Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Дали съм полезен човек?" Десетки хиляди мигранти са без ясно бъдеще във Великобритания

9 коментара
Сн. ЕПА/БГНЕС

Десетки хиляди мигранти чакат повече от година за решение по молбите си за убежище във Великобритания, а стотици чакат повече от пет години, показват данни, цитирани от ДПА.

Броят на хората, които чакат първоначално решение по молбите си за убежище в Обединеното кралство, е нараснал близо четири пъти през последните пет години - от 29 522 през декември 2017 г. до 122 206 през юни 2022 г. по данни на британското Министерство на вътрешните работи, получени от Съвета за бежанците по силата на законите за свобода на информацията.

През декември 2020 г. цифрата е била 64 891, което означава, че за 18 месеца тя на практика се е удвоила.

Една трета от кандидатите (40 913) чакат между една и три години, а 725 души, включително 155 деца, "живеят в неизвестност в очакване на решение" повече от пет години, заяви благотворителната организация, цитирана от БТА.

Министърът на вътрешните работи Суела Брейвърман е подложена на все по-голям натиск да се справи с проблемите на системата за предоставяне на убежище във Великобритания, която тя и нейната предшественичка Прити Пател определиха като "повредена", отбелязва ДПА.

Правителството в Лондон харчи по 6.8 млн. британски лири (8.05 млн. долара) на ден за настаняване на мигранти в хотели.

Данните на Министерството на вътрешните работи, публикувани през август, показват, че разходите за системата за предоставяне на убежище в Обединеното кралство за първи път са надхвърлили 2 млрд. британски лири годишно, броят на молбите е най-голям от две десетилетия насам, а хората, които очакват решение, са изправени пред рекордно забавяне.

Британското вътрешно Министерство вече обяви, че създава група за действие, която да разгледа начините за ускоряване на обработката на молбите за убежище в опит да увеличи броя на решенията, които се вземат всяка седмица по случаите.

Енвер Соломон, главен изпълнителен директор на благотворителната организация, заяви:

"Трябва да бъдат предприети незабавни действия за справяне с огромния брой изостанали мъже, жени и деца, които са блокирани и чакат с години решение по молбата си за убежище, което струва милиони лири дневно за настаняването им в хотели, често с лошо качество".

"Тези хора са пристигнали в Обединеното кралство в търсене на безопасност, но са обречени на години на тревоги и несигурност, което се отразява сериозно на психичното им здраве, вместо да могат да пуснат корени в новата си общност и да изградят живота си наново", добави той.

Съветът за бежанците призова министрите да въведат редица мерки за справяне с проблема, включително да създадат работна група, която да се занимава с изчистването на натрупаните проблеми, и да определят целева дата за изчистването им.

Един от кандидатите за убежище, известен под псевдонима Абу, за да се защити самоличността му, се намира в хотел в Йоркшир от близо година и казва, че се чувства "безполезен", докато чака решение по молбата си за убежище.

Той е избягал от Судан през октомври 2021 г., оставяйки семейството си, след като е бил арестуван, докато участвал в демонстрации по време на военния преврат за сваляне на правителството, според благотворителната организация.

"Започнах дори да се питам дали съм полезен човек?", казва Абу.

"Когато видиш как се отнасят с украинците, сравнете го, хората казват, че това е, защото те са европейци, а ние не сме европейци, това те кара да се чувстваш така, сякаш не сме приоритет", добавя той.

"Трябва ли да избягам или да се изправя пред смъртта у дома в Судан? Това те кара да си задаваш въпроси за самия себе си."

Соломон заяви, че има "ясни стъпки, които това правителство може да предприеме незабавно, за да се справи с тази ситуация - ние сме готови да работим конструктивно, за да му помогнем да го направи".

"Неописуемото човешко страдание, което тази ситуация причинява" не може да продължава, и освен това е огромен разход за държавния бюджет, посочва той.

Ако не се предприемат действия, през следващата година "вероятно ще има нов ужасяващ епизод" като пренаселеността, открита в центъра за обработка на мигранти в Манстън, предупреждава Соломон.

"Спешно трябва да преминем към справедлива, организирана и състрадателна система за предоставяне на убежище, която винаги вижда лицето зад случая и разглежда молбите своевременно и ефективно", призова директорът на благотворителната организация.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Гьорче Петров Н
    #9
    Отговор на коментар #8

    Също Много От Гласувалите Заради Имиграцията от ЕС За Брексит Бритаци, Не Взеха На Предвид Факта, Че След Известно Време Дори Най Бедните Страни Ще Започнат Да Се Стабилизират И Покачват Стандарта На Живот, С Което И Броят На Напускащите Ги Граждани, Че Този Емиграционен Наплив Характерен С Приемането На Нови По Бедни Страни Членки Е Само Временен, А Британските Политици Вместо Да Се Конфронтират С ЕС През Цялото Време И Мислят Как Да Удължават Ограниченията За Новоприетите Страни, Би Трябвало Да

  2. Гьорче Петров Н
    #8
    Отговор на коментар #7

    40 000 Са Влезлите Тази Година С Лодки Бежанци От Африка И Азия, Които Моментално Биват Настанени И Осигурени, Тези Хора Почти Със Сигурност Ще Останат На Острова, И Се Получава, Че В Един Момент Имат Повече Права И Привилегии От Европейците, Голяма Част От Които, Най Вече Тези От Българи И Румъния, С Години Минаваха През Множество Бюрократични Препятствия Да Получат Произтичащите Им От ЕС Права, А Когато Най Накрая Всички Ограничения Уж Отпаднаха, То Дойде Брексит, Британците Ограничиха Европейските Имигранти Които Са Близки По Култура, Религия, Дори Раса, А За Сметка На Имигрантите От Азия И Африка Чиито Културни Особености Вече Споменах.

  3. Гьорче Петров Н
    #7
    Отговор на коментар #6

    Аз Съм Предлагал Като Идея Да Се Намери Територия В Която Да Се Настанят Всички Подобни Бежанци От Азия И Африка, И На Която Да Важат Правилата На Европейският Съюз, Ще Им Се Помогне Да Си Помогнат Сами Да Изградят Това Което Искат, Администрацията И Силите За Сигурност Ще Се Ръководят От ЕС, Като Постепенно Се Интегрират и Обучават Бежанците, След 10, 20 Години Ще Се Види Резултатът. Защото Иначе Става Така, Че Те Всъщност Носят Това От Което Бягат Със Себе Си И Започват Да Го Налагат В Приемащите

  4. Диана Илиева
    #6
    Отговор на коментар #3

    А то щото в Новия свят е било едно ‘убаво, уредено и спокойно :) Аз и сега нямам против тези бягащите да отидат някъде на пусто място в Новия свят или с малко местно население и … напред, да си построят и създадат едно спокойно и сигурно място за живеене. Ама не искат, искат наготово! Докато европеецът и в Европа, и другаде по света, сам си създава тези хубави държави, дето са много съблазнителни за мигриране. В това е голямата разлика!

  5. асен
    #5

    шут в задника и обратно там, откъдето са се довлекли. абу да се връща в судан и там да си живее.

  6. stol
    #4

    Евреите на Запад са изпратени в лагери, а украинците са настанени в хотели
    Думата „бежанци“, за съжаление, губи смисъла си. През последните години светът се сблъска с два вида бежанци. Първите са жителите на Азия и отчасти Северна Африка, избягали от страните си в резултат на войните, разгърнати от американците: от Афганистан, Ирак, Сирия, Либия. Тези хора, на крехки лодки, рискувайки живота си, прекосиха Средиземно море и се заселиха в Европа, едва оцелявайки в абсолютно необичайна за тях среда.

  7. стефчо
    #3
    Отговор на коментар #2

    Напротив, хората винаги са се стремяли да бягат от лошото към по-добро и са го правели. А конкретно "хора[та] от западните европейски демокрации преди един или няколко века", който "са били подлагани на гонения и заплахи от смърт" много успешно са се спасявали към Новия свят... :)

  8. Диана Илиева
    #2

    Интересно ми е, когато хора от западните европейски демокрации преди един или няколко века са били подлагани на гонения и заплахи от смърт и НЕ е имало къде да избягат и да искат убежище, как са се справяли? Ще ми кажете - да, ама сега поне има къде да избягаш. Да, така е, вече има; и не мислете, че не ми е мъчно за хората. Обаче се чудя, щяхме ли да имаме тези добре устроени и правови държави в Европа, ако навремето европейците са имали къде да бягат и да търсят, според автора на статията, спокойствие

  9. стефчо
    #1

    Таман, де - и без това сега заради Брексита милите островитяни така я закършиха, че още няколко десетки хиляди готови на всичко бачкатори ще им дойдат тъкмо на място. Колко жалко само, че немалко умници подкрепиха Брексита именно защото "заради това ЕС се напълнихме с чужденци, бе, майка му стара"...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.