Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ДПС не иска промени в Булгартабак

0 коментара

И след провала на сделката за Булгартабак, ДПС няма да отстъпи от позицията си, че холдингът трябва да се продаде в сегашния си вид, без предварително да се преструктурира. Това стана ясно от изявление на Ахмед Доган в кулоарите на парламента днес.

Пред журналисти Доган заяви, че за преструктуриране на тютюневия монопол може да се говори след шест месеца. Лидерът на ДПС използва и определението "вероятно". Дотогава щял да се търси стратегически инвеститор, който би проявил интерес към целия холдинг. Доган дори прогнозира успех на това търсене.

Както показа сегашната приватизационна процедура, при която управляващите се опитаха да продадат целия холдинг, трима от кандидатите не отговарят на изискванията на националната сигурност на страната според изявленията на НДСВ, а преговорите с единствения първоначално приемлив кандидат пропаднаха. След политическото решение на управляващата коалиция в понеделник, днес и правителството взе решение да прекрати процедурата.

Логично е да се предположи, че при нова процедура след месец или два, без промяна на приватизационната стратегия, едва ли ще се появи дори един сериозен кандидат-купувач.

Обратно към преговорите с потенциални купувачи?

Година след като управляващото мнозинство премахна преговорите с потенциални купувачи като форма на приватизация с мотива, че създавали условия за корупция, днес членът на предизборния икономически екип на НДСВ и настоящ експерт към парламентарната икономическа комисия Владимир Каролев предложи те отново да бъдат възстановени.

Според Каролев, тази форма на приватизация е подходяща за сложните сделки, в които цената не е най-важното нещо, а трябва да се договарят и социални ангажименти, инвестиции, данъчни приходи. Пред Дарик радио Каролев каза, че това не може да стане чрез търг или конкурс.

След идването си на власт в средата на 2001 г., икономическият екип на НДСВ обеща бързо да довърши раздържавяването в България и едновременно с това се захвана да пише нов закон за приватизацията. Законът бе приет през март 2002-ра, след което стартираха продажбите на Булгартабак и БТК.

Основното предимство на новия закон, рекламирано от юпитата, бе именно премахването на преговорите с потенциалните купувачи. Вицепремиерът Николай Василев многократно повтори, че именно тази форма на приватизация създавала условия за корупция на чиновници и висши администратори и не съвпадала с принципите на НДСВ за бърза и прозрачна приватизация. По време на публичното обсъждане на закона се чуха гласове, че така държавата се лишава от възможност за маневриране в преговорите при по-сложни сделки и че вместо да отменя тази възможност, държавата би могла по-ясно да регламентира процедурата, но те бяха отхвърлени от екипа на Василев.

Пред mediapool.bg Владимир Каролев днес заяви, че решението да се премахнат преговорите с потенциални купувачи е било недомислено. Той призна, че преди изборите се е говорило против този механизъм за продажба, заради възможностите за корупция, които потенциално съществуват при него. Според Каролев подобни обвинения могат да се избегнат при една ясна наредба, която да описва по кои въпроси могат да се водят преговори.

Кабинетът ще мисли да променя ли стратегията за приватизация на холдинга

Владимир Каролев бе категоричен, че ако няма промени в закона за приватизация и в стратегията за приватизация на "Булгартабак холдинг", то няма да има и сделка. Той защитава мнението, че Булгартабак трябва да се преструктурира и да се продаде на отделни части. Според него има стратегически инвеститори за всичките жизнеспособни части на тютюневия холдинг.

Също днес от министерството на икономиката съобщиха, че до средата на следващата седмица ще бъде готов анализ на актуалното състояние на "Булгартабак холдинг", въз основа на който правителството ще реши как да продължи приватизацията.

Днес вицепремиерът Василев се е срещнал със Съвета на директорите на "Булгартабак холдинг". На срещата са присъствали заместник-министърът на икономиката Калоян Нинов, изпълнителният директор на "Булгартабак холдинг" Георги Костов и експерти от министерството. Според Василев, анализът на актуалното състояние на дружеството ще помогне да се вземат алтернативни решения за по-нататъшното развитие на Булгартабак.

След като се запознае с този анализ, правителството ще реши как да продължи приватизацията на холдинга - чрез нова приватизационна процедура, но по същата стратегия, или ще се подобрява стратегията за раздържавяване.

На срещата Николай Василев е запознал съвета на директорите на Булгартабак с причините за прекратяване на преговорите за приватизация на дружеството с "Тъбако Кепитъл Партнърс", съобщиха от министерството.

Въз основа на неодитирани данни, държавата прогнозира около 42,7 млн.лв. печалба на групата "Булгартабак холдинг" за 2002 г. и около 22 млн.лв. на "Булгартабак холдинг" АД. Печалбата на групата за 2001 г. е била 9,490 млн.лв., а на "Булгартабак холдинг" АД - 11,561 млн.лв.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.