Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Десетгодишен пик отбеляза добивът на полезни изкопаеми у нас

2 коментара
Минната индустрия продължва да расте като продукция и стойност

Най-високото си ниво през последното десетилетие отбеляза общият добив на полезни изкопаеми у нас през 2022 г., като най-съществен принос за това имат въглищата, заради енергийната криза, породена от войната на Русия в Украйна. Значителен ръст има и в приходите от продукцията на минния бизнес, което на свой ред води до повече отчисления в бюджета под формата на концесионни възнаграждения. Браншът остава сред най-високо платените в страната, продължават и инвестициите в опазване на околната среда. Това сочи годишният доклад на Българската минно-геоложка камара (БМГК) за 2022 г., в който са използвани данни на Министерството на енергетиката, обявен в Деня на миньора, честван на 18 август, когато се почита Св. Иван Рилски.

Добивът през миналата година е достигнал 126.6 млн. т, което е с 8% повече спрямо предходната година и макар да е по-нисък от миналогодишното увеличение с 10 на сто, достига връх за последното десетилетие и затвърждава тенденцията на растеж в сектора.

Най-съществен е ръстът на въгледобива (лигнитни въглища), с 28% спрямо 2021 г., достигайки обем от 35.7 млн. т. Това се дължи на кризата с високите цени на природния газ, което доведе до възобновяване дейността на редица ТЕЦ в Европа и балканския регион. Дори държавните Мини "Мариця Изток" за пръв път в 70-годишната си история реализираха износ на въглища в Сърбия през миналата година.

Нарастване има и при рудодобива – с 13% или общо 41 млн. т., което се дължи на по-големия добив на медни руди през 2022 г. Добивът на индустриални минерали отчита ръст, но с 9%, достигайки 14 млн. тона.

Количеството на добитите индустриални минерали обаче намалява с 9 на сто през 2022 г. до близо 38 млн. т. Продължава и негативната тенденция от 2019 г. насам за спад на скално-облицовъчни материали – сега намалението е 14%. Добивът на течни горива остава без съществена промяна през годината, отчита браншът.

Добитата през миналата година продукция е за близо 4.2 млрд. лв., по предварителни изчисления, което е с 13 процента повече спрямо предишната година. Принос за това имат и повечето изкопани количества руда и въглища, но основната причина е по поскъпналите неметални материали и суровини. Традиционно рудодобивът е с най-висок дял в осигурените приходи - 61%. Следват го неметалните минерали и суровини с 18% и добивът на твърди горива със 17%.

Според данните на енергийното ведомство, интензитетът на външната търговия с минерални суровини се увеличава значително, както при вноса, така и при износа.

Продуктите на минерално-суровинната индустрия през отчетния период формират общо над 7 млрд. евро износ, което е ръст със значителните 134%. Това се дължи на значителното увеличение при горивата, които заемат най-съществен дял (70%) от общото количество на изнесени стоки за сектора. Растеж на износа има и при индустриалните минерали (32%), докато металните полезни изкопаеми бележат спад от 8% в стойностно изражение.

Вносът през 2022 г. достига двоен размер в сравнение с нивото си от предходната година или 12.2 млрд. евро. Основният ръст (139%) се отчита отново при горивата, които са с най-съществен дял във външната търговия с минерални суровини. Увеличение има в стойността на останалите внесени суровини, поради по-големите количества.

Статистиката сочи, че остава тенденцията за значително превишение на вноса спрямо износа, което отразява неизползвания потенциал на минния отрасъл в полза на платежния баланс на страната.

Браншът е платил на държавата 130 млн. лв. концесионни възнаграждения, което е с 14 процента повече спрямо предходната година. Той се дължи на по-големите плащания, свързани с добива на енергийни суровини и на метални полезни изкопаеми.

Продължават да намаляват заетите в добивната индустрия с нови 3 процента, но производителността нараства. Най-голям е спадът на работещите във въгледобива – за последните десет години те са с 33 на сто по-малко. В рудодобива се запазва заетостта, но и там има спад, предимно заради въвеждането на модерни технологии.

По-ниската заетост се компенсира с по-висока производителност на труда. Тя е нараснала за година с 24 на сто и един човек в бранша е произвел продукция за 191 344 лв. Това е значително повече от средната производителност за индустриалния сектор.

Средната годишна заплата в отрасъла също остава сред най-високите в страната. Средногодишното трудово възнаграждение през миналата година е било 28 488 лв. - или с 10 процента повече в сравнение в 2021 г. Заплатата остава с 40 на сто над средното за страната и е на четвърто място от икономическите дейности след IT сектора, финанси и енергетика.

Около 75% от трудещите се в сектора са заети в големите предприятия, а останалите в малки и средни. Най-много остава работещите във въгледобива - 40% от заетите в минната индустрия, следва рудодобивът с 33% и добивът на неметални полезни изкопаеми с 21%. Най-малко са наетите в добива на нефт и газ и спомагателните дейности в добива – общо 6%, сочат още данните на БМГК.

За съжаление обаче браншът отчита ръст на трудовите злополуки с 10 процента до 102, но въпреки това техният брой остава от най-ниските в последните десет години.

Сред членовете на камарата от години има компании с нулев травматизъм по време на работа – сред тях са "Асарел - Медет", "Дънди Прешъс Металс Челопеч", "Каолин", "Имерис Минералс България" и др.

Наред с положителните примери, които могат да се дадат, обаче има много предприятия, които е необходимо да положат по-сериозни усилия и значителни инвестиции в тази сфера, отбелязва се в доклада.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. т€еритория на Мики Маус
    #2

    Африканска колониална територия. Добива и изнася полезни изкопаеми за колониалните господари.

  2. Горскио
    #1

    Честито. Като оставим настрана въглищата и инертните материали, т. е. евтините изкопаеми, не се знае какво се добива в Територията. Според митническите декларации изнасяме концентрат за Намибия. Какво има в този концентрат Българите могат само да гадаят. А иначе Медияпул набляга на медийните опорки на Дънди и компаниите, използувани за камуфлаж от Рио Тинто - как средните заплати били с 40% по-високи от средните за страната, колко работни места осигурявали, какви били социалните придобивки. Не знам кое е за предпочитане - Вагнер или западните добивни компании ( и Хонг-Конгските включваме тук, все пак доайенът Чичко Роотшилд там живее под крилото на Китайската компартия за най-сигурно)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.