Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Данъчните се прицелват в дребните търговци за сметка на едрите

Връзването на касовите апарати не донесе повече приходи в бюджета

26 коментара
Данъчните се прицелват в дребните търговци за сметка на едрите

Данъчните проверки през следващата година ще са фокусирани върху “кешовия бизнес”, в който влизат малки бакалии, питейните заведения и барове. Причината е, че връзването на касовите апарати на търговците с данъчните не е вдигнало приходите в бюджета, каквито бяха очакванията на правителството, въвеждайки мярката, струвала милиони на бизнеса и натоварила потребителите с по-високи цени.

 

Нулевият финансов резултат за хазната се дължи на това, че с темпа, с който растат оборотите, се увеличават и разходите, обясни Николай Петков от Националната агенция за приходите (НАП) по време на форум за сивата икономика, организиран от Асоциацията на индустриалния капитал у нас (АИКБ). По думите му се предвиждат по-организирани и мащабни кампании, при които акцент няма да бъдат оборотите, а фиктивните разходи, намаляващи финансовия резултат.

 

Правителствените мерки за директно отчитане на оборотите и по-строгите наказания за нарушителите имат най-голям практически ефект за изсветляването на бизнеса, показва проучването на АИКБ.

 

Държавна подкрепа за измамите с горивата, алкохола и цигарите

 

И докато НАП се точи на дребните търговци, при “едрите риби”, от които има най-големи постъпления в държавния бюджет, като горивата, алкохола и цигарите, се наблюдават някои “странности”, по думите на бившия зам.-министър на финансите Кирил Желев.

 

Въпреки увеличаването на акциза на горивата и свързването с НАП на всички бензиностанции и складове за горива приходите в държавния бюджет са намалели от 2.9 млрд. лв. през 2008 г. на 1.8 млрд. лв. до 2011 г., което е около 40%. В същото време разликата от производството и вноса на горива е 2% за същия период от време, по данни на Министерството на финансите, посочи Желев. Той попита представителя на ведомството колко от разликата от 38% се дължи на данъчни измами и колко на свитото потребление, но отговор не получи.

 

Друга странност в поведението на Министерството на финансите е при отчитането на приходите от продажбата на горива в бюджета. Например при отчета на месечна база от 31 май 2010 г. са дадени приходи от 806 млн. лв. Ако се погледне обаче годишния отчет за изпълнението на бюджета за 2010 г., ще се види, че приходите са с около 200 млн. лв. по-малко. Какво е обяснението за това, попита Желев, но отговор отново не получи.

 

Подобна е картината и при цигарите. От произведени 19 100 тона през 2008 г., през 2011 г. производството им пада на 9 800 тона. Желев попита представителя на финансовото ведомство как си го обясняват и се усъмни, че едва ли това се дължи на намалелия брой пушачи.

 

Финансовият министър Симеон Дянков съобщи, че приходите от акциза на алкохол в бюджета са се увеличили 15 пъти. Ако беше истина, това означава да има постъпления от 3 млрд. лв., докато в същото време се отчитат 220 млн. лв., посочи Желев.

 

Според него данъчните измами с горивата, алкохола и цигарите не стават без институционална подкрепа.

 

Данъчните измами у нас на европейско ниво

 

За последните три години обаче имаме “стремително намаляване” на данъчните измами с 30 – 35%, каза Николай Петков от НАП. По думите му това се дължи на поставянето на данъчните престъпления като приоритет в работата на НАП и по-добрата координация между данъчни, МВР и прокуратура.

 

Резултатът е, че броят на данъчните измами у нас вече е достигнал средното европейско ниво, посочи Петков. Той даде за пример Англия и Германия, с които процентно сме се изравнили.

 

Другото “поевропейчване” при данъчните измами, но в негативен контекст, е в областта на вътрешнообщностните доставки, каза Петков. Той посочи, че за вътрешнообщностните доставки НАП нямат информация.

 

Невъзстановеният ДДС е на безпрецедентно ниско ниво за последните 10 години, каза Христо Костадинов, зам.-изпълнителен директор на НАП.

 

Една трета от бизнеса е в сивата икономика

 

Около една трета от бизнеса е в сивата икономика, показва проучването на Асоциацията на индустриалния капитал в България. За последните две години делът на сивата икономика намалява с 6 – 7%, каза Емилия Ченгелова, експерт по проекта "Ограничаване и превенция на неформалната икономика", осъществен от АИКБ с помощта на Европейския социален фонд. Според нея това е “малка крачка, но на фона на все още тежката външна среда е постижение за страната”.

 

Делът на сивият сектор у нас е 32%, докато средно за страните от ЕС сивата икономика е около 15%, посочи Ченгелова цитирайки данни на Европейската комисия от юни 2012 г.

 

Икономиката губи своята конкурентоспособност заради големия дял на сивия сектор, а от друга страна - намаляването ѝ дава възможност да се увеличат приходите в бюджета без да се налагат допълнителни данъци или повишаване на съществуващите, посочи Василе Велев, председател на АИКБ. Той отбеляза, че няма нито една държава, в която да не съществува сива икономика, но ако успеем да се доближим до процента ѝ в Скандинавските страни - около 10% от БВП, това ще означава още млрд. лв. допълнително в българския бюджет.

 

И ако при сивата икономика се отчита намаляване като цяло за последните две години, то близо двойно са се увеличили работещите с фиктивни трудови договори, каза Ченгелова. През 2010 г. работещите на такива договори са били 18%, а през тази година са над 31%.

 

Около една четвърт от доходите се укриват като посочените за това причини са тежките процедури за обслужване на бизнеса, влошаването на макроикономическата среда, ниският жизнен стандарт.

 

Строителството, здравеопазването, туризмът и млекопреработването са браншовете генерариращи най-много сиви практики според бизнеса, работниците и народа. Пощенските услуги е бранша с най-малко сиви практики. Тук трябва да се отчете обаче факта, че колкото по-малко се познава спецификата на дейността на даден бранш, толкова по-ниски са стойностите на оценките на сивия сектор в този бранш.

 

Проучването показва още изключително висока степен на толерантност на обществото към сивата икономика. Макар че близо 40% по никакъв начин не приемат лошите практики, в същото време една трета определя сивия сектор като напълно приемливо явление в живота. Малко над една четвърт запазват мълчание по въпроса, защото са въвлечени в такива практики.

 

Според 61% от населението, сенчестият сектор има сериозно присъствие във всички икономически дейности и се е превърнал в неизбежен елемент от действителността.

 

За последните пет години една четвърт от населението под една или друга форма е участвала в сивия сектор. Основните причини за работа в сенчестия бизнес са икономически, но също така и социално-психологически. Над половината от хората са започнали работа без трудов договор, защото това е била единствената им възможност за получаване на доходи. 30% са приели да работят без договор с мотива за повече доходи в реално време. Други над 13 на сто са направили този избор, защото семейството им разчита изцяло на тях.

 

Независимо, че доброволно са започнали да работят без договор, само 41% са доволни от заплащането, а 55% са заявили, че биха сменили работата в сивия сектор за друга с по-ниско заплащане, но по-сигурна.

 

Монтана е лидер по най-много хора ангажирани по някакъв начин в сивия сектор – 62%, следвана от Ямбол – 44% и Велико Търново, Пазарджик и Кюстендил – с по 38%, показва още проучването на АИКБ.

 

Затвор за укриване на осигуровки

 

Според лидера на КНСБ Пламен Димитров фактът, че 33% от икономиката е в сивия сектор показва, че това има много резерви за намаляването му. Минималните осигурителни прагове влияят положително за изсветляването на икономиката, смята Димитров. Според него 2 млрд. лв. от осигурително вноски все още се укриват.

 

За това КНСБ иска криминализиране на укриването на осигуровки. Пламен Димитров каза, че има уверение от депутати от ГЕРБ, че тази законова поправка ще бъде внесена до края на годината от депутати от ГЕРБ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

26 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #26

    Глупости,глупости и пак глупости. По-глупави същества от българаците на тази земя НЯМА.

  2. Анонимен
    #25

    За съжаление и това правителство доказа, че успешно може да брани интересите само на едрия бизнес, който от своя страна в последствие да финансира изборните им кампании, а догодина има парламентарни избори.Елемантарно, но много ефикасно. Изобщо каквото и да стане на входа на даржавната хазна и осигуровки върху 2000лв доход да сложат ако от другата страна на изхода харчат без контролно нищо няма да стане. Все се сещам за ония 250млн евро които предните изтеглили да строят АЕЦ и накррая какво стана няма АЕЦ обаче ги няма и парите, а целия народ ще връща заема.

  3. Анонимен
    #24

    ВЧЕРА ДОГОВАРЯМ С ДВАМА ХУБАВЦИ ДА МИ БОЯДИСАТ ПРИЛЕЖАЩИИТЕ КОРИДОРИ САМО НА МОЯТ ЕТАЖ И ПРЕДСТАВЕТЕ СИ БЕЗ ФАКТУРА И КАСОВА БЕЛЕЖКА ЗА БОЯДИСВАНЕ НА КОРИДОР И ДВЕ АСАНС.ВРАТИ В ПАНЕЛЕН БЛОК ПОИСКАХА 450 ЛВ -ЕГА СИ НАГЛЕЦИТЕ...ЗА ТЯХ НЯМА ДАНЪЦИ ,ОСИГУРОВКИ КАЧЕСТВО И Т.Н....

  4. Анонимен
    #23

    Сивият сектор в България е доста по висок от това , което обявяват институциите. Масово се укриват обороти,не се плащат реални осигуровки, данъци и т.н. Проверките,които се извършват са супер неефективни, поради некомпетентност,нежелание да се навлезе на дълбоко в проблема,уговорки с работодателите,КОРУПЦИЯ.Убеден съм, че ако държавата, в лицето на правителство и съдебна система си свършат работа както трябва приходите в държавния бюджет ще бъдат ЗНАЧИТЕЛНО по високи.Всичко това е факт.Знам, защото

  5. Анонимен
    #22

    Къде им е данъчната полиция,за която толкова говореха?А иначе повечето от нас,(а сигурно и данъчните и полицаите) знаят от къде могат да си купят цигари за 3 лв, от кой циганин на пазара може да се намерят крадени орехи на добра цена(щото той орехова градина няма,ама продава чували с бадеми и орехи).С други думи, служителите на държавна ясла трябва да си заработят заплатите.Другото е вятър.

  6. Анонимен
    #21

    ХВАЩАЙТЕ ДИСАГИТЕ И КОЙ НАКЪДЕ МУ ВИДЯТ ОЧИТЕ.В ТАЯ ДЪРЖАВА НИЩО ХУБАВО НЕ НИ ЧАКА.

  7. Анонимен
    #20

    ами ако искаме да достигнем процента на скандинавците, дайте като тях да възстановяваме ДДС-то и на гражданите...и да видите тогава как всеки ще си иска и пази касовите бележки с които ще му възстановят ДДС в края на годината.Пък те на бизнеса не искат да възстановяват ДДС при покупка на лек автомобил сякаш собствениците на фирми трябва да пътуват с влакове и автобуси за да си осъществяват контактите.

  8. Анонимен
    #19

    Че съществува институционална подкрепа за някои браншове е ясно...вижте шивашкия бизнес...вносители на платове внасят на занижени цени плат, послед възлагат на изработка на ишлеме за пари които не стигат за осигуровки...и след 5-6 месеца шивача фалира. Проверете каргото...ползва се от всички правителства.

  9. Анонимен
    #18

    Глупости на търкалета - само големите вериги издават касови бележки, другите магазинчета, сервизи, аптеки, ... касов бон на 10 случая/веднъж. И Дянков го знае и данъчните и милиционерите го знаят, но какво от това, като е за сметка на "материала". И за осигуровките е същото - получаваш 2000, но се подписваш за 500, останалото в пликче. И това е официално в Булгаристан. После същите тези "бизнесмени" вият до небесата, че с 5 лв повече пенсионерите много ще забогатеят, че трябва да има таван на осигуровките, ........

  10. Анонимен
    #17

    Господа управляващи бавно и методично постигате целите си- размазване на малкия и среден бизнес, обеземляване на българския селянин,златните ни залежи в ръцете на чужди фирми, огромно количество земеделска земя изкупена от чужденци. Тотално толериране на чуждите супермаркети и неравнопоставеността в супсидирането на земеделските ни производители спрямо тези в ЕС ше довършат започнатото. Не ни трябва "край на света".Запазети ни достойнството господа управляващи! Само по този начин ще запазите своето!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.