Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Диалогът Атина - Анкара в перспективата на 2004 г.

0 коментара

След период на относително затишие, през следващите месеци се очакват важни развития в гръцко-турските отношения. Знак за това даде самият министър-председател на Гърция Костас Симитис, след като на последното заседание на министерския съвет заяви, че през следващите две години ще акцентира върху външната политика.

Предвиденият двугодишен срок не е случаен. Първо, съгласно резолюцията от Хелзинки, ако до 2004 г. висящите въпроси между Гърция и Турция не бъдат решени, те ще бъдат поставени пред Международния съд в Хага. Второ, до края на 2002 г. ще бъде взето решение относно присъединяването на Кипър към Европейския съюз.

При това положение е логично Атина да поеме инициативата, за да не бъде въвлечена в един безрезултатен диалог, както се е случвало преди, още повече, че инициатор на сегашните преговори е Хелзинки.

По въпроса за Кипър възможностите за гръцка намеса са ограничени, тъй като всичко зависи от хода на диалога Клиридис-Денкташ. Той би могъл да доведе до постигането на споразумение, но също така да създаде спънки по пътя на Кипър към Европейския съюз. Дори в крайна сметка да не бъде постигнато съгласие, Атина с всички сили трябва да съдейства за присъединяването на Кипър към ЕС.

От друга страна в интерес на Атина е въпросът за Егейско море да бъде отнесен към Международния съд в Хага, което така или иначе ще стане през 2004 г. Това обаче означава преговори с Анкара, които не трябва да се тълкуват като отстъпление от страна на Атина. Ако искат да се сложи край на напрежението между Гърция и Турция по въпроса за Егея, гърците трябва да разберат, че диалог не означава задължително отстъпки, а възможност за намиране на решение.

Диалогът по въпросите от второстепенно значение вече се изчерпва, след като внесе относително спокойствие в гръцко-турските отношения. Този факт не е никак маловажен, като се има предвид ситуацията отпреди три години. Това обаче не означава, че Анкара се е отказала от претенциите си в Егейско море, за което свидетелства нарастващият брой нарушения на въздушното пространство. Атина трябва да сложи край на това положение, като ускори диалога с Анкара, по време на който трябва да се намери общо решение на всички въпроси.

В този контекст Атина трябва да постави и въпроса за разширяването на гръцките териториални води на 12 морски мили съгласно международното право. По този начин ще се реши автоматично и старият проблем с разликата между намиращата се на разстояние шест мили граница на териториалните води и тази на въздушното пространство, която е на разстояние десет мили. Този проблем може да създаде спънки при разглеждането на гръцко-турския спор за границите на шелфа от Международния съд в Хага.

Условията, които поставя Бюлент Еджевит, и липсата на промяна в неговите позиции не благоприятстват напредъка на гръцко-турския диалог. Проблемът за Егейско море не е политически, както твърди той, а чисто правен и може да бъде решен единствено въз основа на нормите на международното право, а не с политически средства.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.