Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата форсира хотелиерите в Златни пясъци да строят пречиствателна станция

0 коментара
Правителството ще форсира собствениците на хотели в Златни пясъци да се включат във финансирането на крайно необходимото разширение на пречиствателната станция за отпадните води на черноморския курорт. Това стана ясно от публикуваната в петък стенограма от последното редовно заседание на Министерския съвет.

На него премиерът Бойко Борисов информира членовете на кабинета, че има оплаквания от това, че пречиствателната станция не може да поеме отпадните води на всички хотели и предлага проблемът да се реши. Зам.-министърът на околната среда и водите Евдокия Манева обаче посочва, че намя разработен проект за разширяването на пречиствателната станция, която в момента може да обслужва 15 хил. души, а капацитетът на курорта вече надхвърля 100 хил. души.

Борисов предлага държавата да възложи строежа на станцията, но Манева обяснява, че не може цялото финансиране да се даде от държавата, а трябва в него да се включат и хотелиерите. Те обаче не били “много възторжени от такава перспектива4, въпреки че били заинтересовани от реализацията на проекта.

По думите ѝ проект за заустване на отпадните води дълбоко в морето със специални колектори ще струва ориентировъчно 50 млн., но не уточнява валутата.

На въпрос на Борисов не може ли да се направи съоръжението по европейските проеграми, Манева отвръща, че не може заради спор за собствеността, а и за европари може да кандидатстват само общини, а в случая става въпрос и за частен бизнес и затова трябва да се направи съфинансиране между държавата и хотелиерите.

“Добре, събирайте ги днес, утре най-късно, от мое име, Министерство на регионалното развитие и благоустройството да се включи с всичка сила, но това така или иначе трябва да го правим“, разпорежда министър-председателят. “Всички да дадат по малко“, допълва той при думите на Манева, че на срещата ще се покани и местното ВиК.

В темата се включва и регионалният министър Росен Плевнелиев, който споделя силното си впечатление от виската сума, която държавата събира от туристическите такси.

“От стотици хиляди легла, които ние имаме по нашите курорти, сумата е изключително впечатляващо ниска, да не кажа нищожна. Според мен, ако всички си мислят, че ще управляват хотели, а държавата ще плаща от началото до края… Хотелиерите да бъдат така добри да гарантират таксите, които ще събират, да си наложат може би една допълнителна такса затова, че ще имат най-перфектната пречиствателна станция, но без това няма да стане. Очакването, че държавата ще плаща всичко, а ние дори няма да си плащаме и таксите…“, казва Плевнелиев.

Борисов се намесва с думите, че “ако си го представяш като футболен мач, ние сме влезли не в първото, не във второто полувреме, не в продължението – първото, а в края на второто продължение на мача“. Според него “когато държавата е приватизирала, тя е трябвало да го включи това, или с тези пари, когато приватизираш нещо и го даваш, с тези пари да си направиш инфраструктурата“.

Манева обяснява, че “при приватизацията съвсем нелепо е приватизирана част от канализационната система, а за пречистване никой не е мислил, а след това са изградени допълнителни хотели“. Тя припомня също така, че по закон не би трябвало хотелите да се пускат в експлоатация, ако нямат пречиствателни съоръжение, обаче това е било сторено. “Държавата просто не участва в процеса и ние сега влизаме – и заварваш цялото това безобразие! Идват хотелиерите вчера и туристическият бранш и казват: ние не може да плуваме в морето, защото 100 хиляди и кусур, все едно, си ходят в самото море, защото тръбичките водят в самия плаж! „Дайте пари!” – Дянков казва: „Отивам в Брюксел и няма да се върна! Няма откъде да извадя 50 милиона!” А когато е трябвало всичко това да се прави, не е направено. Но сега – да вдигнем ръце от този проблем и ние, е абсурд“, казва Борисов.

Той посочва и като проблем това, че хотелиерите лъжат с броя на нощувките, като документално пред МВР отчитат само първата при регистрацията на туристите. По думите му сега МВР и финансовото ведомство се разбират отчитането да става при напускането на хотела. Така щели да се съберат по техни оценки допълнително 75 млн. лв. от туристически такси.

От разговора става ясно, че сега. усилията ще са съсредоточени в решаването на проблемите с отпадните води в Златни пясъци, а следващата година и в Слънчев бряг, където също съоръженията за пречистване на отпадните води не са достатъчно. На финала Борисов отсича, че с парите от новия туристически данък ще се оправят двата курорта“ наред с всичко, което се прави – магистрали и т.н.

“Едната година се мобилизираме за единия комплекс, паралелно с това да се правят проекти и работи за „Слънчев бряг” и догодина да го задействаме него. Ще плъзне епидемия! Това нашите конкуренти от съседните държави, ще го използват. Затова ние ще вложим толкова усилия да помогнем на този бранш, без да имаме вина“, обобщава Бойко Борисов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.