Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавният ВиК холдинг с нов борд, двама шефове и надзор

1 коментар
Държавният ВиК холдинг с нов борд, двама шефове и надзор

Пълна промяна е предприело регионалното министерство в държавния ВиК холдинг, където правителството на ГЕРБ наля 1 млрд. лв. за подобряване водоснабдяването и за инфраструктура, а вместо това дружеството досега само раздава заеми на своите дъщерни дружества – държавните водни оператори, и то основно за погасяване на техните дългове.

В петък от ведомството обявиха, че е отстранен целият Съвет на директорите и вече ходингът има управителен и надзорен съвет. Такава бе структурата до януари 2021 г., когато бе променена при едни от поредните назначения.

Така от старото ръководство е останала само директорката Ирена Георгиева, но тя вече ще представлява холдинга заедно с 33-годишния Лозко Лозев, който е сред новите назначения и фактически става първи директор, а Георгиева ще е втори. Лозков ще е председател на УС, а Георгиева – негов замекстник. Останалите нови двама членове на управата са Владимир Бибов и Атанас Бояджиев.

Отстранени от ръководството са Теодора Пакулева, Пламен Манолев, Любен Петров и Божидар Спасов.

Във върнатия като звено в холдинга надзор са назначени ВиК инженерът и дългогодишен преподавател в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) проф. д-р инж. Ганчо Димитров като председател, както и Кирил Симеонов, Росица Димитрова, Дафинка Семерджиева и Богомил Петков.

Решението за промяната е на регионалния министър Андрей Цеков, който е от "Продължаваме промяната".

Връщането на двустепенната форма на управление цели да се оптимизира работата във ВиК сектора и да засили проектите за модернизация на ВиК мрежата и инфраструктурата, да реализира редица големи водни проекти, с които да се подобри качеството на предлаганите услуги за гражданите, се казва в съобщението на МРРБ. Оттам уточняват, че промените се очаква да подпомогнат ВиК операторите при реализацията на проектите им с европейско финансиране и да допринесат за финансовото оздравяване на ВиК дружествата от структурата на ВиК Холдинга.

Ведомството допълва, че разчита експертите от Надзорният съвет и Управителния съвет на "Български ВиК холдинг" да направят в спешен порядък анализ на реалното състояние на 24-те дъщерни дружества и да предложат мерки за финансово оздравяване на ВиК операторите, за да заработи ВиК Холдингът като инвестиционно дружество, което подпомага проекти за модернизацията на ВиК инфраструктурата

Предстои вписването на решенията в Търговския регистър.

Кои са новите в управата на ВиК холдинга

Реално само Ирена Георгиева запазва поста си, но с отслабени функции. Тя бе назначена през август 2022 г. Завършила е право в СУ "Св. Климент Охридски", където е защитила и докторантура по финансово право.

Фактически новият директор Лозко Лозев е завършил "Водоснабдяване и канализация" в УАСГ. Бил е главен инженер на "ВиК" ЕООД Хасково, занимавал се е с проектиране на водопроводни и канализационни мрежи, поддръжка и ремонт на ВиК мрежи, информират от МРРБ.

Атанас Бояджиев вече е бил част от ВиК холдинга – в първия му надзорен съвет пир създаването на дружеството. Преди това е работил по европейски проекти в различни институции, бил е съветник в политическия кабинет на МРРБ от 2017 г. до 2021 г. и е отговарял за политиките в сферата на регионалното развитие, ВиК сектора и нормативното законодателство.

"Владимир Бибов притежава магистърски степени по "Публични финанси" от УНСС и "Журналистика и медии" от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Има 14 г. опит във финансовия сектор, 5 години от които в Комисията за финансов надзор. Бил е съветник в политическия кабинет на МРРБ в периода юни – август 2023 г., като е отговарял за политиките във ВиК сектора“, се казва в съобщението на МРРБ.

Съставът на новия надзор

Председателят на възстановения надзор е проф. д-р инж. Ганчо Димитров е магистър строителен инженер по водоснабдяване и канализация от университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), като има и специализации в Москва и във Виена, информират от МРРБ. В момента той преподава в катедрата "Водоснабдяване, канализация и пречистване на водите" (ВКПВ) в УАСГ. "Зад гърба си има реализирани над 90 проектантски и научноизследователски проекти в областта на установяването на загубите на вода и разработване на рационални технически решения и системи за намаляването им, мониторинг на водопотребелението в сгради и населени места, проектиране на бързи самопромиващи се филтри за пречиствателни станции за питейни води (ПСПВ)“, пише още в съобщението на МРРБ. Ведомството допълва, че проф. д-р инж. Ганчо Димитров е внедрил във водоснабдителната практика проекти с доказано намаление на загубите на вода и броя на авариите.

Инж. Росица Димитрова е инженер химик , чийто професионалният ѝ път минава във "ВиК" ЕООД – Благоевград, като в периода 2014-2021 г. е била управител на водното дружество. Под нейно ръководство са внедрени енергийно-ефективни мерки в пречиствателни станции за отпадъчни води (ПСОВ) Благоевград, ПСОВ Разлог, ПСПВ Гоце Делчев, изградена е и фотоволтаична инсталация на територията на ПСОВ Благоевград, сочи визитката ѝ.

Богомил Петков е завършил Стопанската академия "Д. А. Ценов" в Свищов. Работил е в частния сектор, член е на управата на Камарата на строителите в България, бил е народен представител в 47-то и 48-то Народно събрание“, съобщават от МРРБ.

Кирил Симеонов е завършил "Икономика и мениджмънт" в Университет Охайо Уеслиън, САЩ и има магистърска степен по Международен мениджмънт от Университет Бокони – Милано, Италия. Занимавал се е с търговия с акции и финансови деривати, бил е народен представител в 45-то, 46-то и 47-мо Народно събрание.

Дафинка Семерджиева е юрист от ЮЗУ "Неофит Рилски". Била е главен юрисконсулт на Община Пещера, заместник-кмет на Община Пещера (от 2007 г. до 2009 г.) с ресор европейски проекти, заместник-областен управител на Пазарджик. През последните 10 години работи като адвокат“, съобщават от МРРБ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Отбелязвам
    #1

    Важното е като се строят мостове да не падат. В Пловдив през Марица има един Железен ж.п. мост, строен от германците през 1936. По него от тогава всеки ден минават по 30-40 товарни и пътнически влака - още не е мръднал. Другите 5-6 моста /за автомобили и пешеходци/ от тогава са падали по 2-3 пъти. Това е като разликата между аутобана Виена - Мюнхен от 1934 /който още не е ремонтиран/ и тънкия асфалт.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.