Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Дянков отнема от медицинските лобита ценообразуването на клиничните пътеки

16 коментара

Цената на клиничните пътеки ще се изчислява от агенция под шапката на финансовия министър Симеон Дянков, а няма да бъде предмет на договаряне или еднолично определяне от експертите на здравната каса. Това предвижда промяна, която ще залегне в Закона за здравното осигуряване и ще влезе в сила от 2011 година, стана ясно във вторник на обществена дискусия за законовите промени.

Промяната предвижда ценообразуването на клиничните пътеки да се прави от експерти на Агенцията за икономически анализи и прогнози, които ще се съветват с националните консултанти към здравното министерство и специалисти от отделите медицински специалности. Консултативен съвет към финансовия министър, който е и ресорен вицепремиер, ще определя обема на медицинските дейности и ценообразуването като в органа ще участват представители на здравното и социалното министерство, на НЗОК и съсловните организации на лекарите и зъболекарите.

Досега тази дейност се договаряше от представители на БЛС и НЗОК, а при липса на договорка, цените се определяха от експертите на касата. Обществена тайна е, че в резултат на това има пътеки, които са сериозно недофинансирани и други, които са изключително "привлекателни" за медицинските специалисти.

Председателят на УС на НЗОК и дългогодишен участник в преговорния процес д-р Евгений Душков обясни откъде идва разминаването – "изкривяването в цените на клиничните пътеки дойде при договарянето и зависеше от това представителите на кои специалности участват в него".

"В резултат на това започнаха да никнат като гъби частни болници по определени специалности и всички се натискат да сключат договор с НЗОК", коментира Душков.

Това признание, както и намерението на Дянков да обезсмисли на практика договорния процес, разгневи представителите на съсловните организации. Временно изпълняващият длъжността председател на БЛС д-р Цветан Райчинов заяви, че експертите на касата, а не на БЛС, са причината за неправилно остойностените клинични пътеки. По думите му дисбалансът се дължал и на увеличения брой клинични пътеки през годините. От съсловните организации на зъболекарите и на медицинските сестри също скочиха срещу промяната, предлагана от Дянков.

Председателят на Асоциацията на дружествата за доброволно здравно осигуряване и бивш здравен министър Мими Виткова пък видя в този ход следствие от пълния провал на здравното министерство. "Имам усещането и горчивия привкус, че в Министерството на здравеопазването не си свършихме работата и доживяхме министърът на финансите да трябва да влиза в тесните детайли на медицинската професия и да взима правилните решения", коментира тя. Според нея тази промяна не може да бъде дългосрочно решение.

Дянков обаче даде да се разбере, че ще отстоява докрай въвеждането на тази мярка. Той заяви, че е привърженик на максимата "Кой за каквото е учил". "Лекарите и сестрите не са учили ценообразуване. Освен това от 2006 година не е имало нов Национален рамков договор, което означава, че този модел не дава резултати", посочи Дянков и допълни, че освен това лекарите имат интереси.

На въпрос няма ли пак да има лобизъм от страна на лекарите при ценообразуването, Дянков се съгласи, че лобизъм ще има, но не той ще диктува остойностяването. "Първо финансовите експерти ще направят анализ, на базата на който ще се формират цените и едва тогава в обсъжданията ще се включат представителите на лекарското съсловие. Разликата е, че сега на масата се сяда и директно започва да се лобира, а тогава върху вече направените изчисления ще има дискусия", коментира Дянков.

Здравният министър Божидар Нанев, който доскоро оглавяваше БЛС се опита да балансира като заяви, че ролята на съсловните организации не се обезсмисля и те още имат поле за изява.

Нанев заяви, че поетапно се върви към промяна на методиката на финансиране от клинични пътеки към диагностично свързани групи като пилотни проекти в тази посока могат да стартират в някои болници през следващата година.

Увеличава се вноската на осигуряваните от държавата

Промените в закона предвиждат още от догодина държавата да увеличи от 3 на 6% вноската за всички граждани, които тя осигурява за сметка на бюджета. Работодатели и синдикати отдавна настояват държавата да стане равнопоставен осигурител и вноската за осигуряваните от бюджета да бъде изравнена с тази на другите граждани.

Председателят на парламентарната здравна комисия Лъчезар Иванов обясни, че в условия на криза няма как вноската да стане 8%, но постепенно ще се върви към изравняване. Групите, осигурявани от държавата, сега са учениците, редовните студенти, пенсионерите, социално слабите, военните.

Догодина за здраве ще се харчи пълният размер на осемпроцентната здравна вноска, но все още не е ясно дали и за какво ще бъде похарчен натрупаният в БНБ през тази година резерв. Да не се харчи пълният размер на вноските бе решено при приемането на бюджета на НЗОК за тази година.

Върви се към постепенно легализиране на доплащането

До 20 дни ще бъде внесена и втората част от готвените законови промени, засягаща самия здравноосигурителен модел. През 2010 г. всички дейности и консумативи, които в момента не се заплащат от здравната каса, ще бъдат регламентирани в отделен списък, стана ясно още на кръглата маса. Той ще бъде публикуван на видно място от всяко лечебно заведение.

Така пациентите ще знаят за какво точно лекарите може да им искат пари, както и колко. По този начин ще бъде намален делът на нереглементираните плащания в системата без да се натоварват допълнително финансово хората в момент на криза, обясни Нанев.

С регламентирането на списъка ще се даде и реална възможност на пациентите да избират как да покрият тези разходи – директно от джоба си или като се осигуряват в доброволните здравноосигурителни фондове.

Като цяло здравноосигурителният модел ще бъде променен реално през 2011 г. В момента се обсъждат вариантите, по които това може да стане. Един от тях е чрез въвеждането на задължително доплащане за услугите, които сега здравната каса не покрива напълно.

Това може да стане чрез регламентирането на задължително допълнително здравно осигуряване, доброволно осигуряване или чрез кешови плащания.

Според ГЕРБ изборът на мнозинството в парламента е деполитизиран

С промените в закона шефът на здравната каса ще се избира от Народното събрание, което според Лъчезар Иванов е гаранция, че изборът няма да е политически. "Ако мнозинството в парламента не определи кой ще е шеф на касата, то тогава кой? И това не е ли политически избор", попита Райчинов.

Участниците в срещата начело с пациентите се оплакаха, че твърде късно снощи са получили законопроекта и затова не могат да изразят становище. Заинтересованите страни ще имат 14-дневен срок за предложения.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Иванчо
    #17

    Дянков да търси пари за бюджета от тези, които ограбиха държавата Батко-Златко и други, а не да вдига аксцизите.Да не забравя какво е обещал.

  2. някой
    #16

    тоя тъпунгер уж щеше да закрива агенциите,а ще прави нова - за цените на лекарствата.барабойко,колкото по- скоро го разкараш ,толкова по-добре за българия!

  3. mss
    #15

    Po-gore pitah zashtoto si e prinzip desnite politizi da namalivat danuzite ,levite obratnao...Diankov spored vas liav li ili desen....?

  4. mss
    #14

    Ave, basssiii toa uvelici vsichki danuzi- toa lev ili desen chovek sha da e...

  5. georgi
    #13

    Are sega vsichki komentatori da prochetat statiyata otnovo. Ako pak ne ya razberat, da pitat nyakoi gramoten, kakvo se kazva i kakvo se sluchva. Kato ne razbirate za kakvo stava duma, ne govorete, che ste smeshni

  6. abc
    #12

    Но най-любопитното е, че и държавата участвува? Тя като какъв точно участвува, мога ли да знам? Дава парите? Досега не съм видял държава да изработва някакви пари; тя винаги ги взема от нас – тези, които работим!

  7. бос
    #10

    а уж щяха да я съкращават. Не само това ами сега за да стигнат парите до болниците пътят става двойно по-дълъг. Дано Бог ме пази. Иначе на грижите на хер Флик може и да ритна звънчетата.

  8. коко
    #9

    всичките им идеи показват че нищо не разбират. От лошо та по-лошо

  9. Чичо
    #8

    Ценообразуването на здравните услуги не може да се прави от лекари, а от икономисти. Браво на Дянков. Стига надуване на цените от лекари и болници.

  10. ВЛАК GT
    #7

    ПРЕДОГОВОРИРАЙ ЛЕКАРСТВАТА! ТАМ Е ГОЛЕМАТА ДАЛАВЕРА И РУШВЕТИ!АМА НЕ ТИ СТИСКА, КОКОШКАР!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.