Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Демокрацията по света отслабва поради войните и политическата поляризация

4 коментара
Демокрацията по света отслабва поради войните и политическата поляризация

Демократичните стандарти в световен мащаб са се понижили през 2023 г. поради разпространението на войни, авторитарни практики и спадащи нива на доверие в традиционните политически партии, предаде Франс прес, като цитира проучване на отдела за проучвания и анализи на сп. "Икономист".

През 2023 г. сред демокрациите са се наредили още две държави - Парагвай и Папуа Нова Гвинея. Въпреки това средният глобален индекс е спаднал до 5.23 от 10 от 5.29 през предходната година, което е най-ниското му ниво от публикуването на първото проучване през 2006 г.

България е паднала от 57-о на 62-о място, като остава сред страните, чиито демокрации изпитват проблеми.

"Това влошаване на състоянието на демокрацията в света се дължи главно на негативните тенденции в недемократичните държави, като например възобновяването на насилствените конфликти и авторитарните мерки", се отбелязва в доклада.

От 74 считани за демократични държави (от общо 167 изследвани), само 24, представляващи едва 7.8 % от населението на света, са описани като "пълни демокрации", т.е. "държави, в които не само се зачитат основните политически и граждански свободи, но и в които има тенденция да се поддържа политическа култура, благоприятстваща просперитета на гражданите".

Останалите петдесет, от САЩ до Израел, през Бразилия и Тайланд, принадлежат към групата на демокрациите, които изпитват някои затруднения. В тях "се произвеждат свободни и честни избори и въпреки че има проблеми (например посегателства срещу свободата на медиите), основните граждански свободи се спазват", според проучването.

Тази година към тази втора категория се присъединиха Парагвай и Папуа Нова Гвинея.

Останалите държави са разделени между "хибридни" и "авторитарни режими" според индекса, изчислен въз основа на пет критерия: изборни процеси и плурализъм, функциониране на правителството, политическо участие, политическа култура и граждански свободи.

Нигер, загубил 29 позиции (до 141 място), и Габон (с 28 места до 146 място) са двете държави, които са претърпели най-голям спад в класацията. И двете страни преживяха държавни преврати през изминалата година.

Западна Европа е единственият регион, който подобрява резултата си, като изпреварва Северна Америка, която не е начело "за първи път от създаването на индекса през 2006 г.".

Все повече страни се сблъскват с "намаляване на доверието в основните политически партии и лидери" и се поддават на "културни войни" от рода на тези, които отдавна са характерни за САЩ", се отбелязва в доклада.

Западна Европа също се сблъсква с ниското ниво на доверие в управляващите и поляризация "около въпроса за имиграцията".

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Практик от София
    #4

    В постинг 2
    Борянка за кой ли път слага етикети, без да има задълбочени знания по темата...

    В началото на трийсет и седма година, Борянке, се провеждат общински избори, замислени като автентична проба за обществените нагласи. За първи път жените получават избирателни права. Отличните резултати насърчават царя и управляващите да възстановят Народното събрание, запазвайки безпартийния модел. Година по-късно са осъществени парламентарни избори при мажоритарна система. На депутатските банки сядат

  2. anton nikolov
    #3

    Дължи се най-вече на безличните и слаби западни лидери като Тъпак Обама, при когото Америка абдикира от световното си лидерство и остави Раша да си разиграва коня по света или като продажната гедерейка Меркел, наложила вето на влизането на Украйна в НАТО и която крепеше режимите на Орбан и Мутрата и правеше метани на Ердоган.

  3. boriana
    #2

    Така е била картината и преди ВСВ. В цяла Европа се надигнали десни-? (какво е дясното в НСГРП-?, за мен Възраждане е по-лява от БСП) политичедски течения, някъде дошли даже на власт. В България превратът 1934 г., отмяната на изборите, и задкулисното управление на царя, по- точно правителства и НДС с доста царедворски прекършен гръб.

  4. jivka65
    #1

    Много тревожна тенденция

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.