Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Четирима здравни министри на прокурор за нарушения при лечение на бъбречно болните

5 коментара
сн. БГНЕС

Констатирани нарушения в здравното министерство при осигуряване на лечението на пациенти с хронична бъбречна недостатъчност чрез очистване на кръвта им в хемодиализни центрове са дадени на главния прокурор, съобщиха от Сметната палата в петък.

Одитната институция е проверила работата на ведомството в периода 1 януари 2009 г. - 30 юни 2011 г. и е открила данни за извършени престъпления при лечението на бъбречно болните. В това време Министерството на здравеопазването е управлявано от четирима души -  Евгений Желев (24 април 2008 г.-27 юли 2009 г.), Божидар Нанев (до 21 април 2010 г.), Анна-Мария Борисова (до 29 септември 2010 г.) и Стефан Константинов (6 октомври 2010 г.-21 март 2012 г.).

Какви точно са нарушенията, за които е сезирана прокуратурата, не се съобщава, тъй като Сметната палата няма да право да стори това до приключване на разследването. Одитният доклад без таза част от проверката е изпратен на министъра на здравеопазването, на управителя на Националната здравно-осигурителна каса, а също и на парламентарната здравна комисия.

Извън нарушенията,     които ще се разследват, Сметната палата е установила, че диализното лечение у нас не е достатъчно финансирано у нас и нарастващият брой на болните, нуждаещи се от пречистване на кръвта, се обслужват от все по-малко медицински служители. 

Лицата на хемодиализа са се увеличили от 2 778 през 2009 г. на 3 129 души през 2011 г. или с 13 на сто, а процедурите са нараснали с 14 на сто. В същото време лечението е извършвано от медицински персонал, чийто брой намалява поради непривлекателността на този вид медицинска дейност и недоброто заплащане. Само в две от проверените шест лечебни заведения диализните центрове могат да предложат качествено лечение. В останалите се работи на дву- или трисменен режим на работа,има достатъчно диализни апарати, на повечето не отговорят на изискваните стандарти, пише в доклада. Според него, пациентите на държавните болници са по-привилегировани в сравнение с лекуващите се в общинските болници, където апаратурата е по-стара.

Средната стойност за извършена диализна процедура, определена през 2005 г., не е променяна до края на 2011 г., въпреки отчетената инфлация, което създава риск от недостиг на средства за финансиране на диализната дейност, се посочва още в одита.

За проверения период на лечебните заведения е превеждана обща субсидия за всички извършени дейности, а не конкретно за всяка дейност, в т. ч. за диализната. В здравното ведомство липсва информация, с която да се обоснове средната стойност за извършена диализна процедура. Това създава възможност за прилагане на различен подход при отчитане на фактически извършените разходи от лечебните заведения, посочват от Сметната палата.

Одитната институция препоръчва на здравния министър да следи за по-ефективното изразходване на средствата за диализа и да направи преглед на наличната паратура за обновяването ѝ. Националният консултант по хемодиализа пък трябва да направи анализ за качеството на лечението на бъбречно болните. Сметната палата съветва още управителят на Националната здравно-осигурителна каса да регламентира механизъм за изчисление на средната стойност за извършена диализна процедура, като се определят разходите, които се включват в нея.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #5

    Елате в малките градове да видите за какво става въпрос.На петима болни има седем души персонал(медицински и не)Един настройва машината,друг свързва пациента,трети му мери кръвното,четвърти изнася използваните консумативи,пълни с кръв и ги носи незнайно къде..Какво да кажем!?Тези хора са обречени да умират бавно под равнодушните погледи на всички нас.Срам за България!

  2. Анонимен
    #4

    Адвокатите на Бойко Борисов: Делото е секретно, за да не се шуми! Софийският градски съд гледа засекретено дело по граждански иск на журналиста Явор Дачков срещу премиера Бойко Борисов за обезщетение от 100 000 лева .Защо срещу ,премиера делото е секретно а тия нещастни мошенници ще се съдят явно.Какво му е секретното на делото срещу Боко

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #3
  4. Анонимен
    #2

    tesi sa sa satvora ama i tjah sche gi opravdajat schtom boiko reschi v bg.nama uslovia bolnizite sa vokajano sastojanie lekarite pianizi i ne im puka ot nischo samo gledat da gepat ruschveta kolko hora umirat ot lekarski graschki nito edni ne e v satvora da ne govorim sa maikite sa dezata palna tragedija e sdaveopasvaneto v bg.to koe li e v rad samo laji i dalavetite na gerb predischnite saschite ot 23 g samo dalaveri sabogatjaha muschenizite tschengetata agenti isbirat si se pomejdu si koga sche

  5. Анонимен
    #1

    Дрън, дрън та пляс. Само да се симулира дейност. Те съдиите не осъждат убиийците, например на ямболската адвокатка, или им помагат да избегнат наказаният, братя Гелева, че ще посегнат на министри. Ама нали идват избори трябва да се лъже населението, че има някаква "съдебна справедливост"

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.