Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Двойно съкращаване на бюджетните дефицити до 2013 г.

10 коментара
Двойно съкращаване на бюджетните дефицити до 2013 г.

Лидерите на страните от Г-20 обещаха до 2013 г. да намалят наполовина бюджетните дефицити в най-индустриализираните държави, като прилагат гъвкав подход за постигането на тази цел, предадоха световните агенции в понеделник.

"Продължава да има сериозни предизвикателства. Въпреки че растежът са връща, възстановяването е неравномерно и крехко, безработицата в много страни остава на неприемливи нива, а социалното влияние от кризата все още е доста осезаемо", се казва в заключителната декларация на срещата на високо равнище на Г-20 в Канада.

Като цяло лидерите на водещите индустриални и развиващи се държави се обединиха около ангажимента да намалят бюджетните разходи и да вдигнат данъците въпреки предупрежденията на американския президент Барак Обама и други, че прекалено строгите мерки, предприемани твърде бързо, биха могли да задушат глобалното възстановяване.

Лидерите на Г-20 определиха като основен приоритет засилването на колебливото възстановяване на икономиката. Те се споразумяха до 2013 г. да намалят наполовина бюджетните дефицити и се договориха до 2016 г. държавните дългове да не нарастват с бързината на икономическия растеж, отбеляза Асошиейтед прес.

Същевременно бяха взети предвид притесненията, свързани с прекалено бързото оттегляне на държавната подкрепа. "За да укрепим възстановяването, е нужно да продължим съществуващите планове за стимулиране, като в същото време работим за

създаването на условия за силно частно търсене", се казва в заключителния документ от срещата.

На форума се стигна и до съгласие да се позволи на страните, които искат, да налагат данъци върху дейността на своите банки, но беше отхвърлено предложението за глобално облагане на финансовите трансакции.

На срещата на върха Г-20 постигнаха съгласие относно графика за намаляване на бюджетните дефицити, докато банките избегнаха опасността да им бъде наложен данък, обобщава американският вестник "Ню Йорк таймс".

Британският вестник "Дейли телеграф" отчита, че за разлика от трите предходни срещи на върха на Г-20, на които лидерите на развитите и развиващите се икономики са демонстрирали единство, сега в Торонто се видя разединението между тях. Страните от Г-20 решиха да приемат в сферата на икономиката и финансите диференциран подход, който да е "по мярка", тоест да отговаря на ситуацията във всяка една от тях. На банките пък беше дадено повече време във връзка с по-строгите правила за тяхната дейност, което е в действителност един вид победа за тях, допълва изданието.

Срещата на върха беше несъгласие на върха относно данъците на банките, отбелязва френският вестник "Фигаро". Канадците, австралийците и развиващите се икономики са враждебно настроени към такъв данък, защото техните банки успяха да преминат през кризата и без отпускането на държавни помощи, припомня всекидневникът. Като цяло Г-20 показаха недоверие към прекаленото затягане на правилата във финансовия сектор, допълва вестникът и изброява кой какво е обещал на форума, чиято организация струваше рекордната сума от 900 милиона евро. Като за начало френският президент Никола Саркози обеща организирането на десет пъти по-евтина среща на Г-20 догодина в Ница.

В Торонто лидерите на страните, съставляващи 80 процента от световната търговия, се опитаха по доста хаотичен начин да координират своите политики, за да консолидират крехкия подем на световната икономика в момент, когато рецесията както изглежда, беше спряна с цената на милиарди долари, отчита френският вестник "Монд".
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Aлекс
    #11

    май друго говореше. Пък какво я интересуват Г-20. Ние тук сме друг свят.

  2. Кр. Георгиева
    #10

    "България може да си позволи покачване на бюджетния дефицит, заради поддържането на ниските му нива в продължение на години"

  3. гунчо
    #9

    Какво значи това бе гУсУда международни разбойници! Единият има 20 процента съкращава 10 и остава с 10..., а другия има 5 процента и...остава с 2.5..стига сте правили народите на шарани!

  4. Бюджетарски
    #8

    Ей, говнари, с`я ли се сетихте !? Оня шоколадовия, дет` наля милиарди за здравеопазване к`ви почна да ги върти ? Спрете да печатате долари и евро на поразия !

  5. Сашо
    #7

    За сетен път става ясно кой дърпа конците - "...но беше отхвърлено предложението за глобално облагане на финансовите трансакции."Че кой го отхвърли бе?

  6. Bezkompromisen
    #6

    ЧЕ ОБИКНОВЕНИТЕ ХОРА ЩЕ ПОНЕСАТ ПОСЛЕДСТВИЯТА ОТ НЕЧУВАНОТО ОГРАБВАНЕ НА СВЕТА.ОБИКНОВЕНИТЕ ХОРА ПО ВСИЧКИ КЪТЧЕТА НА СВЕТА, ОТ ВСЯКА ДЪРЖАВА ЩЕ УСЕТЯТ ПО-ВИСОКИ ДАНЪЦИ (ЗАЩО ТЕ ТРЯБВА ДА ПЛАЩАТ КРАЖБАТА НА WALL ST.?)...КРАДЦИТЕ НЕ САМО ОКРАДОХА НАРОДИТЕ СИ - СЕГА ЩЕ ГИ ЗАРОБЯТ С ОЩЕ ПО-ГОЛЕМИ ДАНЪЦИ.

  7. Boomadafaka
    #4

    obiknowen prowal na bezsmislena, obrechena preskupa "sreshta".

  8. Ренета
    #3

    Тя изощо не е в час, за съжаление.Да не говорим за езика и изразите, които исползва-неточни,неправилни,показващи само едно - много повърхностни знания. Жалко за големите и мераци и амбици!

  9. Дядо
    #2

    Заедно с Г8, а и с Г20, винаги се двъжи една тълпа от "антиглобалисти" и прочее анархисти. Които изпадат в неударжим гняв, че техните противници напук на тяхната воля, са се съврали отново. Та имам въпроси по тази тема: Кога се е зародило това движение? Каква му е целта, освен да бъде "анти"? Кой ги поддържа, направо с милиарди, за да бъдат те точно навреме в точното място, независимо в коя точка от света? А нямате ли чувството, че те от година на година се увеличават като бройка? И защо Канада изхарчи

  10. Сашо
    #1

    Етикетът "анти-глобалист" може да се лепне на всеки земен жител, който се опитва да свърже двата края, и не е инвестиционен спекулант от голям калибър, с други думи баш-банкстер.А тия, дето при демонстрации започват вандалщина са провокатори от местната полиция, в конкретния случай - от Торонто. веднъж като мас-медиите покажат "вандализма на антиглобалистите-анархисти", става уж по-лесно да се дискредитират демонстраторите.Да си спомним какво се случи пред нашето Народно Събрание преди години.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.