Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Депутатите започват със законите за ЕС независимо от липсата на правителство

11 коментара

Притиснати от времето, политическите формации в 40-то Народно събрание решиха да не чакат преговорите за съставяне на правителство и веднага да започнат с неотложната законодателна дейност. За целта и седемте партии и коалиции, след конституирането на 40-то НС идния понеделник ще излъчат временни състави на постоянните парламентарни комисии, стана ясно след поредната среща на контактната група, която уточнява правилата на работа на новото Народно събрание.

Комисиите ще се занимаят с най-неотложните и важни законопроекти, свързани основно с членството ни в ЕС.

ОДС против идеята председателя на НС да е от БСП, от НДСВ още мислят

ОДС не подкрепя решението председателят на парламента да се излъчи от най-голямата политическа сила - БСП. Около тази идея се обединиха няколко часа по-рано представители от всички седем парламентарно представени сили в 40-ия НС.

Сините категорично няма да подкрепят нито червена номинация, нито лявоцентристка кандидатура в пленарна зала, но са готови да водят разговори с други десни сили за обща номинация. Това стана ясно от заявката на лидерът на ОДС Надежда Михайлова след първото заседание на сините парламентаристи в четвъртък.

Още

България разполага само с три месеца – юли, август и септември, за да приеме необходимите законодателни промени във връзка с поетите ангажименти пред Европейския съюз. През октомври Европейската комисия ще излезе с годишния си доклад за напредъка на страната, според който ЕС ще прецени дали да отложи членството ни за една година. Ключовите сектори, в които се чакат конкретни промени, са съдебната реформа, земеделието, интелектуалната собственост, околна среда и услуги.

За Mediapool Димитър Абаджиев от ДСБ обясни, че е необходимо да се проучи предварително по кои от законопроектите е постигнат консенсус в предишния парламент, докъде е стигнала работата по тях, за да могат сега да се приемат безпрепятствено. Той уточни, че за всеки законопроект, дори и приет вече на първо четене от предходния парламент, законодателната процедура сега трябва да започне отначало.

Временните комисии ще започнат работа най-късно до седмица след конституирането на парламента.

Парламентаристите обаче не бяха така категорични, както преди изборите и отклониха въпроса дали ще работят през август, за да успеят да свършат всичко. Най-важното условие на Брюксел е да се приеме новия Наказателно процесуален кодекс, за който всички политически сили твърдят, че е свързан с много работа, дори като основа да се ползва вече готовия проект на сегашното правителство в оставка.

Зам. председателят на БСП Румен Овчаров отклони конкретен отговор на въпроса ще работят ли депутатите и през август, като се оправда с неприетия все още правилник на 40-ия парламент, от който зависело дали народните представители ще се простят с лятната си ваканция.

Следващата седмица депутатите ще приемат и декларация за основните приоритети в работата на 40-то Народно събрание, решиха още политиците. Текстът ще се подготви от група с участието на всички политически формации и ще бъде готов до идната сряда или най-късно в четвъртък.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Emil
    #15

    Maitap be Welly!

  2. Ka4amak
    #14

    Nik e prav.Za edin mesez nichto niama da se napravi.Balgaria chte bade otriazana ot PRESAEDINITELNIA PROZES.Jalko,triabvache da opitame s Evropa,a posle da izlezem,ako ne ni otarva,vsiaka darjava e svobodna da napusne,kogato iska.No...

  3. депутат
    #13

    а почивната база по морето празна ли да остане???

  4. избирател
    #12

    не, да се пуснат социално слаби граждани да летуват, докато депутатите работят в името на европейското бъдеще на България...само че си знам, че няма да стане гнусни паразити такива :(

  5. PinkPanther
    #11

    Хубаво е де се сформира правителство бързо. Но да погледнем историята:7ВНС избори 17.06 - правителство 28.09!36НС избори 13.10 - правителство 08.1137НС избори 18.12 - правителство 25.0138НС избори 19.04 - правителство 20.0539НС избори 17.06 - правителство 24.0740НС избори 25.06 - правителство ??.??Най-бързо е съставено правителството на Ф. Димитров - след 25 дни, а най-бавно на А. Луканов - след 3 месеца и половина. Най-често процедурата отнема около месец. Това е положението, така че спокойно!

  6. Гери
    #10

    Депутатите започвали работа с нови закони ,господи колко грях има в тези депутатски бъртвежи.Та нали още на 11 юли ще се изпокарат кой къде да седи в пленарна зала,нали няма да се разберат за председател на НС, за какви закони ни лъжат че ще разглеждат, какви деклараций ще приемат ,Защо тези хора не отстъпят и да вървим към нови избори.

  7. PinkPanther
    #9

    Защото,скъпа Гери, изборите струват много пари. Партиите сега ги нямат. Охарчиха се. Второ - на 25.06 гласуваха 3600000 души, на следващите ще излезнат 2000000. И трето - когато започнат да сформират 41 парламент отново ще ги ругаят, че не мислят за народа,а се карат за места. Тези народни представители още нищо не са направили, а много хора вече ги мразят. Все пак ние сме ги избрали.

  8. кънчо
    #8

    кое е по демократично:нови избори или задкулисни договорки.

  9. PinkPanther
    #7

    Въпросът е риторичен. След избори винаги има договорки. Имаше ги и след предишните. Даже по Конституция се провеждат консултации между политическите сили. Това по своята същност са пазарлъции (Ние ще Ви подкрепим, но искаме трима зам. министри и 4 областни управители и т. н.) Тези разговори са трудни и на могат да се водят на площада. И дори да се проведат най-демократичните и представителни избори ти задължително ще бъдат последвани от нови консултации. С изборите процедурата на свършва, а тепърва започва.

  10. Nik
    #6

    ЧЕТИРИ ГОДИНИ СЕ ЗАНИМАВАХА С ИГРИЧКИ ЗАЕДНО С ЧЕРВЕНО-ЖЪЛТАТА МАФИЯ, СЕГА ИСКАТ ЗА 1 МЕСЕЦ ДА ПРОМЕНЯТ ЗАКОНОДАТЕЛСТВОТО. ПРИ НОРМАЛНИ ПРАВОЗАЩИТНИ ОРГАНИ, САМО ЗАРАДИ МАГИСТРАЛА "ТРАКИЯ", МАДРИДСКИЯ ШМЕКЕР И КАГЕБИСТКИЯ МУ АНТУРАЖ ТРЯБВАШЕ ВЕЧЕ ДА СА "РАИРАНИ". А ТОЙ ИМА ПРЕТЕНЦИИ ЗА МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ...КАКЪВ КЪСМЕТ ЗА НЕГО, ЧЕ РОДИНАТА Е БЪКАНА С МАЛОУМНИЦИ-КОМУНОИДИ...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.