Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Диги край дунавските селища поддават

1 коментар
Диги край дунавските селища поддават

Защитната дига край русенското село Ряхово е заплашена от срутване. Повече от 5 часа водолази на Агенцията за проучване и поддържане на река Дунав безуспешно търсят под водата отворите на стари тръби, които преминават през защитното съоръжение. През тях нахлува вода със скорост от 15 куб. м в секунда. Според специалистите, най-вероятно тръбите на стара фабрика не са били добре затворени от собствениците. За укрепването на насипа на място работят над 80 души по програмите за заетост, специалисти от Гражданска защита и доброволци от селото. Голяма част от Ряхово се намира под нивото на Дунав, залято е и местното пристанище.

През последните дни са се повишили и подпочвените води, които са наводнили над 9 хил.дка засети площи и част от къщите близо до брега. Петстотинте жители на селището са подготвени за евакуация при необходимост. Вече са запушени два участъка по дигата в района. Проблем за целостта на защитните насипи създават язовците, които в момента са в размножителен период и непрекъснато прокопават тунели в предпазните съоръжения.

Нашествие от комари

Нароилите си заради наводненията насекоми застрашават дунавските селища със зарази. Дълбоката над метър вода по улиците пречи на обеззаразяващата техника. Ситуацията в понеделник остава усложнена поради опасността от появата на мародерски банди и поддаващите под напора на реката диги. Увеличават се и подпочвените води в района на дигите.

Заместник – министър на бедствията и авариите Ангел Чакъров съобщи, че са необходими около 12 млн. лв. за въвеждане на космически мониторинг. Ведомството е кандидатствало пред европейските предприсъедителни фондове за отпускане на средствата.

Реките Вит, Осъм и Искър са излезли извън коритата при устията си, заради високото ниво на Дунав, съобщиха от Министерство на околната среда и водите. За Вит разливът е около 5 км от устието на реката, за Осъм е близо 7 км., а при река Искър разливът извън коритото е 6 км. Има и разливи по устието на река Скът, при вливането ѝ в река Огоста. От ековедомството уточниха, че не очакват промяна в нивото на реките през следващите дни. Язовир “Александър Стамболийски” продължава да прелива. С малки количества вода преливат язовирите “Сухия скът”, “Косталево”, “Лесконож”. Над контролния обем са и язовирите “Йовковци” и “Ястребино”.

Ековедомството във вторник започва проверка на всички диги в Русенско, съобщиха още от там.

Общо 293 военнослужещи са изпратени да оказват помощ на населението в наводнените райони по реката, съобщиха от Министерство на отбраната. В района на Лом 118 военнослужещи продължат укрепването на дигата. Усилията са съсредоточени за надграждане на дигата в участъка от устието на река Лом до лимана. До момента са изградени още 20 см. и работата продължава. Военните наблюдават непрекъснато и крайбрежните райони на града.  Екипи на Гражданска защита отводняват жилищни сгради в Лом. Помпените станции  работят на непрекъснат режим.

Остава кризисното положение

Няма населени места с прекъснато електрозахранване, водоснабдяване и телефонни връзки, но продължава да е в сила обявеното “кризисно положение” в крайбрежните общини, съобщиха от Министерството на държавната политика при бедствията и авариите.

Критичните участъци на дигите се надграждат и се запушват местата на възможните пробиви по тях. В района на Видин работят 81 военни от инженерно – сапьорната бригада от Белене и 94 военнослужещи от механизирания батальон във Враца. 600 души от програмата за заетост ще бъдат включени от днес в пълненето на чували и в укрепването на дигите, съобщи кметът на Видин Иван Ценов. Учениците ще останат по домовете си до Великден.

Наводнени са и Южната промишлена зона във Видин, земеделски земи около местността "Чобан кюприя". Две от селата с региона - Ботево и Симеоново, са откъснати от света, тъй като пътят към тях е недостъпен заради високите води на реката. Снабдяването с провизии там става с високопроходима техника.

Отчетеното в средата на деня ниво на река Дунав при Видин е от 968 см.  В местността “Божурица” до село Синаговци е изграден палатков лагер, който може да поеме до 4 хиляди души при необходимост.

Полицаи мобилизирани заради мародери

"Има опасения от мародери, но полицейската охрана е усилена. Засега няма увеличение на броя на битовите кражби и все пак ще подчертая, че ще бъдем безкомпромисни към подобни престъпления", каза още Иван Ценов.

Водолазни групи от  министерство по бедствията и авариите отстраняват дънери по поречието на Дунав в района на безмитната зона  и село Сланотрън.

Залят е пътя Мизия-Оряхово след разклона за село Сараево и движението по него е преустановено, уточниха от екоминистерството.

Наводнени са дворове и приземните помещения на около 130 сгради в село Долни Цибър. От ВиК – Козлодуй надграждат в момента временната дига в града при километър 701 на реката. Там през нощта водата проби диги с дължина 30 м. Продължава да се увеличава нивото на подпочвените води зад дигите при селата Долни Цибър и Орсоя,  допълниха от Министерството на околната среда и водите. Констатирана е появата на мокри петна по дигите в землищата на Дъбован и Загражден.

Предприятията в заляната промишлена зона в Никопол не работят. От общината уточниха, че се задава санитарна криза  Крайбрежната улица на града и напречните улици към нея в разстояние 150 – 200 метра са залети. Наводнени са 35 къщи и са евакуирани живеещите в тях. Останалите жители на района са предупредени за евентуална евакуация. На среща с областния управител на Плевен ще се обсъдят възможностите за решаване на проблема с комарите, срещу които в момента не може да се пръска заради дълбоката вода по улиците. Доставени са 20 хиляди бутилки минерална вода в града.

Нивото на река Дунав в района на пристанището Сомовит, община Гулянци, е над преливния ръб. Към обяд водата вече е заляла плаца на пристанището.

На Дунав мост опашка от ТИР-ове

В Свищов работи постоянно отводнителната помпена станция и три агрегата и се изпомпват около 900 литра в секунда. Въведено е денонощно наблюдение на качеството на питейната вода в града.

Нивото на река Дунав при Русе остава високо и опасността от наводнения не е отпаднала. За около 45 минути е бил затворено ГКПП-то на Дунав мост, заради наводнени пътища на отсрещния бряг в Гюргево, съобщиха от местната администрация в града. Това е образувало километрични опашки от товарни камиони, чието обработване се наваксва Под вода остават пристанище "Запад" и съседните площадки.

Опасността от наводнения застрашава населените места около река Русенски Лом  - в крайградските квартали на Русе – “Средна кула” и “Долапите”. Високите води на Дунав не позволяват нормално изтичане на Русенски Лом и водата вече е достигнала ръба на дигите в Западната промишлена зона. Подготвя се евакуацията на близо десет семейства.От “Напоителни системи" в Русе са надградили дигата на Русенски Лом в землището на Русе с 60 см.

Екип на Гражданска защита в Силистра отводнява 25  жилищни и обществени сгради. Укрепват се и

4 жилищни сгради в града, в чиито основи са избили подпочвените води. Порт Силистра е затворен за плавателни съдове, продължава да се надгражда защитната стена в района.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. бедствия
    #1

    Жода, огън и земетресение са природни бедствия. Няма по-страсхно от това. Всъщност, по-страшни са само нещастията, които ни сполетха последните 17 години - да останем без държава, която ако я имаше, щеше както всяка държава да се грижи и за отводнителните съоръжения, и за гражданската защита и за помощ и взаимопомощ на населението си при бедствия и да запази живота и интересите на народа си. А то - като хиени са се нахвърлили управляващи от разни бои и партии, да грабят под предлог, че се грижат

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.