Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Д-р Цветелина Спиридонова: Здравните осигуровки за цял живот в България се равняват на една операция в Германия

5 коментара
Д-р Цветелина Спиридонова

Здравните осигуровки в България през целия ни живот се равняват на стойността на една операция в Германия или Турция. Това стана ясно от думите на доц. д-р Цветелина Спиридонова, заместник-председател на Българска болнична асоциация (ББА) и изпълнителен директор на лечебни заведения "Хигия" по време на конференцията Powers Summit, организирана от Webit Foundation и Атлантическия клуб.

Тя даде пример, като посочи, че за целия си осигурителен период от 47 години хората, които плащат минимална осигурителна вноска, внасят в българската здравна система около 7500 евро. На този фон една операция в Турция или Германия е около 30 хил. евро. Така при максималната осигурителна вноска от 112 лева у нас, може да се осигури равностойността на една такава операция.

"Трябва да има воля да се мисли, че българите трябва да инвестират в здравето си и да повишат здравната си култура. Трябва да бъде ясно, че по-големите бюджети в здравеопазването не означава, че на някой някъде ще раздадем по-големи пари. Това означава по-топли, по-светли болници, по-добра болнична храна. Това означава по-квалифицирани кадри, в които е инвестирано, по-добър конец в операционната…", обясни Спиридонова. По думите ѝ трябва да преодолеем лошото наследство от предишните 40 години, когато се смяташе, че здравето е безплатно.

"Не, здравето е безценно и много скъпо и е добре хората да се замислят дали е необходимо да вървим към увеличаване инвестициите в здраве", каза още тя.

По повод темата за задължително продължаващо медицинско образование за българските медицински специалисти доц. Спиридонова е убедена, че за всеки мениджър от водещо значение е да има висококвалифицирани, конкурентни кадри, които да осигуряват преживяемостта и доброто здраве на пациентите. Тя дори посочи, че още преди 15 години от Съюза на научните медицински дружества е заложено, че продължаващото медицинско обучение трябва да бъде систематизирано в етапи, с хора, които го провеждат, хора, които го контролират и дават обратна връзка.

"Много тежък е проблемът с достъпността в отдалечените райони на България до медицински грижи. Смятам, че трябва да се възприема принципна достъпност от типа на: до 50 км или до 1 час разстояние да има достъп до спешен център, минимум на два часа – болнична структура. Това са едни критерии, наложени на запад, особено по отношение на спешността", допълни още тя.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Human
    #5

    Госпожата сътворила горното безумие очевидно се подвизава в някаква друга галактика. Не си спомням максималната осигурителна вноска у нас някога да е била 112 лева. В момента тя е 272 лева месечно и според мен изобщо не е символична. Това прави 3264 лева годишно, сума срещу която би трябвало да ни се предоставя съществено здравно обслужване. Но като осигурено лице, когато съм имал нужда, досега не съм получил дори едно хапче, което да не съм платил от джоба си, независимо от редовно плащаните здравноосигурителни вноски.

  2. someone
    #4

    Здравните осигуровки в България стигат за макс 2-3 едноседмични влизания в болница - колкото са въпросните безполезни пътеки за крадене от вас. Щом бъдат надлежно източени по съответните пътеки осигуровките ви, особено ако сте пенсионер, бивате изписани - в добрия случай, без оглед състоянието ви, дали не е по-лошо от това, по време на приема ви, а в лошия случай - като по команда ви ликвидират физически. Те знаят какво и как да ви дадат, за да се споминете скоро след изписване.

  3. Owal
    #3
    Отговор на коментар #1

    Тази е прекрасен екземпляр на вида, който би трябвало да подлежи на екстерминиране.

  4. Owal
    #2

    А здравните осигуровки в Германия на какво се равняват? И по-важно, какво получаваш срещу тях? И някой нещо да доплаща в Германия - консумативи, лекарства, избор на екип? Агресивно арогантен парцал.

  5. musura
    #1

    Срещу здравните осигуровки човек получава нула грижа за здравето си и това не е защото осигуровките са малки, а защото лекарското съсловие са се превърнали в банда безчовечни печалбари на гърба на обществото. Ако се погледне в какво са "инвестирани" милиардите от тези същите здравни осигуровки през последните десетина години, човек ще отркие, че голяма част от тях са били просто откраднати, а редовия пациент е принуден да си плаща за всичко по-сериозно сам, както и да пребивава в унизително лоши условия в държавните болници. Българската здравна система е една кочина, която не само не помага за общественото здраве, а точно напротив - вредна е!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.