Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Денкташ и Турция са под пара за Кипър

0 коментара

Турският кипърски лидер Рауф Денкташ е изправен пред най-голямото предизвикателство в близо 30-годишното си управление: хората му скандират за мир, докато неговата битка е отражение на една по-широка борба в родината-майка Турция.

Десетки хиляди кипърски турци се очаква да се съберат на мирен митинг по улиците на разделената столица Никозия днес. Много от тях вероятно ще издигат лозунги, призовавайки кипърския турски лидер Рауф Денкташ да подпише споразумение за повторно обединение на острова или да се оттегли.

Кипър бе разделен през 1974 г., след като турските войски нахлуха на острова в отговор на кипърски гръцки преврат, подкрепен от Атина и имащ за цел съюз с Гърция. Оттогава Денкташ управлява северната една трета на о-в Кипър - самообявилата се т.нар. Севернокипърска турска република, подкрепяна военно и финансово от Анкара.

Посредниците в преговорите между двете общности са разтревожени, че ако не бъде постигнато споразумение за повторно обединяване на Кипър, средиземноморският остров ще се присъедини разделен към ЕС през 2004 г. Това от своя страна би затвърдило едно разделение, което е постоянен източник на напрежение между Гърция и Турция /последната също кандидат за членство в ЕС/.

Предишните турски правителства заплашваха да анексират Северен Кипър, в случай че ЕС приеме острова без да бъде намерено разрешение. Правителството на Партията на справедливостта и развитието /ПСР/ обаче досега не е правило подобни изявления. ПСР спечели парламентарните избори в Турция през ноември.
В предишните правителства позицията бе приблизително следната: "Дори и да няма решение, липсата на решение е решение". Това бе преобладаващото мнение, каза журналистът от Миллиет Сами Коен.

За първи път сега, паралелно с новата линия по отношение на т.нар. Севернокипърска турска република, налице е управляваща партия, която казва: "Дошло е времето за решение. Тази възможност не бива да се пропуска."

Отстъпчивата политика на ПСР по отношение на Кипър е най-новият източник на напрежение между партията и свирепо бранещата светската система армия. Военните гледат с дълбоко подозрение на ислямските корени на ПСР.

Турция приема за стратегически важен разположения близо до южната ѝ граница Кипър и поддържа там около 30 000 военнослужещи.

МИРНИЯТ ПЛАН НА ООН

Предпоставка за постигане на споразумение между кипърската гръцка и кипърската турска общност е новият мирен план, представен миналата година от генералния секретар на ООН Кофи Анан и основаващ се на партньорство между две компонентни държави.

Проучване на общественото мнение, публикувано в авторитетния кипърски турски всекидневник Къбръс миналата седмица, сочи, че голяма част от кипърските турци подкрепят плана на Анан.

Опозиционният лидер Мехмет Али Талат също изрази мнение, че Денкташ трябва да се оттегли.

Факт е, че Денкташ бе избран от кипърския турски народ. Той представлява хората - това е друг факт. Денкташ обаче не представлява благото на кипърските турци, а очевидните интереси на Турция, заяви Талат.
През последните няколко седмици Денкташ многократно отказва да бъде интервюиран от Ройтерс, но в петък написа отворено писмо до вестник Къбръс в отговор на критиките, отправени от вестника. По думите му много положителни точки в плана на ООН са резултат от неговите усилия.

Не мога да игнорирам и да си затварям очите по други въпроси, които безсмислено отстъпват от нашите интереси. Аз имам отговорност към моя народ и същевременно съм отговорен пред родината-майка Турция, казва Денкташ.

Турция отчаяно иска да се присъедини към ЕС и много турци започват да разбират, че тази амбиция може да бъде помрачена, ако само кипърските гърци влязат в съюза, а кипърската турска страна или Анкара бъдат обвинени за това, че не са постигнали споразумение.

Специалният пратеник на ООН за Кипър Алваро де Сото посети Анкара през уикенда на път за острова. Той изрази надежда, че кипърският президент Глафкос Клиридис и кипърският турски лидер Рауф Денкташ ще подновят преговорите помежду си тази седмица "целенасочено и осъзнавайки спешността на ситуацията". ООН определи 28 февруари за краен срок за постигането на споразумение.

Миналата седмица турското министерство на външните работи обеща да преразгледа близо 30-годишната си политика по отношение на Кипър, което наведе на размисли, че новият подход на управляващата ПСР започва да действа.

От години политиката на Турция по отношение на Кипър е била стабилна в известен смисъл, но инертна, казва Коен. Той обаче допълни, че е твърде рано да се твърди, че има цялостна промяна в Анкара.

Има ястреби и гълъби. И двете страни поддържат гледните си точки. Това, което е важно за военните, е да бъдат продължени споразуменията за сигурност. Според тях Кипър е твърде важен за Турция. Той не може да бъде оставен напълно извън неин контрол, посочва още журналистът от Миллиет.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.