Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Две държави в Кипър с общо конфедерално правителство предлага ООН

0 коментара

Генералният секретар на ООН Кофи Анан оповести вчера план за урегулиране на кипърския проблем. Планът, който бе внесен снощи в Съвета за сигурност на ООН, предвижда в Кипър да се създадат две пълноценни "компонентни държави", които, следвайки швейцарския модел, да имат общо конфедерално правителдство. Резюмето на мирния план е предадено на кипърския президент Глафкос Клиридис в Никозия, на кипърския турски лидер Рауф Денкташ, както и в Атина и Анкара.

Наблюдателите на десетилетната криза около разделения остров отбелязват, че това е последна възможност да се намери решение на близо 30-годишния конфликт преди срещата на срещата на върха на ЕС на 12 декември в Копенхаген, когато Кипър очаква да бъде поканен за пълноправен член.

Макар времето до срещата в Копенхаген да не е много, все пак шансът да се постигне споразумение е реален, смятат експерти, тъй като двете общности на острова, както и Турция са заявили като приоритет членството в ЕС.

Планът на Генералния секретар на ООН
Планът на Генералния секретар на ООН Кофи Анан има за цел да създаде отношения на "политическа равнопоставеност" между двете страни на разделения остров, отчитайки "баланса на интересите между Гърция и Турция" в един мирен район на Източното Средиземноморие, съобщава Ройтерс, позовавайки се на документа.

Кипър, който има население около 750 000 души, е разделен след турската инвазия от 1974 г. Навлизането на турските войски беше предизвикано от провалил се опит за преврат на кипърските гърци, подкрепен от управляващата тогава в Атина военната хунта.

Двете общности на Кипър не успяваха досега да постигнат трайно решение на умиротворяване, тъй като изхождат от силно различаващите се визии за бъдещото устройство на острова.

Кипърските гърци искат единна държава с два етнически района, докато кипърските турци настояват за съюз от две държави с широки правомощия за самоуправление, обединени в конфедерация. Турското виждане предвижда ново междунарподно признание за тази конфедерация, която ще замени съществуващата международно призната Република Кипър.

В момента кипърските турци представляват около 20 процента от населението и под властта на признатата единственно от Анкара Северокипърска турска република се намира около една трета от територията на острова.

Новият план, който е завършек на близо едногодишни безрезултатни преговори на лидерите на турските гурци и турци Раулф Декташ и Главкос Клиридис, ще създаде 6-членен президентски съвет с ротационно председателство като изпълнителна власт на общата държава.

Председателството и вице-председателството на Съвета ще се сменят на всеки 10 месеца между кипърските гърци и кипърските турци, а броят на членовете в президентския съвет ще бъде пропорционален на числеността на населението в двете компонентни държави, при минимална квота от двама представители за всяка от държавите.

Анан лансира идеята за двукамарен парламент с по 48 члена и Върховен съд от девет съдии - по трима представители от двете компонентни държави и трима, които не са кипърски граждани.

В плана на ООН не се предвижда да има йерархия между законите на конфедерацията и на компонентните държави, а се предлага разделяне на правомощията между тях. Конфеделаната и компонентните държави трябва да зачитат напълно и да не функциите си, се казва в текста, цитиран от АФП.

Създава се единно кипърско гражданство, което ще бъде определено със специален конфедерален закон. Същевременно всички кипърски граждани ще имат и граждански статут на ниво "вътрешна компонентна държава". По подобие на европеското гражданство в ЕС, този статут ще допълни, но няма да замести кипърското гражданство.

Планът предлага териториални отстъпки, по силата на които кипърските турци ще трябва да предоставят между седем и девет процента от територията, която сега контролират, на кипърските гърци. Териториалните размени засягат главно крайбрежния град Вароша, безлюден град-призрак от 1974 г. насам, северозападния район Морфу и села в равнината Месаория, източно от Никозия.

Страните-гаранти на плана за Кипър са Турция, Гърция и Великобритания. По предварителна информация САЩ също бе предвидена като страна-гарант.

След 1 седмица Анан очаква отговор от Клиридис и Декташ

Информирайки Съвета за сигурност за плана си, Анан каза, че се надява да получи през следващата седмица реакциите на двете страни за това, дали приемат проекта като база за преговори.

Мисля, че те разбират намаляването на възможностите с напредването на времето и това, че съществува уникален прозорец, в смисъл на възможността да имаме обединен Кипър в ЕС, каза Анан на репортерите.

В комюнике на ООН се казва, че Анан е помолил двете страни да не заемат официални публични позиции по предложения им план, преди да са го обмисляли известно време.

Казаха ни, че планът е отправна точка за нови преговори, за да се преодолее застоят, каза Денкташ пред турската телевизия НТВ, сигнализирайки за тежки преговори, особено по териториалните отстъпки, заради разместванията на население, които могат да повлекат.

В Анкара изразяват сдържан оптимизъм
Часове след официалното оповестяване на плана турският външен министър Шюкрю Сина Гюрел заяви, че е необходимо време, за да се каже дали планът на ООН за уреждане на кипърския проблем удовлетворява турските интереси и тези на кипърските турци, предаде АФП.

Това е един толкова пълен текст с толкова подробни документи, че всеки има нужда от време, за да го проучи, каза Гюрел в интервю за турския частен телевизионен канал НТВ.

В някои отношения той създава атмосфера, благоприятна за подновяване на преговорите, но включва и аспекти, които никога по-рано не са били обсъждани. Не мисля, че те са наистина спорни, но това е само първата реакция, каза Гюрел.

Той подчерта обаче, че гледната точка на Турция за плана не е важна или определяща сама по себе си и Анкара трябва да го обсъди с лидера на кипърските турци Рауф Денкташ, който сега се възстановява в Ню Йорк след сърдечна операция.

Гюрел отхвърли опита да се интегрира мирният процес на острова в програмата за разширяване на ЕС, който трябва официално да покани Кипър за член на съюза през 2004 г..Да се каже да уредим кипърския проблем за една седмица, така че да се съобразим с дневния ред на ЕС, би било несправедливост към онези, които пряко са замесени в този конфликт и за онези, чиито дългосрочни интереси биха могли да бъдат засегнати от това решение или не-решение, изтъкна турският външен министър.

Гърците смятат, че планът легитимира турската окупация на острова

И докато кипърските турци и Анкара изразяват здържано задоволство от плана на Кофи Анан, мнозина в Атина и Никозия не са доволни от предложеното.

Официално Гърция приветства снощи плана на ООН, целящ да сложи край на продължилото 28 години разделение на остров, но в изявление по гръцката телевизия премиерът Симитис обвърза приемането на плана на Кофи Анан с референдум.

Последната дума за приемане или отхвърляне на решението ще има кипърският народ, който ще реши с референдум: Кипърските гърци и кипърските турци поотделно ще дадат вота си за плана, който ще се оформи след приключването на преговорите, изтъкна Симитис, който потвърди безрезервната солидарност на Атина за кипърския президент Клиридис и политическите партии на кипърските гърци.

Гръцкият премиер потвърди отново позицията на Атина, че присъединяването на Кипър към ЕС не е пряко свързано с плана на ООН за политическо уреждане на въпроса за Кипър. Говортелят на гръцкото външно министерство Панайотис Беглитис зяви днес, че преговорите за Кипър ще продължат колкото е необходимо. Гръцкият дипломат поясни, че единствената дата, която се поставя като цел на тези преговори, е 30 март 2003 г., когато, ако бъде намерено решение на проблема, гражданите на двете кипърски общности ще трябва да се произнесат по него чрез референдуми.

Той спомена две важни дати, които според него имат отношение към преговорния процес за Кипър - това е влизането на Република Кипър в ЕС, което ще се реши на 12 декември в Копенхаген, и подписването на споразуменията за присъединяване на новите страни към ЕС, планирано за 16 април следващата година в Атина по време на гръцкото председателство на съюза.

Много гръцки политици изразиха скептицизъм относно предложенията на ООН, отбелязва Асошиейтед прес.

В този исторически момент няма място за болезнени компромиси, заяви вчера пред гръцки медии лидерът на опозиционната партия Нова демокрация Константинос Караманлис.

Критики дойдоха дори от членове на правителството, пише АП, като цитира казаното от заместник-външния министър Андреас Ловердос: "Надяваме се Кипър да не бъде наказан за втори път".

Бежански групи на кипърски гърци и някои кипърски гръцки вестници отхвърлиха днес плана на ООН за обединение на острова, като го окачествиха като опит за изнудване, целящ легитимирането на турската окупация в северната част на Кипър, предаде Асошиейтед прес.

В заглавие десният кипърски гръцки всекидневник Симерини осъжда днес плана като "кошмарно уреждане". Друг десен вестник - Махи, пише, че планът е изнудване.

"Убийствени срокове" и "ултиматум" са другите най-често срещаните определения в заглавията на гръцките вестниците днес, посветени на плана на ООН за решение в Кипър.

ЕС : Еврочленството на Кипър не зависи от приемането на плана
Еврокомисарят по разширяването Гюнтер Ферхойген приветства плана на ООН за повторно обединение на остров Кипър, предаде Ройтерс. Ферхойген нарече предложението на генералния секретар на ООН Кофи Анан за Кипър смела и важна стъпка, която ЕС би трябвало напълно да подкрепи. Европейската комисия се надява, че планът ще допринесе за запълване на празнината между двете кипърски общности и ще доведе до споразумение преди срещата на върха на ЕС в Копенхаген на 12 и 13 декември, отбелязва еврокомисарят.

Председателят на Европейската комисия Романо Проди заяви днес, че ЕС ще приеме остров Кипър дори и да не бъде постигнато политическо споразумение за повторното му обединение преди срещата на върха на ЕС в Копенхаген през декември. Председателят на ЕК даде да се разбере, че не може да става въпрос ЕС да отложи решението си за присъединяването на Кипър, но отбеляза, че евентуално политическо споразумение преди Копенхаген ще направи Европа "напълно щастлива".

Върховният представител на ЕС по въпросите на външната политика и сигурността Хавиер Солана също изрази пълната си подкрепа за плана на генералния секретар на ООН Кофи Анан за Кипър и призова всички страни да положат усилия за постигане на споразумение. Председателят на Европейския парламент Пат Кокс приветства "историческата инициатива" и призова лидерите на двете кипърски общности да се възползват от уникалната възможност за преодоляване на разделението на острова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.