Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Драги отхвърли исканията за по-активна намеса на ЕЦБ за дълговата криза

1 коментар

Председателят на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги отхвърли исканията на политици и инвеститори за по-активна намеса на ЕЦБ за справяне с дълговата криза, като в същото време изрази нетърпение от бездействието на политическите лидери.

ЕЦБ бързо ще загуби доверие, ако се отклони от основната си роля да държи цените стабилни, заяви Драги в реч във Франкфурт в петък. Къде е реализацията на обещанията на правителствата да засилят спасителния фонд за еврозоната, запита Драги, цитиран от агенция Блумбърг. Не можем да чакаме повече, добави той.

Тези коментари на Драги означават, че ЕЦБ не възнамерява да прави мащабни покупки на облигации, за да потуши дълговата криза, която тръгна от Гърция и се пренесе в Ирландия, Португалия, Италия и Испания и която може да доведе до разцепление в 17-членния валутен съюз.

ЕЦБ се намесва на дълговия пазар в опит да понижи хвърчащите нагоре лихви, но се въздържа да действа с цялата си мощ, за което призовават някои правителства.

4Доверието може да се загуби бързо – и историята показва, че възстановяването му има огромни икономическа и социална цена", заяви Марио Драги. "Поддържането на стабилността на цените е основното, което можем да направим в подкрепа на устойчивия растеж, създаването на работни места и финансова стабилност. И ние даваме този наш принос при пълна независимост", каза шефът на ЕЦБ.

В същото време агенция Ройтерс публикува свое допитване, от което става ясно, че половината от анкетираните очакват ЕЦБ скоро да отстъпи под натиска и да започне да печата пари, за да предотврати по-нататъшна ескалация на кризата. В анкетата са участвали 50 анализатори от Европа и САЩ, които дават 48% шанс на възможността ЕЦБ да да бъде заставена да приеме политика на количествено облекчаване (QE).

Това би било в рязко противоречие със съществуващата политика. Онези, които прогнозират, че ЕЦБ ще приеме такъв курс, както направиха Федералният резерв на САЩ и Банк ъф Ингланд, смятат, че това ще се случи към месец март 2012 г.

25 от 49 анализатори са на мнение, че ЕЦБ ще поеме по-голяма роля, очаквайки тя да стане кредитор от последна инстанция и да представя извънредни заеми на правителствата.

Значително мнозинство от анкетираните икономисти (40) не очакват да има нова страна от еврозоната, която да изисква спасителна помощ, каквато бе представена на Гърция, Португалия и Ирландия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #1

    Е, ако му мине номера ще е добре. Овен ако германците не решиха да приключват с еврозоната, хехе. Хубаво е да се търси отговорност и ако може да мине тоя номер ще е добре, но в момента на практика тия държави са представени пред фалит. На фона на щатите, англия и япония, които печатат яко, бездействието на ЕЦБ, колкото и да е справедливо ще я разбие. Никоъ не говори за хиперинфлация като 20-те години на миналия век, от която Гермнаия явно се плаши - печатане с мярка. Ирландия какво постигна като си върза бюджета и има 17% безработица - пак се финансира на високите лихви.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.