Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Домакинствата заделят все по-малко от разходите си за повече храна

53 коментара
Домакинствата заделят все по-малко от разходите си за повече храна
Българските домакинства заделят все по-малък процент от общите си разходи за храна, сравнено с преди шест години, срещу което потребяват повече хранителни продукти. Това показват годишните изследвания на домакинските бюджети, които националната статистика извършва още от 1925 г. Делът на парите за храна от общите разходи в домакинствата и съответното средно потребление на храни е един от показателите за жизненото равнище в дадена страна.

Така, според наблюденията на НСИ за последните 6 години, през 2001 г. статистическото българско домакинство, което се състои от близо двама души и половина, е заделяло за храна 44% от всички си разходи, докато през 2006 г. - вече 37.6%. По този показател сме все още далеч от развитите европейски страни, където делът на разходите за храна слиза под 25%, но с бавни темпове все пак вървим към този показател. Намаляването на дела на разходите обаче в абсолютни суми се увеличава поради нарастването на доходите на домакинствата. Същото се отнася и до цените на хранителните продукти, които също растат, но поне до средата на миналата година темпът на поскъпване на храните бе по-нисък от ръста на доходите.

Поглед към разбивката на потребените хранителни продукти за посочените 6 години показва, че намалява количеството на консумирания хляб, брашно и тестени изделия и се увеличава потреблението на месо, месни продукти, зеленчуци, плодове. За България е традиционна по-голямата консумация на хляб и хлебни изделия, но с увеличаването на доходите делът на консумирания хляб се намалява за сметка на разнообразяването с други продукти.

Така, според наблюдението на НСИ през 2001 г. средното годишно потребление на хляб на лице от домакинство е 133.1 кг. срещу 116.6 кг. шест години по-късно. С 4 кг. намалява потреблението на брашно на човек за същия период, с половин килограм – на ориз, спада потреблението на консервирани плодове и зеленчуци. Драстично намалява потреблението на прясно мляко – със седем литра на човек за шест години.

Между 2001 и 2006 г. се увеличава почти двойно консумацията на бира – от 8.6 л. годишно на човек през 2001 г. на 14.4 л през 2006 г. Данните от наблюденията на домакинствата сочат още, че слабо намалява потреблението на вино и ракия. Колкото и да е трудно за допускане, но за шестте години статистиката отчита спад в потреблението на цигари – от 1000 броя на глава от населението в началото на шестгодишния период до 726 броя годишно в края му.

През април статистиката ще изнесе и обобщените данни за домакинските бюджети през 2007 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

53 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. азъ
    #55

    "Намаляването на дела на разходите обаче в абсолютни суми се увеличава поради нарастването на доходите на домакинствата."ВИДИТЕ ЛИ,БРЕ ДРУГАРКИ И ДРУГАРИ.Абсолютните суми за лапачката растели щото ставате по-богати.А не щото всичко,що става за ядене е постъпнало В ПЪТИ.И ПРОДЪЛЖАВА ДА ПОСКЪПВА."Българските домакинства заделят все по-малък процент от общите си разходи за храна"ТОВА ЗА НАРОДОНАСЕЛЕНИЕ,като българското.Възпитано от СОЦИАЛИЗМА В ДЕФИЦИТ И НЕДОИМЪК означава САМО ЕДНО.ГЛАД И ЛИШЕНИЯ.

  2. Роси
    #54

    Изключително добър материал! Как да ядеш, като парното ти гълта 40 - 50% от дохода?!? А че пием повече бира и пушим цигари без бандерол, е, хубаво!

  3. кака
    #53

    Защо не покажат от НСИ с каква извадка си служат и на каква база са им данните. Може би ще се върнем отново във времето когато мереха потребителската кошница и слагаха вътре и пиано,като месечен разход? Вероятно захаросаните данни допадат на премиера,но всеки влиза в магазина и там с данни не се пазарува

  4. средно
    #52

    Много бързо спретнаха нужните цифри.Винаги се намират послушните хора,които много слушкат и се назначават на подходящите длъжности.

  5. Стамбо
    #51

    Но все още има да се достигат стандартите от тошово време, когато всяка стъкмистика завършваше, че в НРБ има "... повече, отколкото Англия, Франция и Западна Германия, взети заедно...ха-ха-ха--!"

  6. njakoj
    #50

    откакто смениха шефа на НСИ съм с дълбоки подозрения за достоверността на изнасяните данни..

  7. Donald Duck
    #49

    Затуй значи е трябвало да се отстреля шефът на НСИ - за да почне изнасянето на такива стъкмистики! Е, аз на очите си ли да вярвам или на статистиката? Всеки знае за рекордната миналогодишна инфлация. И всеки знае, че тази двуцифрена инфлация се дължи почти изключително на повишените цени на всички хранителни продукти. Е как тогава е паднал делът на разходите за храна? Да не би някакси и средната заплата да е скочила поне с толкова с колкото скочи цената на живота? Социалистическа ненаучна фантастика в действие.

  8. превод
    #48

    Царство на тоталитарска спекула:В София олиото, свинското месо и т.н. са по-скъпи отколкото в Берлин.Инфлация, понишаващи се цени, намаляващи доходи..."НСИ потвърждава трайната тенденция:Домакинствата заделят все по-малко от разходите си за повече храна"

  9. az
    #47

    Първо какво ни залъгват с данни от 2006г. Тогава тричленката не беше сътворила толкова глупости. Второ при съпоставка на цена-качество ще се убедим, че пазаруваме по-скъпо и по-некачествено. А все пак тук не влиза и 50% инфлация от 2007г. друг е въпроса ако извадката е от разходите за банкети и мероприятия на балгарските политици. Тогава напълно ще се съглася, че лапат повече и плащат по-малко

  10. захари
    #46

    Само трябва да се внимава, да не задминем по тези показатели напр. Германия. Смях, много смях, примесен с отчаяние!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.