Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата се нарежда като кредитор да си иска 400 млн. лв. от "Кремиковци"

Шансовете обаче да си върне и лев от сумата са нищожни

10 коментара
Държавата се нарежда като кредитор да си иска 400 млн. лв. от "Кремиковци"

Държавата ще се нареди като кредитор, за да си иска около 431 млн. лв. от "Кремиковци", които са били отпуснати на комбината за преструктурирането и оздравяването му през 1999 г. Това е решение на съда на ЕС в Люксембург, според който парите са били непозволена държавна помощ.

Има някакви шансове държавата да си върне част от тези пари, коментира министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев в неделя.

"Становището на съда е, че това е била помощ, която следва да се възстанови, така че ние сме следващият кредитор", каза министърът.

Той припомни, че дело за нареждане на държавата сред кредиторите на комбината води министерството в Софийския градски съд. И ако окончателното решение на СГС е такова, каквото е становището на съда в Люксембург, това означава, че държавата се връща като следващия кредитор с тази сума плюс лихвите, която обаче не е обезпечена с активи. Но каквито и приходи да има оттук нататък синдикът, те ще обезпечат вземанията ни като държава, посочи Добрев.

Цялата процедура е до голяма степен формална, защото ако министерството не предприеме никакви стъпки за изискване връщането на сумата, може да бъде сакнкционирано от ЕК за непозволена държавна помощ.

През април миналата година новорегистрираното дружество "Елтрейд къмпани" купи обявените за продан активи на фалиралото предприятие срещу 316 млн. лв. Тези средства обаче са няколко пъти по-малко от общата сума на натрупаните дългове, която е около 1.5 млрд. лв. без парите на държавата В пълен размер парите си получават само работниците, НАП и някои от кредиторите, чиито вземания са били обезпечени с активи още преди комбинатът да фалира.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #10

    7, точно това исках да прочета (аз, №5). Очевидно, написаното в статията е изключително повърхностно и невежествено. А че държавата ще се нареди на опашката на кредиторите, добре. Макар че далеч по-добре би било държавата да не беше допускала така безконтролно този списък да е дълъг, а възможностите за покриване на задълженията нищожни...

  2. Анонимен
    #9

    Европейският съюз дава на държавата възможност да си вземе пари, които по принцип не е трябвало да дава, но понеже става въпрос за 1999 г. и за правителството на Иван Костов костовистчетата са се загрижили да не се опетни "святото" му име, а държавата кучета я яли - девиз на повечето български политици.

  3. Анонимен
    #8

    Парите от Кремиковци да ги плати от джоба си "великият" и незабравим с безумното си диктаторско управление Иван Костов. Може да го подпомогнат и Нейнски и останалите министри в правителството му. Достатъчно се оядоха всички те и политици от останалите партии от сделки с държавното имущество.

  4. Анонимен
    #7

    Уважаеми форумци,
    По-надолу ще се опитам накратко да Ви обясня какво всъщност е решил Европейският съд и че то няма почти нищообщо с написаното в статията. Преди това обаче ще Ви посъветвам по въпроси свързани с решенията на Комисията и на Съда на ЕС за държавни помощи и всякакви други области на правото на ЕС да не използвате като източник:

    1. Изказвания на български министри (Делян Добрев, Мирослав Найденов, Бойко Борисов и т.н.) защото те и представа си нямат, за какво става дума и в обкръжението

  5. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #6
  6. Анонимен
    #5

    Странно решение... Почти невероятно... Тогава Кремиковци беше държавно предприятие, за разлика от частните компании и банки сега. Чакам допълнителна информация.

  7. Анонимен
    #4

    Ама как ще бъде санкционирана за държавна помощ, като това е станало 1999 година. Тогава нито сме били в ЕС, нито сме си мечтали за такова нещо.

  8. Анонимен
    #3

    точно така, а ако ЕК разбере как дружеството е продавало като своя собственост държавни активи дадени му за ползване?

  9. Анонимен
    #2

    през 1999 България не е била член на ЕС, следователно никой не може да и приписва нарушение на ЕС правото за периода, а именно държавна помощ. Дори това да е така, да речем че се е случило. Следват две събития: Държавна помощ от много държави за гръцките банки. т.е държавни помощи от Германия и Франция за търг. дружества каквито са банките. и две: държавна помощ от Германия за автомобилната и индустрия. С която фолксваген оцеляха. Айде да не се правят от ЕС, който си е вече чисто издание на съветския

  10. ARROGANT
    #1

    Ах, на мама министерчето! http://store.img-share.eu/Kalinka_jpgOE9XeXn_thumbchence.jpg

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.