Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата ще продължи да бави безнаказано плащанията на фирмите

5 коментара
Държавата ще продължи да бави безнаказано плащанията на фирмите

Държавата ще продължи да плаща със закъснение на фирмите по вече сключени договори, без да им дължи лихва за това. Парламентарната комисия по правни въпроси отхвърли законопроекта на бившия финансов министър Пламен Орешарски от БСП и група депутати. Причината беше, че текстовете се оказаха юридически неиздържани.

 

Орешарски не присъства на заседанието на комисията, но колежката му Мая Манолова се опита да защити на промените в Търговския закон, обосновавайки ги с европейска директива.

 

Редица фирми фалираха заради забавените плащания на държавата, каза Манолова пред комисията. По думите ѝ други компании са били принудени да се съгласят да получат със 7-10 на сто по-малко от сумите, което е имало да вземат, само и само да им бъдат платени.

 

Идеята на промените беше държавата да плаща лихви на фирмите, когато им бави плащания. Комисията за защита на конкуренцията да следи дали си изпълнява задълженията.

 

Дори и сега всички субекти по Търговския закон имат еднакви права и всеки може да си ги търси по съдебен ред, каза Юлияна Колева от ГЕРБ. Според нея философията на промените е сбъркана и се прави "безсмислен удар в празно пространство".

 

Предложените промени са опит за непозволено администриране на търговски взаимоотношения, каза Колева. Тя заяви, че принципно е склонна да се мисли как да се накара държавата да не бави плащанията. Това обаче трябва да стане с промени в други закони по примера на общините, където се даде право фирмите да искат запориране на сметките на местната власт при неплащане.

 

По този въпрос обаче се произнесе Конституционният съд, който разреши от тази възможност да могат да се възползват фирмите само по отношение на общинските бюджети, докато за държавния това не е възможно.

 

Манолова се възмути, че няколко дребни промени са отхвърлени на първо четене, докато в същото време комисията прие съзнателно изцяло сбъркан законопроект на правителството за публично-частното партньорство с мотива "Дайте да го гласуваме и ще стои, докато се освободи някой да го напише грамотно" на шефа на правната комисия Иска Фидосова.

 

Задълженията на държавата към бизнеса в края на май възлизаха на 206 млн. лв., каза финансовият министър Симеон Дянков през юли в отговор на депутатско питане. Тогава той посочи, че спрямо 31 декември 2009 г. просрочените задължения към доставчици и изпълнители са намалели с 400 млн. лв.

 

Невъзстановеният ДДС на фирмите към края на май пък беше 290 млн. лв. От тях 205 млн. лв. били към фирми с издадени заповеди за ревизия, а другите на лица, на които са издадени заповеди за спиране на сроковете за възстановяване.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #5

    Няма никаква информация нито в България,нито в ЕС държавата да не е изплатила задълженията си към фирми ,които са изпълнили законово задълженията си за спечелване на търгове и свършване на работата по определен от държавата проект.Разбира се ,че вероятно има сключени стари договори с държавата,които нито са изпълнени ,нито са почвани изобщо,но тези фирми са били "абонирани"за бюджета най-вероятно.Само ,че бюджета е от всички ,за всички,а той,бюджета е доста скромен?Защо ли ?

  2. Анонимен
    #4

    Колева ти не знаеш ли,че се бавят плащанията с години и после подписвахме споразумения за 10% отбив, и че прекратиха сключени договори без всякакви последствия.

  3. Анонимен
    #3

    Предложението беше така написано, че забраняваше договарянето на каквито и да е отложени плащания над 60 дни. Независимо дали се дължат лихви за всеки ден след 60-тия, независимо дали за сделки между две фирми или за сделки, в които участва и държавата.

    Отложените плащания (договорени от двете страни, а не "по усмотрение" на платеца) са стандартна практика в цивилизования свят. Предложението, което ги забранява би било груба намеса в бизнес отношенията и щеше да навреди сериозно на и без това намалелите

  4. Анонимен
    #2

    Нагли наглеци!Парите за спортната зала,чията лента рязаха преди половин година още не са платени.

  5. поп Грую
    #1

    Естествено ще ги бави ,иначе откъде това некадърно управление на треторазрядни милиционери ,с един Тиквун начело,ще рапортува как държи бюджета в рамките на минимум бюджетен дефицит ! Ама това ,сокато измрат малките,а след тях и средните фирми . След това ,Жан Виденов и неговия иконимически министър ,специалиста по "устойчиво развитие" Румен Гечевще ви се сторят управленски виртуози

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.