаване на двустранната търговия и инвестициите на САЩ в региона; увеличаване на достъпа до световните капиталови пазари; укрепване на усилията за върховенство на закона и борба с корупцията; оценка на ангажираността на НАТО в региона, по-специално тази в рамките на четирите нови бойни групи в Румъния, България, Унгария и Словакия.

Сред заложените бъдещи политики на САЩ относно региона са установяване на постоянно, устойчиво присъствие в източния фланг и укрепване на демократичната устойчивост на съюзниците там, увеличаване на инвестициите в страните от Черноморския регион, САЩ ще подкрепят черноморските държави в усилията за предотвратяване на корупцията, както и инициативата на държавите от Централна и Източна Европа "Три морета".

Сред основните стратегии за сигурност и развитие на Черно море е тази за увеличаване на военната помощ за страните от Черноморския регион, по-специално за Украйна, Румъния, България и Грузия.

Обмисля се и създаването на съвместен, многонационален щаб на Черно море, който да отговаря за планирането, готовността, ученията и координацията на всички военни дейности в региона.

Ще се работи и за по-голяма свобода на корабоплаването, предимно с Турция, Украйна, Румъния и България, за да се даде възможност за по-голяма сигурност и икономически достъп до Черно море.

Ще бъдат изпращани представители на високо равнище на Държавния департамент или на други партньорски агенции в Черноморския регион не по-рядко от два пъти годишно, както и на основните регионални форуми за инфраструктурна и енергийна сигурност, между които срещата на високо равнище по инициативата "Три морета".  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Stoian Markov
    #16

    Очертава се голям проблем с този закон, защото повечето от конгресмените не знаят къде е Черно море, а пък за договора от Монтрьо да не говорим, защото САЩ не са страна по него. А някои искали да подготвят същите закони за Каспийско море и Байкал. Докато съществува тази империя на злото - САЩ, в света мир няма да има. Надеждата и само в новото Г-10, БРИКС още 5. Ще дойде време тези от Г-7 да питат Г-10 какво решение са взели за да знаят какво да правят.

  2. The Rock
    #15

    НАТО планира нови бази в източна Европа заради украинската криза. Това става ясно от интервюта на генералния секретар на алианса Андерс фог Расмусен, чийто мандат изтича тази есен. Очаква се новите бази да бъдат обсъдени на предстоящата среща на върха на НАТО в Уелс, на 4 и 5 септември. https://bntnews.bg/bg/a/285382-nato-planira-novi-bazi-v-iztochna-evropa ........ Още едени глупак, според някои. Учудващ е стремежа да се правят някои българи на умни без да познават материята изобщо, че обиждат на всичкото отгоре!

  3. The Rock
    #14
    Отговор на коментар #11

    Глупак е на баща ти сина!

  4. The Rock
    #13
    Отговор на коментар #12

    Партньори ли?С руско оръжие, което не се знае накъде ще обърнем при евентуален конфликт?

  5. Ianko74
    #12
    Отговор на коментар #3

    Партньорските взаимоотношения включват ли третирането на българите като трета категория европейци и унизителното налагане на визи за посещение в САЩ?

  6. Ianko74
    #11
    Отговор на коментар #1

    Глупак, укроти комсомолския си плам. НАТО няма бази. Може да има бази на отделните държави. Както и няма войски на НАТО, а армии на отделните държави.

  7. Андрей Николов
    #10

    големи сълзи се леят за руските туристи,защото само те можеха да понасят голямата циганска махала,каквото е нашето черноморие. скъпа и много често опасна за здравето храна в заведенията,скъпи и неуредени плажове,шум и печалбарство. Е,има и много малки изключения.

  8. ivand
    #9

    Колкото по сме близки с партньорите от Нато начело с най мощната армия в света САЩ толкова по добре за българската държава и българите. Но за съжаление чебурашките от най старите и кагабейски партии Бсп Дс и Дпс и присъединила та се малка, но скандалджийска менте партия Възраждане непрекъснато правят спънки и непрекъснато пречат за нормалното функциониране на Нато в европейска и натовска България. С Бсп, Дс партийте ПП и ДБ правят коалиционно правителство и заедно управляват президенството на президента

  9. Любо от Далеч
    #8
    Отговор на коментар #6

    руснаците никога вече няма да се върнат - нито в Куба, нито в Латинска Америка. Денег нет. Освен това, русия няма какво да им предложи - нито като социален модел, нито като път за развитие.

  10. pump it!
    #7
    Отговор на коментар #2

    Какви варяги са москалите?!Кой ти каза тази глупост?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.